2
5
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2012 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Васильковського В.М.
суддів: Вакарук В.М., Матківського Р.Й.
секретаря Кіндрата В.П.,
з участю позивачки ОСОБА_1,
представників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5, Яремчанської міської ради про визнання нечинними державних актів за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Яремчанського міського суду від 21 грудня 2011 року, -
ВСТАНОВИЛА:
в жовтні 2011 року ОСОБА_1 звернулася з даним позовом, мотивуючи його тим, що вона є суміжним землекористувачем відповідачки ОСОБА_5, якій належать на праві власності земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, площею 0,10 га та для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0539 га, в АДРЕСА_1 від 21.01.2010 року ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення дубліката державного акту на право приватної власності на землю взамін втраченого на вищезазначені земельні ділянки. Однак, конфігурація земельної ділянки відповідачки на плані меж у державному акті ІФ-18-2/000002 не відповідає конфігурації земельної ділянки в державних актах, отриманих після переоформлення. Внаслідок винесення рішення про видачу дубліката державного акту межу земельної ділянки перенесено на її земельну ділянку, відповідно зменшено її розмір. Тому просила визнати нечинними державні акти на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 427144 та ЯЛ № 427143, видані 22.07.2011 року ОСОБА_5
________________________________________________________________________________
Справа № 2/0917/302/2011 Головуючий у І інстанції – Гандзюк Д.М.
Провадження № 22ц/0990/295/2012 Суддя-доповідач - Васильковський В.М.
Категорія 45
Рішенням Яремчанського міського суду від 21 грудня 2011 року в позові ОСОБА_1 до ОСОБА_5, Яремчанської міської ради про визнання нечинними державного акту серії ЯЛ № 427144 на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та державного акту серії ЯЛ № 427143 на право власності на земельну ділянку площею 0,0539 га для ведення особистого селянського господарства, зареєстрованих у книзі записів державних актів на право власності на землю за № 261100001000366 та № 261100001000367, виданих 22.07.2011 року ОСОБА_5, відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказуючи, що рішення суду не відповідає дійсним обставинам справи і вимогам закону, зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що вона є суміжним землекористувачем ОСОБА_5 по лінії Г-А плану меж земельних ділянок і внаслідок прийняття рішення про видачу дубліката державного акту та встановлення нових меж земельної ділянки ОСОБА_5, перенесено межу на земельну ділянку прибудинкової території та відповідно зменшено її розмір. Проведеною перевіркою Держкомзему, згідно листа № 6-10-31/156 від 09.09.2011 року встановлено, що технічна документація щодо виготовлення нових державних актів не відповідає вимогам чинного законодавства, що судом взято до уваги не було. ОСОБА_7, оформляючи право власності на придбану земельну ділянку у ОСОБА_8, звернувся до межівника ОСОБА_5, проте вона відмовилася узгодити межу земельної ділянки. Не маючи наміру вирішувати спір в судовому порядку, ОСОБА_7 узгодив межу по прямій лінії, в результаті чого між приватизованими земельними ділянками ОСОБА_7 та ОСОБА_5 залишилась частина прибудинкової території. Відповідачка, не маючи можливості збільшити свою земельну ділянку за рахунок прибудинкової території, заявила про ніби-то втрату документації на приватизовану земельну ділянку і вже при виготовленні нових державних актів збільшила площу земельних ділянок, вирівняла межу відповідно до межі ОСОБА_7, захопивши частину земельної ділянки прибудинкової території будинку АДРЕСА_2, яка залишилася між її земельною ділянкою та земельною ділянкою ОСОБА_7 Вважає, що судом неповно з’ясовано обставини, що мають значення для справи, не дано їм належної оцінки. З цих підстав рішення суду першої інстанції просила скасувати і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
У засіданні апеляційного суду ОСОБА_1 та її представник апеляційну скаргу підтримали, представники ОСОБА_5 та Яремчанської міської ради доводи апеляційної скарги заперечили.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши подані докази і доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 303 ЦПК України апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі рішення Яремчанської міської ради від 21.10.2010 року № 406-29/2010 ОСОБА_5 виготовила два нові державні акти замість втраченого на земельні ділянки площею 0,1000 га та 0,0539 га, які розташовані по АДРЕСА_3. Із плану меж земельних ділянок у вказаних державних актах вбачається, що земельні ділянки відповідачки не межують із земельною ділянкою позивачки та прибудинковою територією будинку АДРЕСА_2. Із плану меж земельної ділянки в копії державного акту, який відповідачка втратила, також видно, що її земельна ділянка не межувала із земельною ділянкою позивачки та прибудинковою територією будинку АДРЕСА_2.
