Справа № 22а/2690/16886/11
Головуючий у 1 інстанції – Рубан С.М.
Доповідач - Кирилюк Г.М.
УХВАЛА
26 січня 2012 року Колегія суддів Судової палати в цивільних справах Апеляційного суду м. Києва в складі: головуючого - судді Кирилюк Г.М.
суддів: Панченка М.М., Вербової І.М.
при секретарі Мозолевській В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Апеляційного суду м. Києва від 26 квітня 2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити відповідні дії, -
встановила:
Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії неправомірними, зобов’язано починаючи з 01.12. 2009 р. по 27.08.2010 р. здійснити перерахунок та виплату державної пенсії в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених за вказаний період виплат та проводити відповідні виплати надалі.
Постановою Апеляційного суду м. Києва від 26 квітня 2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва задоволено частково. Рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2010 року в частині задоволення позову в повному обсязі та строку зобов’язання здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, а також проводити відповідні виплати надалі скасовано та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 14.12.2009 р., з урахуванням проведених виплат. В решті рішення суду залишено без змін.
08.12.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Апеляційного суду м. Києва з заявою про роз’яснення даної постанови суду щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням зміни мінімального розміру пенсії за віком.
В судове засідання сторони не з’явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи заяви, колегія суддів вважає, що вказана заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд який його ухвалив за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз’яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.
Отже роз’яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Також, роз’яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Постановлене судом рішення викликає у позивача суперечки щодо його розуміння в частині виплати пенсій з урахуванням зміни мінімальної пенсії за віком, а тому є підстави для його роз’яснення.
Апеляційний суд м. Києва роз’яснює, що в постанові від 26 квітня 2011 року визначено період здійснення позивачу перерахунку та виплати основної та додаткової пенсії, а саме з 14.12.2009 року. При цьому суд виходив з того, що пенсія є періодичним платежем, виплата, якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Таким чином, у разі відсутності спору з приводу права позивача на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення її нарахування і виплати, певним часовим проміжком.
З урахуванням викладеного, у відповідності до ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, необхідно здійснити позивачу з 14.12.2009 року і до внесення змін в законодавчі акти, пов’язані з правовим регулюванням цих суспільних відносин, або до припинення підстав для їх виплат.
За чинним законодавством України розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правого акта, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку основної та додаткової пенсії позивачу виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною першою статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного Законом про Держбюджет на відповідний рік прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком, про що також судом зазначено в своїй постанові.
Керуючись ст.ст. 168, 170 КАС України, колегія суддів,-
Ухвалила:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Роз’яснити ОСОБА_1 постанову Апеляційного суду м. Києва від 26 квітня 2011 року, що здійснення перерахунку та виплати основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, повинно бути проведено у відповідності до положень статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 14.12.2009 року до внесення відповідних змін в законодавчі акти, пов’язані з правовим регулюванням цих суспільних відносин, або припинення підстав для їх виплати. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок пенсії повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Ухвала набуває чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя:
Судді: