Судове рішення #20917632

              

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_____________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


"01" лютого 2012 р.Справа № 5024/1860/2011


Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого          Картере В.І.

суддів:                    Лавриненко Л.В., Пироговського В.Т.

при секретарі судового засідання –Головченко І.І.

за участю представників:

від ОСОБА_1 - ОСОБА_4.,

від ОСОБА_2 - ОСОБА_4.,

від ОСОБА_3 - ОСОБА_4.,

від Пансіонату „Збруч” –Гудзюк В.Я., Яшин М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Пансіонату „Збруч”

на рішення Господарського суду Херсонської області від 09.12.2011р.

по справі № 5024/1860/2011

за позовом ОСОБА_1

                    ОСОБА_2

                    ОСОБА_3

до Пансіонату „Збруч”

про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів

ВСТАНОВИВ:

26.09.2011р. ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до Господарського суду Херсонської області із позовом до Пансіонату „Збруч”, в якому просили:

- визнати недійним та скасувати рішення загальних зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р., викладене в протоколі № 13 наступним чином: „Скасувати рішення, прийняті протоколами № 11 та № 12 від 06.04.2011 року в повному обсязі, а саме: відмінити процедуру шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю, відмінити ліквідацію Пансіонату „Збруч” та обрання голови і членів ліквідаційної комісії;

- у день набрання судовим рішенням законної сили надіслати його державному реєстратору Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області для внесення відповідного запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації рішення загальних зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р.

Позовні вимоги обґрунтовано із посиланням на те, що на зборах трудового колективу Пансіонату „Збруч”, що відбулись 23.05.2011р., не було кворуму, а деякі із учасників (Бокєєв І.О., Лягутко І.Й., Сафонов С.Г.), зазначені в протоколі, заперечують свою участь у таких зборах та наполягають на тому, що вони за це рішення не голосували, і воно взагалі не приймалось, що на думку позивачів підтверджується наданими копіями протоколів зборів трудового колективу відповідача починаючи з квітня 2011 року по серпень 2011 року, які мають наскрізну нумерацію.

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 09.12.2011р. (суддя Гридасов Ю.В.) позовні вимоги задоволено повністю.

Задовольняючи позовні вимоги місцевий господарський суд дійшов висновку, що під час підготовки та скликання зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р., було порушено вимоги ч. 5 ст. 61 Закону України „Про господарські товариства”.

Не погодившись з вказаним судовим рішенням Пансіонат „Збруч” подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати, а провадження у справі припинити.

В обґрунтовування апеляційної скарги відповідач зазначає, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване судове рішення, допустився порушення приписів ч.1 ст. 80 ГПК України, оскільки не врахував клопотання відповідача про припинення провадження у справі, ч.2 ст. 81 ГПК України, так як не залишив позов без розгляду через наявність у Скадовському районному суді Херсонської області справи, предметом якої є рішення зборів трудового колективу відповідача, в якому містяться посилання на оспорюване по даній справі рішення, оформлене протоколом №13 від 23.05.2011р. та ст. 79 ГПК України, оскільки не зупинив провадження у даній справі до розгляду Скадовським районним судом Херсонської області справи, предметом якої є рішення зборів трудового колективу відповідача, оформлені протоколами №11 та №12 від 06.04.2011р., які було скасовано оскаржуваним рішенням зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч”.

Також апелянт зазначає, що господарський суд першої інстанції не з’ясував факт перебування чи не перебування позивачів, на час подання позову, у трудових відносинах з відповідачем, з огляду на те, що вищим органом пансіонату є загальні збори трудового колективу.

Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників учасників судового процесу, дослідивши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, а також перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального і процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, 04.04.2011р. відбулись загальні збори трудового колективу Пансіонату „Збруч”, оформлені протоколом №10 (т.1, а.с.27), за результатами яких вирішено:

- реорганізувати Пансіонат „Збруч” шляхом його перетворення в ТОВ „Пансіонат „Збруч”;

- утворити ліквідаційну комісію у складі: Горчанюк Л.В. (голова ліквідаційної комісії), Лягутко І.Й., ОСОБА_3;

- реєстраційну процедуру здійснити згідно встановлених вимог чинного законодавства;

- доручити заступнику Генерального директора ОСОБА_3 подати державному реєстратору Скадовської районної адміністрації інформацію про реорганізацію Пансіонату „Збруч” шляхом перетворення, подати реєстратору вказане рішення та відповідні процесуальні документи і в подальшому здійснювати всі необхідні дії, пов’язані з цим, представляти Пансіонат у всіх державних органах, організаціях та установах, незалежно від форми власності та підпорядкування в процесі реорганізації.

06.04.2011р. відбулись загальні збори трудового колективу Пансіонату „Збруч”, оформлені протоколом №11 (т.1, а.с.28), за результатами яких вирішено вважати їх правомочними у складі: Горчанюк Л.В., ОСОБА_3, Горчанюк В.П., Сергійчук Ю.А., Лягутко І.Й., Бокєєв І.О., Сафонов С.Г., Лук’янчук А.А. для прийняття рішень по Пансіонату „Збруч”.

