Справа № 2/0124/483/2012 рік
Постійний номер 0124/40/2012
ЯЛТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
«08» лютого 2012 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим
у складі: головуючого, судді САВРАНСЬКОЇ Т.І.
при секретарі Юрченко С.В.
заочно розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим без здійснення фіксування технічними засобами процесу цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства „Крименерго” до ОСОБА_3 про стягнення суми,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим із зазначеною позовною заявою в порядку процесуальних вимог цивільного судочинства і просить суд:
- Стягнути з відповідачки на користь ПАТ „Крименерго” суму збитків в розмірі 1190 гривень 50 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачка порушила вимоги п.п. 14, 42, 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення (далі ПКЕЕ), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1357 від 26.07.1999 року, а саме: безоблікове використання електроенергії, шляхом пошкодження приладу обліку. Щодо цього факту складений акт №187151 від 10 червня 2010 року, лічильник знято та направлено на експертизу. Результатом експертизи підтверджено втручання споживача в роботу розрахункової схеми приладу обліку електроенергії з метою зниження показників лічильника електроенергії. Розмір суми яка підлягає стягненню із відповідача визначена відповідно до Методики (далі Методика), затвердженої Постановою НКРЕ № 1416 від 22 листопада 1999 року та складає 767 гривен 09 копійок. Також в порядку вимог ПКЕЕ відповідачу виставлені до сплати рахунки вартості проведення експертизи в розмірі 92 гривні 74 коп., вартості приладу обліку в розмірі 187 гривень, вартості позачергової заміни приладу обліку в розмірі 143 гривні 67 коп. Загальна сума збитків складає 1190 гривень 50 копійок, ця сума підлягає стягненню з відповідачки оскільки нею порушено зобов'язання щодо додержання вимог ПКЕЕ.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений, до суду надійшла його заява із проханням розглянути справу у їх відсутнісгь.
Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася про дату, час та місце судового розгляду повідомлена відповідно до вимог закону, причин неявки суду не надала.
Ураховуючи, що представник позивача у наданій заяві не заперечував проти вирішення справи на підставі наявних доказів за відсутності відповідачки, суд у відповідності з ст. ст. 169 ч. 4, 224-226 ЦПК України постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Заочно з'ясувавши обставини справи та дослідивши відповідні докази, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви у повному обсязі з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є абонентом ПАТ “Крименерго” на підставі відкритого особистого рахунку №514393, згідно якого ПАТ “Крименерго” поставляє електричну енергію, а ОСОБА_3 нею користується та сплачує за спожиту нею електроенергію.
Правовідносини по поставці електроенергії фізичним особам регулюються главою 61 ЦК України, ст. 714 ЦК України, ст.ст. 24-27 Закону України “Про електроенергетику”, Правилами користування електричною енергією для населення та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з зазначеними нормами поставка електричної енергії фізичним особам виконується згідно договору.
Судом встановлено, що між ОСОБА_3 та ПАТ “Крименерго” мають місто фактично договірні правовідносини по поставці та користуванню електроенергією на підставі ПКЕЕ.
Відповідно ст. 26 закону України “Про електроенергетику” споживач несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником, ПКЕЕ ...
Пунктом 48, 53 ПКЕЕ передбачено, що споживач несе відповідальність згідно з законодавством за порушення ПКЕЕ, розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж, та інше ; у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем ПКЕЕ складається акт.
10 червня 2010 року при перевірки лічильника відповідачки, представниками СП ЯМЄМ ПАТ “Крименерго” було встановлено, що диск електролічильника обертається нерівномірно, у зв'язку з чим електроенергія, що використовується, лічильником недораховується, за фактом встановленого порушення був складаний акт №187151 від 10 червня 2010 року, лічильник знято та направлено на експертизу.
Порушення Правил зафіксовані згідно з ПКЕЕ у присутності трьох представників СП ЯМЕМ ПАТ “Крименерго”, яки акт підписали та засвідчили відмову споживача від підпису в акті. Таким чином, суд вважає, що №187151 від 10 червня 2010 року складаний у відповідності Правил та є дійсним та належним доказом порушення ПКЕЕ відповідачкою по справі.
Актом №7221 про проведення експертизи лічильників та елементів схем приладу обліку енергії, пломб (фізична особа) від 13 серпня 2010 року встановлено, що пломба Держспоживстандарту порушена: рухається по кордовій ниті, кордова нить не відповідає встановленому зразку. При внутрішньому обстеженні приладу обліку було встановлено втручання в роботу лічильника: немає сцеплення рахункового механізму, четверте вікно перескочило, подряпини на крепежних гвинтах рахункового механізму. Результати експертизи підтверджують втручання споживача в роботу розрахункової схеми приладу обліку електроенергії з метою зниження показників лічильника електроенергії.
Актом про порушення ПКЕЕ №187151 від 10 червня 2010 року зафіксовано та актом №7221 про проведення експертизи лічильників та елементів схем приладу обліку енергії, пломб (фізична особа) від 13 серпня 2010 року встановлено порушення ПКЕЕ відповідачем: безоблікове використання електроенергії, шляхом втручання споживача в роботу розрахункової схеми приладу обліку електроенергії.
На підставі акту про порушення ПКЕЕ №187151 від 10 червня 2010 року та результатів експертизи протоколом розгляду акта та нарахування суми збитків №348 від 20 жовтня 2010 року була визначена сума збитків, яка складається з вартості недооблікованої електроенергії в сумі 767 гривень 09 коп., що визначена згідно Методики, та нараховані до сплати в порядку ч. 1 п.17 ПКЕЕ: суми за проведення експертизи приладу обліку у розмірі 92 гривні 74 коп., позачергової заміни приладу обліку у розмірі 143 гривні 67 коп., суми вартості прибору обліку 187 гривен, а загалом сума збитків складає 1190 гривень 50 коп.
Факт без облікового використання електроенергії підтверджується архівною інформацією по особовому рахунку № 514393.
Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов’язується другій стороні (споживачеві) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач зобов’язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання. А також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як резюмує ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Зі змісту зобов'язання по поставці (використанню) електроенергії, ст. 714 ЦК України, ПКЕЕ вважається, що ПАТ “Крименерго” зобов'язано виконувати поставку електроенергії, а відповідачка сплачувати за використану нею електроенергію та дотримуватися вимог ПКЕЕ.
Таким чином, відповідачка вчинила неправомірні дії, внаслідок чого не виконала взяті на себе зобов'язання щодо сплати наданої їй електроенергії та дотримуватися вимог ПКЕЕ.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 16, 526, 610, 714 ЦК України, ст. ст. 5, 10, 11, 15, 60, 61, 88, 158, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Крименерго» до ОСОБА_3 про стягнення суми збитків - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Крименерго» суму вартості недорахованої електроенергії в сумі 767 (сімсот шістдесят сім) гривень 50 копійок, суму вартості проведення експертизи 92 (дев’яносто дві) гривні 74 копійки, суму вартості приладу обліку 187 (сто вісімдесят сім) гривень, суму вартості позачергової заміни приладу обліку 143 (сто сорок три) гривні 67 копійок, а всього 1190 (одна тисяча сто дев’яносто) гривень 50 копійок.
В порядку розподілу судових витрат стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства „Крименерго" суму судового збору в розмірі сто вісімдесят вісім гривень двадцять копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Роз'яснити, що заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з’явився в судове засідання та не повідомив про причини неявки з поважних причин і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивачем апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо позивач не був присутнім у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, він може подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги позивачем, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання позивачем апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ-