ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 103
РІШЕННЯ
Іменем України
17.02.2012Справа №5002-15/5217-2011
За позовом Кримського транспортного прокурора (95006, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Привокзальна, 6) в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14)
До відповідача Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Рузвельта, 5)
Про визнання недійсним наказу
Суддя Іщенко І.А.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – ОСОБА_1, представник, довіреність №657/15/14-12 від 16.02.2012
Від відповідача – ОСОБА_1, представник, довіреність №юо-33 від 11.01.2012
Прокурор – Курдюк М.А., посвідчення № 09221
Обставини справи: Кримський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» про визнання недійсним наказу начальника Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» №41 від 17.06.2011.
У судовому засіданні представник позивача представив суду письмові пояснення по справі.
Розгляд справи відкладався, у судовому засіданні оголошувалась перерва в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України, в межах строку встановленого статтею 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши|розгледівши| матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Звернення з даним позовом до суду в інтересах держави мотивовано прокурором необхідністю захисту інтересів держави, що, відповідно до статті 121 Конституції України та статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру», належить до функцій органів прокуратури. Зокрема, прокурор посилається на порушення економічних інтересів держави внаслідок незаконного розпорядження державним нерухомим майном, обґрунтовуючи позовні вимоги наступним:
- згідно із Положенням про Міністерство інфраструктури України, затвердженим Указом Президента України від 20 травня 2011 року №581/2011, Міністерство інфраструктури України є центральним органом виконавчої влади у сфері транспорту, дорожнього господарства, туризму та інфраструктури. З метою організації своєї діяльності Мінінфраструктури України здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, майном підприємств, установ, організацій, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за діяльністю господарських структур.
- відповідно до статуту Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №669 від 04.06.2008, ДП «Ялтинський морський торговельний порт» є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, та входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України. Майно порту становлять оборотні і необоротні активи, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі порту. Майно порту є державною власністю і належить йому на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, порт володіє, користується та розпоряджається закріпленим за ним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству, актам Уповноваженого органу управління та цьому Статуту.
- наказом начальника ДП «Ялтинський морський торговельний порт» №41 від 17.06.2011 розформовано структурний підрозділ порту медичного призначення – медико-санітарну частину ДП «Ялтинський морський торговельний порт» та скорочені відповідні посади медичних працівників. Вищезазначений наказ начальника порту суперечить вимогам чинного законодавства, Статуту та колективному договору підприємства, та підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.
- статтями 74, 75 Господарського кодексу України унормовано, що майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання. Державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та іншими законами. Відчуження нерухомого майна, а також повітряних і морських суден, суден внутрішнього плавання та рухомого складу залізничного транспорту здійснюється за умови додаткового погодження в установленому порядку з Фондом державного майна України.
- положеннями статті 136 Господарського кодексу України встановлено, що право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
- згідно пунктів 4.2, 5.1.5 статуту Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт», майно порту є державною власністю і належить йому на праві господарського відання, порт має право за погодженням з Уповноваженим органом управління створювати, реорганізовувати та ліквідовувати філії, представництва, відділення та інші відокремлені структурні підрозділи, які не мають статусу юридичної особи і діють на підставі положення, затвердженого начальником порту.
- відповідно до пункту 6.3 статуту Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт», начальник порту затверджує штатний розпис, положення про відокремлені та структурні підрозділи порту за погодженням з Уповноваженим органом управління.
- згідно із Положенням про Медико-санітарну частину Ялтинського морського торговельного порту затвердженим 15.12.1998 начальником порту, медико-санітарна частина (МСЧ) є структурним підрозділом Ялтинського морського торговельного порту, основними завданнями та функціями якого є організація та забезпечення кваліфікаційної спеціалізованої поліклінічної лікувально-профілактичної допомоги плавскладу, працівникам порту, членам їх сімей та прикріпленому населенню сумісно з територіальними органами охорони здоров'я, комплектування суднового медичного персоналу та забезпечення їх медико-санітарної готовності у випадках виникнення екстремальних ситуацій та масових уражень плавскладу в період їх перебування в рейсі, кваліфікована експертиза працездатності з видачею листків непрацездатності, організація й проведення диспансеризації контингенту, що обслуговується та інші.
Також, в обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на статтю 18 Кодексу законів про працю України та на пункт 8.2.1 колективного договору ДП «Ялтинський морський торговельний порт» на 2007-2011 роки.
