Справа № 2-а-6816/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2011 року
суддя Святошинського районного суду м. Києва Лук’яненко Л. М. розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2011 року позивачка подала до Святошинського районного суду м. Києва як до адміністративного суду позов, в якому просить, з урахуванням уточненої позовної заяви, суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва щодо протизаконного застосування у 2011 році при перерахунку йому пенсії за ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком у відповідності до вимог частин 1,2 ст. 40 та ч.4 ст. 42 вищезазначеного Закону України –із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік (1982, 63 грн.) при нарахуванні пенсії за 2011 рік починаючи з 01.08.2011 року та стягнути судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 2011 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (із розрахунку 1197,91 грн.), хоча на підставі ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»мав би бути застосований показник середньої заробітної плати за 2010 рік (1982, 63 грн.)
Вважає, що посилання відповідача на п.3 ч.11 Постанови Кабінету міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою останній керується при здійсненні йому перерахунку пенсії та дії щодо перерахунку, вчинені на підставі зазначеної постанови, яка по суті забороняє застосування у 2008 році при визначенні або перерахунку пенсії іншої середньої зарплати, ніж за 2008 рік, є неправомірними, адже відповідач трактує названу постанову на свій розсуд, хоча має керуватися виключно вимогами Законів України.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши пояснення сторін, матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію за віком продовжує працювати.
Звернувшись у 2011 року до Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва з заявою щодо здійснення їй перерахунку пенсії, відповідачем був здійсненний перерахунок пенсії за ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік з 01.08.2011 року.
З листа УПФУ в Святошинському районі м. Києва вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії зазначений органи враховує п.3 ч.11 Постанови Кабінету міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» і зазначає , що до законодавчого визначення при перерахунку пенсій показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, у 2011 році перерахунки проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій за 2007 рік (1197,11 грн.), вказують, що норми ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»після прийняття Рішення Конституційним Суду України від 22.05.2008 року втратили чинність , а рішення про відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося. Тому, на даний час, немає законодавчого врегулювання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу при здійсненні перерахунку пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки праці та соціальної політики і фінансів.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011 року, судам надані рекомендації щодо розгляду справ пов'язаних з проведенням перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру, а саме:
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних відносин. Суд приходить до висновку що правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2011 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним. Таким чином, орган пенсійного забезпечення, як суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, із якою ці повноваження надані, діяв обґрунтовано, тому у задоволенні позову слід відмовити.
Статтею 94 КАС України встановлено, що у разі ухвалення судового рішення на користь сторони - суб*єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, тому судові витрати необхідно покласти на позивача.
Керуючись ч.2 ст.19, ст.ст. 92, 116, 117 Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст.9, 60,94, 158 , 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суддя-
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Адміністративного апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції шляхом подання протягом десяти днів з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Суддя:
- Номер: 6-а/358/25/22
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-6816/11
- Суд: Богуславський районний суд Київської області
- Суддя: Лук'яненко Л.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.01.2022
- Дата етапу: 31.01.2022
- Номер: 6-а/718/9/22
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-6816/11
- Суд: Кіцманський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Лук'яненко Л.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.04.2022
- Дата етапу: 27.04.2022
- Номер: 2-а/2303/5748/11
- Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-6816/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Лук'яненко Л.М.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.10.2011
- Дата етапу: 20.02.2013