Справа № 22- 5605/ 2007р Головуючий у 1- інстанції: Олійник А.С.
Доповідач : Кравець В.А.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2007 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду м. Києва в складі: Головуючої - Кравець В.А. Суддів - Усика Г.І., Лесько А.О. При секретарі - Мороз Ю.М.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 11 квітня 2007 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерної енергопостачальної компанії « Київенерго» про встановлення єдиного розміру пільги за спожиту електроенергію, перерахунок заборгованості та стягнення збитків , -
ВСТАНОВИЛА:
В жовтні 2006 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом про встановлення єдиного розміру пільги за спожиту електроенергію та перерахунок заборгованості та стягнення збитків.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 11.04.2007 року у позові ОСОБА_1. відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим рішенням суду, позивач ОСОБА_1. подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та ухвалити нове , посилаючись на те, що рішення суду постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні апелянт скаргу підтримав.
Заслухавши доповідь судді Кравець В.А., пояснення осіб, що з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість постановленого рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного:
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив з того, з урахуванням боргу позивача за спожиту електроенергію відповідач мав право відключити позивача від електричної мережі, вимоги щодо встановлення єдиної пільги для всіх членів сім»ї є необгрунтованими.
Висновок суду відповідає обставинам справи та вимогам закону.
В позові ОСОБА_1. зазначав, що 05 квітня 2006 року його було відключено від електромережі за несплату боргу. З нарахуванням заборгованості та її обґрунтуванням АЕК «Київенерго» він не погоджувався, оскільки він як ліквідатор 1 категорії згідно з п. 11 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1999 року мав пільгу за споживану електроенергію у розмірі 50% на усіх осіб, які прописані в квартирі.
Відповідно до нової редакції п.11 ст. 20 Закону від 26.04.2001 року пільга в 50% поширюється на усіх членів сім'ї, до яких належать дружина (чоловік) і неповнолітні діти (до 18 років).
На підставі змін до Постанови № 879 від 01.08.1996 р. АЕК «Київенерго» було здійснено перерахунок пільги, встановлено пільгу у розмірі 75 кВт/г на позивача та дружину. Перерахунок цієї пільги був здійснений з 01.03.2003 року до 05.04.2006 року. Також позивач вказував на те, що
відповідачем було порушено норми Закону віднісши пільги доньок до додаткових та запропонувавши перереєструвати його основну пільгу , зробивши основною пільгу доньки ОСОБА_2., яка б поширювалась на її сім'ю, однак обидві доньки, як ОСОБА_2. так і ОСОБА_3. належать до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому пільга з оплати спожитої електроенергії розповсюджується на всю сім'ю позивача.
Позивач вважав, що відповідно до Закону, він та його дружина мають 5-% пільги, донька ОСОБА_3. - 50% пільги, дочка ОСОБА_2 зі своєю сім'єю - 50 % пільги за спожиту електроенергію.
В судовому засіданні встановлено, що в ОСОБА_1., позивач по справі є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Позивач разом з членами сім'ї, дружиною ОСОБА_4., дочками ОСОБА_3., ОСОБА_2., зятем ОСОБА_5. та онукою ОСОБА_6. проживають та зареєстровані в АДРЕСА_1
Дружина позивача ОСОБА_4. є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, доньки позивача ОСОБА_3. та ОСОБА_2. є громадянками, які у 1986 році були евакуйованими із зони відчуження.
З матеріалів цивільної справи вбачається, що за даними АК «Київенерго», станом на 30.08.2006 року, позивач має заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 365 грн. 09 коп.. Позивача в письмовій формі було попереджено про припинення електропостачання, оскільки існувала дана заборгованість. З особової картки споживача видно, що станом на квітень 2006 року, борг позивача за спожиту електроенергію становить 336 грн. 80 коп.
ОСОБА_1. 27.02.2006 року під розписку був попереджений про припинення постачання електроенергії у разі несплати боргу.
Згідно наряду-допуску № 1230 від 05.04.2006 року, позивача було відключено від енергопостачання у зв'язку з заборгованістю. 14.04.2006 року позивач звернувся до начальника МСД № 6 з заявою про надання дозволу підключити енергопостачання в його квартирі, та зобов'язався сплатити залишок боргу в сумі 336 грн. 80 коп. до червня 2006 року.
Згідно з п. 11 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон),( в редакції 26.04.2001р.) особам, віднесеним до категорії 1 (п.1 ст. 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: 50 - процентна знижка плати за користування житлом ( квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами ( газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном ( абонентна плата, оплата послуг електрозв'язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм , передбачених законом. До членів сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать : дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом з постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи особою- інвалідом 1 групи та доглядає за нею, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.
Саме цим Законом визначено перелік осіб, які належать до членів сім'ї громадянина, який має право на пільги з оплати електричної енергії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадян, які мають пільги щодо їх оплати» п.п.а, п.1 ( в редакції від 31.12.2004 року) громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, зазначені пільги надаються в межах таких норм : споживання електричної енергії та комунально - побутові потреби : у сільських і міських населених пунктах ( крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалюваними установками) у розмірі 75 кВт. год на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку, і додатково 15 кВт. год на кожного іншого члена сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку)і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт. год на місяць.
Відповідно до п. 31 Правил, споживач , який має право на пільги з оплати спожитої електроенергії, які встановлені законодавством повинен повідомити енергопостачальника письмовою заявою про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт, з дня подачі заяви здійснюється пільгова оплата електричної енергії. У разі, коли декілька членів однієї сім'ї, які проживають разом, мають право на пільги з оплати спожитої електричної енергії, пільга
надається тільки одному з членів сім'ї. Споживач, який має декілька пільг, може обрати одну, більшу за розміром пільгу.
Таким чином, суд вірно прийшов до висновку , що відповідач правомірно до 05 квітня 2006 року проводив розрахунок за спожиту електричну енергію з врахуванням знижки 50 % з оплати 75 кВт/г на місяць та з 14 квітня 2006 року за спожиту понад 150 кВт/г електроенергію за повним тарифом.
Правилами користування електричною енергією для населення, які затверджено постановою Кабінетом Міністрів України від 26 липня 1999 року за № 1357 передбачено, що розрахунки населення за спожиту електроенергію здійснюються за діючими тарифами ( цінами) для населення на підставі фактичних показань приладів обліку.
Згідно з п. 27 зазначених Правил, у разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеного у договорі або платіжному документі, та у разі неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день, споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії. У разі несплати споживачем за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання попередження , енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Отже, позовні вимоги позивача щодо встановлення єдиної пільги для всіх членів сім'ї є необгрунтованими та не ґрунтуються на чинному законодавстві, та з урахуванням боргу позивача за спожиту електроенергію, відповідач мав право вимоги від позивача сплати боргу, відключивши позивача від електричної мережі.
За таких обставин, суд , дослідивши обставини спору, перевіривши доводи і заперечення сторін, дав їм вірну правову оцінку й обґрунтовано дійшов висновку про відсутність підстав до задоволення позову.
Рішення суду постановлено з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому підстав до його скасування колегія суддів не вбачає.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і на суть прийнятого рішення не впливають.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 313-315 ЦПК України колегія суддів , -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1-відхилити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 11 квітня 2007 року в даній справі залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги до цього суду.