Справа№2-310 /08 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2008 року м. Берегово.
Берегівський районний суд Закарпатської області у особі:
головуючого - Драб В.І.
при секретарі - Богоровській В.Ю.,
з участю позивача ОСОБА_1. та адвоката ОСОБА_2,
розглянувши на попередньому розгляді у відкритому судовому засіданні у м. Берегово цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КЕЧ м. Мукачево про визначення частки померлої у спільній сумісній власності та визнання права власності на квартиру, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1. звернувся в Берегівський районний суд з позовом до КЕЧ м. Мукачево в зв'язку з тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його дружина - ОСОБА_3.
Згідно свідоцтва про право власності на житло від 29 грудня 1994 року, виданого комісією по приватизації житлового фонду Мукачівської КЕЧ, квартира в АДРЕСА_1 зареєстрована на праві спільної сумісної власності.
Не дивлячись на те, що позивач, згідно ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги, оформити спадщину після смерті своєї дружини в нотаріальному порядку не може, оскільки в свідоцтві про право власності на житло, яке було видане комісією по приватизації житла, не встановлені їх частки у спільному сумісному майні, а відповідно до п. 224 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної сумісної власності лише після виділення часток у спільному сумісному майні.
Згідно ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” квартира була передана подружжю Чех у спільну сумісну власність.
І хоча у свідоцтві про право власності їх частки не визначалась, вони можуть бути тільки рівними, тобто ½ позивача, та ½ померлої, адже іншої згоди при здійсненні приватизації власнику вони не давали, а за принципами Конституції України (ст.ст. 21, 24) та п. 3 ст. 4 Закону „Про власність”, ст. 370 ЦК України вони мають тільки рівні права на квартиру, тому що проживали в ній разом.
З метою можливості оформлення права власності на підставі спадкування з урахуванням того, що на підставі свідоцтва про право власності та витягу з реєстру, виданого Берегівським РБТІ, позивачка з чоловіком на праві спільної сумісної власності до смерті останньої володіли вказаною квартирою, а інших співвласників не було, і не має.
Тому позивач вважає, що право на спадкування за дружиною має тільки він і просить визначити за ним право власності на вище вказану квартиру за законом, оскільки крім нього інших спадкоємців не має.
Позивач ОСОБА_1. в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, і пояснив, що хоча ніхто крім нього на квартиру не претендує, без
судового рішення оформити право власності неможливо через невиділення часток у їх спільному майні.
Представник відповідача - КЕЧ м. Мукачево на попередній розгляд в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином, тому суд знаходить можливим розглянути справу без його участі, оскільки у справі зібрано достатньо матеріалів про визначення права та взаємовідносини сторін.
Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, а саме: копію свідоцтва про смерть, свідоцтвом про одруження, ксерокопія свідоцтва про право власності на квартиру, ксерокопія витягу з реєстру прав на нерухомість, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Право власності позивача підтверджено свідоцтвом про право власності на квартиру. Дружина позивача померла, не залишивши заповіту. Спадкоємцем першої черги на спадщину за законом є тільки позивач, який прийняв спадщину. Нотконтора відмовила позивачу в оформленні права спадкування через не виділення часток у їх спільній сумісній власності. Однак рівність часток подружжя у даному разі не викликає сумніву, оскільки вони були рівними учасниками при оформлені свого житла.
З викладеного вбачається, що для оформлення спадщини необхідно визначити частки у спільному сумісному майні. Оскільки згідно ст. 370 ч.2 ЦК України частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
З урахуванням норм сімейного законодавства суд вважає, що кожен з співвласників має рівні частини в квартирі, тобто кожному із співвласників, належить по 1/2 частині квартири в АДРЕСА_1.
Нормами матеріального права, якими суд керується при вирішенні даного позову є: ст.ст. 70, 71 Сімейного кодексу; п. 3 ст. 4 Закону „Про власність”; ст. 8 Закону „Про приватизацію державного житлового фонду ”ст.ст. 328, 357, 368-370, 372 ч.2, 1261 ч.1, 1268 ЦК України.
Суд, керуючись ст.ст. ст.ст. 10, 11, 158 ч.2, 130 ч.4, 174 ч.4, 209, 214-215, 218 ЦПК,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати право власності на квартиру в цілому у АДРЕСА_1 за ОСОБА_1.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: Драб В.І.
- Номер: 2-зз/367/106/15
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-310/2008
- Суд: Ірпінський міський суд Київської області
- Суддя: Драб В.І.
- Результати справи: заяву залишено без задоволення
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.05.2015
- Дата етапу: 29.05.2015
- Номер: 2-зз/352/6/20
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-310/2008
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Драб В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.08.2020
- Дата етапу: 06.08.2020