Прокурор вважає, що наказом начальника ДП «Ялтинський морський торговельний порт» №41 від 17.06.2011, у порушення пунктів 5.1.5, 6.3 статуту підприємства, пункту 8.2.1 колективного договору порту, ліквідовано структурний підрозділ – медико-санітарну частину Ялтинського морського торговельного порту без узгодження із трудовим колективом та без погодження із уповноваженим органом управління – Міністерством інфраструктури України, чим порушено економічні інтереси держави.
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.
Наказом начальника Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» №41 від 17.06.2011, на підставі статей 64, 65 Господарського кодексу України, з 20.06.2011 розформовано самостійний збитковий підрозділ невиробничої сфери порту – Медико-санітарну частину.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо); Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис; Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Згідно частини 5 статті 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що в ЄДР містяться відомості щодо відокремлених підрозділів юридичної особи та встановлено порядок подання державному реєстратору відомостей про відокремлений підрозділ юридичної особи для включення їх до ЄДР.
Згідно пункту 1.1 Положення про Медико-санітарну частину Ялтинського морського торговельного порту затверджену 16.11.1998 начальником порту, медико-санітарна частина Ялтинського морського торговельного порту є його структурним підрозділом.
Відповідно до пункту 5.1.5 статуту Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №669 від 04.06.2008, порт за погодженням з уповноваженим органом управління створювати, реорганізовувати та ліквідовувати філії, представництва, відділення та інші відокремленні структурні підрозділи.
ВСогласно ХКУ производственное структурное подразделение не обязательно должно находиться по тому же адресу, что и юридическое лицо.Виробничий структурний підрозділ не обов'язково має знаходитися за тією ж адресою, що й юридична особа.Поэтому возможно образование производственного объекта (юридически необособленного структурного подразделения предприятия) в том же населенном пункте, в котором зарегистрировано и юридическое лицо, но которое будет размещаться на другой территории, нежели предприятие. Тому, можливе утворення виробничого об'єкта (юридично невідокремлені структурного підрозділу підприємства) в тому ж населеному пункті, в якому зареєстровано і юридична особа, але яке буде розміщуватися на іншій території, ніж підприємство.Предприятие самостоятельно устанавливает численность работников подразделения, а также утверждает Положение о подразделении, которое не нужно согласовывать в каких-либо государственных органах. Підприємство самостійно встановлює чисельність працівників підрозділу, а також затверджує Положення про підрозділ, яке не потрібно погоджувати у будь-яких державних органах. Производственное структурное подразделение не подлежит государственной регистрации и постановке на учет в органах ГНС и социальных фондах, ему не присваивается идентификационный код и для него не нужно открывать счет в банке. Виробниче структурний підрозділ не підлягає державній реєстрації та постановці на облік в органах ДПС та соціальних фондах, йому не присвоюється ідентифікаційний код і для нього не потрібно відкривати рахунок у банку.Производственное структурное подразделение не является собственником имущества и участником гражданско-правового оборота, в частности, оно не заключает от своего имени хозяйственные договоры. Виробниче структурний підрозділ не є власником майна і учасником цивільно-правового обігу, зокрема, воно не укладає від свого імені господарські договори.Отношения между предприятием и его производственным структурным подразделением классифицируются как внутрихозяйственные. Відносини між підприємством і його виробничим структурним підрозділом класифікуються як внутрішньогосподарські.
З матеріалів справи вбачається, що Медико-санітарна частина Ялтинського морського торговельного порту є структурним підрозділом порту і до відокремлених підрозділів не відноситься, тобто, ліквідується без згоди з уповноваженим органом управління юридичної особи на підставі статей 64, 65 Господарського кодексу України.
Відносно тверджень прокурора про розпорядження наказом начальника Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» №41 від 17.06.2011 державним нерухомим майном суд зазначає, що наказ начальника Державного підприємства «Ялтинський морський торговельний порт» №41 від 17.06.2011 не містить вказівок відносно розпорядження державним нерухомим майном.
Щодо тверджень прокурора про ліквідацію структурного підрозділу без узгодження із трудовим колективом з посиланням на статтю 18 Кодексу законів про працю України та на пункт 8.2.1 колективного договору ДП «Ялтинський морський торговельний порт» на 2007-2011 роки суд зазначає, що трудові відносини не входять до компетенції вирішення господарськими судами.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Документально підтверджених відомостей, які б спростували висновок суду сторонами та прокурором не представлено.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись статями 33, 34, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В|розв'язав|:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення оформлено відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України та підписано 21.02.2012.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.