номер провадження справи 28/7/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.02.12 Справа № 5009/399/12
Суддя Яцун О.В.
За позовом: Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж, м.Запоріжжя
До відповідача: Комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №11», м.Запоріжжя
Суддя О.В. Яцун
Представники:
від позивача: ОСОБА_1., довіреність №248 від 31.10.2011р.
ОСОБА_2., довіреність №100 від 17.03.2011р.
від відповідача: ОСОБА_3., довіреність №б/н від 16.08.2011р.
Позивачем заявлені вимоги про стягнення з КП «ВРЕЖО №11»боргу за недораховану електричну енергію у розмірі 2.745грн.05коп.
Ухвалою суду від 27.01.2012р. порушено провадження у справі №5009/399/12, судове засідання призначено на 15.02.2012р., у сторін витребувані документи для повного та всебічного розгляду справи.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.
Представники позивача наполягають на задоволені позовних вимог з підстав, що зазначені в позові. В обґрунтування заявлених вимог посилаються на ст. ст. 11, 15, 16, 22, 509, 526, 530, 625 ЦК України, ст. ст. 20, 173, 174, 175, 193 ГК України, Закон України “Про електроенергію”, Правила користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28 (у редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005 року № 910).
В судовому засіданні надали письмові заперечення на відзив за вих. № 7/83 від 14.02.2012р.
Також, представники позивача надали суду письмове уточнення до позовної заяви за вих. № 0906/2643, в якому просять суд ідентифікаційний код відповідача вважати таким: 25478487, оскільки при написанні даного позову було зроблено технічну помилку останнього.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечує, про що зазначив у відзиві.
Згідно ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
На підставі чого представникам сторін у відповідності до ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив,
Між Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго»(далі Позивач або Постачальник електричної енергії) та Комунальним підприємством «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 11»(далі Відповідач або Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії від 15.04.2004 року № 4117.
Згідно з п.2 договору, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов’язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі –ПКЕЕ), Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ) та технічними умовами.
05 вересня 2011р. представниками енергопостачальника була проведена перевірка в будинку за адресою: вул. Чумаченка, 17, м. Запоріжжя, в ході якої було виявлено порушення пункту 6.41. "Правил користування електричною енергією" затвердженими Постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28 (далі ПКЕЕ). А саме, було виявлено підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопередавальної організації, освітлення тамбура кв. 17-18, поза розрахунковими приладами обліку без порушення схеми обліку.
Факт виявленого представником енергопостачальника порушення споживачем вимог ПКЕЕ було оформлено актом про порушення від 05.09.2011р. №00007414. Акт про порушення було складено у присутності представника споживача. В акті було зазначено зміст виявленого порушення та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії. Акт підписаний трьома представниками енергопостачальника, споживач від підпису відмовився, про що є відповідний запис в акті. Акт про порушення було вручено представнику споживача того ж дня, та запрошено на засідання комісії з розгляду актів на 15.09.2011р. за адресою м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, к. 306.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення було прийнято рішення виконати розрахунок недоврахованої електричної енергії по акту згідно підпункту 5 пункту 2.1. Методики, за період роботи з 21.03.2011 р. по 05.09.2011р. час роботи - 12 год., та визначити обсяг недоврахованої електричної енергії у кількості 7.584 кВт/год. на суму 2.745,05 грн.
Рішення комісії було оформлено протоколом від 15.09.2011р., копія якого, разом з розрахунком по акту та рахунком на сплату була отримана споживачем 19.09.2011р. рекомендованим поштовим відправленням. З цього дня рішення комісії набрало чинності (пункт 6.42. ПКЕЕ).
Отже, кінцевим терміном сплати вартості недоврахованої електричної енергії є 19.10.2011р. Відповідач в зазначений термін, та на день подання позову рахунок на сплату недоврахованої електричної енергії не оплатив.