Також, 06.04.2011р. відбулись загальні збори трудового колективу Пансіонату „Збруч”, оформлені протоколом №12 (т.1, а.с.29), на яких вирішено:

- реорганізувати Пансіонат „Збруч” шляхом його перетворення в ТОВ „Пансіонат „Збруч”;

- утворити ліквідаційну комісію у складі: Горчанюк Л.В. (голова ліквідаційної комісії), Лягутко І.Й., ОСОБА_3;

- реєстраційну процедуру здійснити згідно встановлених вимог чинного законодавства;

- доручити заступнику Генерального директора ОСОБА_3 подати державному реєстратору Скадовської районної адміністрації інформацію про реорганізацію Пансіонату „Збруч” шляхом перетворення, подати реєстратору вказане рішення та відповідні процесуальні документи і в подальшому здійснювати всі необхідні дії, пов’язані з цим, представляти Пансіонат у всіх державних органах, організаціях та установах, незалежно від форми власності та підпорядкування в процесі реорганізації.

23.05.2011р. відбулись позачергові загальні збори трудового колективу Пансіонату „Збруч”, оформлені протоколом №13 (т.1, а.с.9), за результатами яких вирішено:

- скасувати рішення, оформлені протоколом №11 та №12 від 06.04.2011р. в повному обсязі, а саме: відмінити процедуру реорганізації Пансіонату „Збруч” шляхом перетворення в ТОВ „Пансіонат „Збруч”, відмінити ліквідацію Пансіонату „Збруч” та обрання голови і членів ліквідаційної комісії;

- звільнити генерального директора Пансіонату „Збруч” Горчанюк Л.В. та обрати нового генерального директора –Майбороду О.А., якого зобов’язати подати реєстратору Скадовської районної адміністрації інформацію про зміну керівника для внесення відповідних відомостей до ЄДРПОУ та доручено підписати наказ про звільнення генерального директора Пансіонату „Збруч” Горчанюк Л.В.

Однак, вказане рішення позачергових зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” прийнято без додержання вимог чинного законодавства та приписів Статуту Товариства, якими визначено порядок та спосіб скликання загальних зборів трудового колективу, що зумовило істотне порушення прав та законних інтересів інших членів трудового колективу –ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Так, відповідно до приписів ч.5 ст.61 Закону України “Про господарські товариства” про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Також, відповідно до п. 3.3.1 Статуту Пансіонату, засідання зборів проводиться не менше, ніж 1 раз на рік і скликаються виконавчим органом (порядок скликання: письмовим повідомленням, факсом чи телефоном).

У матеріалах справи відсутні докази того, що позивачів було повідомлено про проведення позачергових зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч”, що відбулись 23.05.2011р.

Вказане порушення порядку і способу скликання зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” суттєво порушило права та законні інтереси учасників цього товариства - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки внаслідок цих порушень позивачі не мали можливості, у відповідності до ч.3 ст.61 Закону України “Про господарські товариства”, за 7 днів до скликання зборів, ознайомитись з документами, внесеними до порядку денного та надати свої пояснення або заперечення щодо обставин, із якими пов’язане проведення цих зборів.

При цьому, апеляційний господарський суд виходить з того, що позивачі, на час прийняття оскаржуваного рішення зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р., були його членами, з огляду на таке:

З рішення загальних зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч”, оформленого протоколом №6 від 07.06.2010р. (т.1, а.с.47) вбачається, що членами трудового колективу, на момент прийняття цього рішення, є: ОСОБА_3, Горчанюк Л.В., Горчанюк В.П., Сергійчук Ю.А., Лягутко І.Й., Бокєєв І.О., ОСОБА_13, Федас А.А. та Лук’янчук А.А., тобто 9 осіб.

В подальшому, з Пансіонату „Збруч” було звільнено ОСОБА_13 (наказ №4-К від 01.04.2011р.) та Сергійчук Ю.А. (наказ №5-К від 12.04.2011р.), а наказом №7-К від 10.05.2011р. ОСОБА_1 прийнято до Пансіонату „Збруч” на посаду сестри-господині, а ОСОБА_2 на посаду столяра, що підтверджується Книгою обліку наказів Пансіонату „Збруч”, що міститься у матеріалах справи (т.1, а.с.85-88).

Крім того, рішенням загальних зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч”, оформленого протоколом №6 від 07.06.2010р. було вирішено, що право голосу, як засновники (учасники) Пансіонату „Збруч” мають лише постійні члени трудового колективу. Один член трудового колективу має право одного голосу. Кількість членів трудового колективу визначається затвердженим загальними зборами штатним розкладом.

Визначено, що частки усіх членів трудового колективу в майні Пансіонату „Збруч” є рівними.