Відмовляючи в позові ОСОБА_1 суд виходив із того, що нею не доведено порушення її прав через зменшення площі її земельної ділянки або прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 внаслідок видачі 22.07.2011 року ОСОБА_5 на підставі рішення Яремчанської міської ради від 21.10.2010 року № 406-29/2010 державних актів серії ЯЛ № 427143 та ЯЛ № 427144 про право власності на земельні ділянки площею відповідно 0,0539 га і 0,1000 га, розташовані по АДРЕСА_3.
Висновок суду першої інстанції відповідає вимогам закону та обставинам справи.
Згідно положень ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 126 ЗК України державний акт є документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, надану у власність відповідним рішенням.
Статтею 204 Цивільного кодексу України встановлено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (презумпція правомірності правочину).
Згідно вимог ст. ст. 152, 153 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, визнання недійсним державного акта на право власності на землю без визнання недійсним рішення, на підставі якого видано цей державний акт, є порушенням норм закону. ОСОБА_1 таких вимог не заявлялось.
Суд першої інстанції правомірно керувався тим, що спірними державними актами не порушено законних прав та охоронюваних законом інтересів позивачки.
Встановлено, що земельні ділянки, які належать ОСОБА_5, не межують із земельною ділянкою ОСОБА_1 та прибудинковою територією будинку АДРЕСА_2.
Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доводи апеляційної скарги про те, що внаслідок прийняття рішення про видачу дубліката державного акту і встановлення нових меж земельної ділянки ОСОБА_5 перенесено межу на земельну ділянку прибудинкової території та відповідно зменшено її розмір, про що свідчить перевірка Держкомзему згідно листа № 6-10-31/156 від 09.09.2011 року, колегія суддів відхиляє, оскільки із змісту цього листа не вбачається висновку про зменшення площі прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 або земельної ділянки ОСОБА_1
Згідно листа головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області від 20.09.2011 року № 6-10-31/668 позивачка ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 має земельну ділянку площею 0,0334 га. Однак, при обчисленні площі земельної ділянки за обмірами, зазначеними на кадастровому плані в державному акті та в документації із землеустрою встановлено, що орієнтовно площа земельної ділянки становить 0,12 га, що не відповідає площі земельної ділянки,зазначеному в державному акті ОСОБА_1 (0,0334 га).
Посилання ОСОБА_1 в апеляційній скарзі на те, що ОСОБА_5 при виготовленні нових державних актів збільшила площу земельних ділянок, вирівняла межу відповідно до межі ОСОБА_7, захопивши частину земельної ділянки прибудинкової території будинку АДРЕСА_2, спростовується листом виконкому Яремчанської міської ради від 03.10.2011 року № С-924, згідно якого накладок між земельними ділянками ОСОБА_7 та ОСОБА_5 на місцевості не виявлено. Земельні ділянки двох сторін використовуються відповідно до їх державних актів на право власності на землю.
Представник Яремчанської міської ради в засіданні апеляційного суду ствердила, що площі земельних ділянок ОСОБА_5 відповідають площам, зазначеним у виданих їй державним актам, не межують і не накладаються на площу прибудинкової території будинку № по АДРЕСА_1 або площу земельної ділянки ОСОБА_1, а чоловік останньої ОСОБА_7 має окрему земельну ділянку.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції. Порушень норм процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, не встановлено.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції, повно і всебічно встановивши обставини справи та визначивши правовідносини, зумовлені встановленими фактами, правильно застосував правові норми і ухвалив законне й справедливе рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Яремчанського міського суду від 21 грудня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5, Яремчанської міської ради про визнання нечинними державних актів, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Касаційна скарга на ухвалу може бути подана до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Васильковський В.М.
Судді: Вакарук В.М.
Матківський Р.Й.