Доказів звернення відповідача до суду з приводу складання акта про порушення від 05.09.2011р. № 00007414, визначення розміру коштів, належних до оплати та здійснення платежів, що свідчить про відсутність будь-яких спірних питань між сторонами, суду не надано.
Позовні вимоги про стягнення з Комунального підприємства “Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання № 11” 2.745,05 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію є предметом судового розгляду у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії регулюються Законом України “Про електроенергетику”, який є спеціальним законом у сфері регулювання електроенергетики.
Згідно з положеннями ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затверджені наказом НКРЕ від 31.07.1996 р. № 28 та зареєстровані в Мін’юсті України 02.08.1996р. за № 417/1442, з наступними змінами та доповненнями, (надалі –ПКЕЕ).
Пунктом 1.1 ПКЕЕ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що їх дія поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Згідно із п. 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Наведені положення ПКЕЕ розповсюджується і на осіб, які здійснюють самовільне підключення електроустановок до електричної мережі енергопостачальника.
Відповідно до п. 6.42 Правил, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Відповідно до п. 6.43 Правил, кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом ЗО календарних днів від дня отримання рахунка.
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.
Як вже зазначалось, 15.09.2011р. оформлене протоколом рішення комісії, рахунок та розрахунок за використану електричну енергію були направлені позивачем на адресу відповідача, що підтверджується долученим до матеріалів справи належним чином завіреним рекомендованими повідомленнями.
Суд зазначає, що відповідач вищевказане рішення комісії в судовому порядку не оскаржив.
Крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, в розумінні ст. 27 Закону, є правопорушенням в електроенергетиці, яке тягне за собою встановлену законодавством відповідальність.
Згідно із п. 12.12 Правил КЕЕ відповідальність за технічний стан та безпечну експлуатацію електроустановок несе власник цих електроустановок.
За змістом п. 10.2.27 Правил КЕЕ Споживач електричної енергії зобов'язаний: не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 6.40 Правил передбачено, що у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців. Якщо у споживача електричної енергії виявлено підключену та/або приєднану поза розрахунковим засобом обліку приховану проводку, пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушення умов монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років. Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Відповідно до підпункту 7 п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562 (надалі –Методика), методика застосовується у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі електропередавальної організації (субспоживачем до мереж основного споживача).
Враховуючи, що в даному випадку, розрахунок заявленої до стягнення суми проводився відповідно до порядку, встановленого Методикою, за період з 21.03.2011 р. по 05.09.2011 р., та згідно з тарифами, що діяли у цей період, вказаний розрахунок приймається судом, як обґрунтований.
Доказів оплати рахунку позивача № 4117-АН від 15.09.2011р. (на суму 2.745,05 грн.) відповідачем суду не надано.
Отже, з підстав зазначених вище, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача 2.745,05грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеними обставинами. Крім того, судом не було встановлено факту досягнення сторонами згоди щодо визначення сили струму на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки враховуючи положення абзацу 3 п.2.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією.
Відповідно до приписів ст. 49 ГПК судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.33. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, до КП «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №11»задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №11»(69104, м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.13-А, код ЄДРПОУ 25478487) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; код ЄДРПОУ 00130926; поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260313141419 в ЗОУ ВАТ “Державний Ощадний банк України”, МФО 313957) суму заборгованості за недовраховану електричну енергію в розмірі 2.745(дві тисячі сімсот сорок п’ять)грн.05коп.
Видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства “Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №11»(69104, м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.13-А, код ЄДРПОУ 25478487) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; код ЄДРПОУ 00130926; р/р № 260030231709 в АТ “СБЕРБАНК РОСІЇ”, МФО 320627) суму 1.609(одна тисяча шістсот дев’ять)грн. 50коп. судового збору.
Видати наказ.
Суддя О.В. Яцун
Рішення підписано: 17 лютого 2012р.
Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.
Рішення господарського суду може бути оскаржено сторонами в порядку та у строки встановлені нормами Господарського процесуального кодексу України.