Крім того зазначеним рішенням визначено, що на перехідному періоді, при виході з числа членів трудового колективу, частка засновника Пансіонату „Збруч” такому учаснику не відчужується. Його частка переходить особі, яка приходить на його місце. Виключення становить лише звільнення у зв’язку з отриманням травми на виробництві та вихід на пенсію. В такому разі питання виділення частки вирішується загальним зборами з урахуванням можливостей Пансіонату „Збруч” та побажань працівника.

Таким чином враховуючи те, що рішення зборів трудового колективу, оформлене протоколом №6 від 07.06.2010р. є чинним на даний час, слід дійти висновку, що з 10.05.2011р. (дата наказу про прийняття на роботу), і ОСОБА_1, і ОСОБА_2 автоматично стали членами трудового колективу Пансіонату „Збруч” із правом одного голосу кожний, тобто на момент прийняття оскаржуваного рішення зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р., позивачі були його членами.

Крім того, з оскаржуваного рішення загальних зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р. вбачається, що його прийнято за відсутності інших членів трудового колективу, а саме: ОСОБА_3, Горчанюк Л.В. та Горчанюк В.П. Також, вказані у протоколі №13 від 23.05.2011р. Бокєєв І.О., Лягутко І.Й. та Сафонов С.Г., заперечують свою участь у цих зборах.

Оцінюючи вказані вище докази в сукупності, апеляційний господарський суд дійшов висновку про доведеність факту відсутності на зборах трудового колективу Пансіонату „Збруч”, що відбулися 23.05.2011р., двох третіх трудового колективу від загальної його кількості.

Доводи апелянта щодо наявності правових підстав для припинення провадження у даній справі, з посиланням на те, що даний спір, відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13, не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки позивачі є фізичними особами, відхиляються апеляційним господарським судом, з огляду на таке:

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 12 ГПК України до компетенції господарських судів віднесені справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Отже, виходячи з положень наведеної норми, господарському суду підвідомчі корпоративні спори: між учасниками товариства; між учасником та господарським товариством, які мають бути пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства.

Згідно з ч. 3 ст. 167 ГК України корпоративними відносинами є відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Як вбачається з матеріалів справи, спір у даній справі виник між господарським товариством та його учасником, що пов'язаний із діяльністю та управлінням цього товариства.

При цьому, апеляційний господарський суд виходить з того, що Пансіонат „Збруч” є господарським товариством, з огляду на таке:

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про господарські товариства”, господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.

Згідно з ст. 79 ГК України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.

Як вбачається із статуту Пансіонату, юридична особа –Пансіонат „Збруч” є господарським товариством, оскільки організаційно-правова форма юридичної особи, в даному випадку, не вказана.

Пунктом 1.4 статуту Пансіонату встановлено, що Пансіонат „Збруч” має самостійний баланс, основні фонди та оборотні активи, розрахункові рахунки в банківських установах.

Відповідно до п. 2.1 статуту, Пансіонат створений для задоволення, на базі отриманих прибутків від своєї діяльності, соціальних та економічних потреб членів трудового колективу, які ,відповідно до статуту, є учасниками юридичної особи.

Згідно із п.3.2 розділу III статуту Пансіонат „Збруч” вищим органом управління пансіонату є загальні збори трудового колективу, які затверджують статут пансіонату, вирішують питання збільшення або зменшення статутного фонду пансіонату, затверджують щорічні господарсько-фінансові прогнози та щорічний план робіт за основними напрямками діяльності пансіонату, обирають та звільняють генерального директора, приймають рішення про припинення діяльності пансіонату, створюють ліквідаційну комісію та інше.

Пункт 5.2 статуту визначає, що Пансіонат є власником майна, та грошових коштів, переданих йому Засновником. У відповідності з рішенням зборів ООМЗ „Тернопільсільгоспздравниця”, при виділі Пансіонату „Збруч” зі складу цієї організації, права та обов’язки Засновника передано трудовому колективу Пансіонату „Збруч”.

Відповідно до п.5.4 статуту господарсько-фінансову діяльність пансіонат здійснює виключно, на основі виробничо-фінансового плану, затвердженого вищим органом управління, яким є збори трудового колективу Пансіонату „Збруч”.

Пунктом 5.6 розділу V статуту Пансіонату „Збруч” вказуються джерела формування пансіонату, якими є грошові та матеріальні внески учасників, тобто членів трудового колективу, а п. 5.12 джерела компенсації збитків, що можуть виникнути в процесі діяльності, серед яких зазначено і додаткові внески учасників.

Згідно п. 8.1. статуту визначено, що реорганізація або припинення діяльності Пансіонату здійснюється за рішенням вищого органу управління, яким є збори учасників-членів трудового колективу.

Пункти 8.3 - 8.5 статуту містять положення про те, що ліквідація Пансіонату проводиться за рішенням вищого органу управління, а саме: збори учасників призначають ліквідаційну комісію, затверджують ліквідаційний баланс, а майно, що залишилося після розрахунків за зобов’язаннями, передається засновникам (учасникам), тобто членам трудового колективу.

Отже з викладеного вбачається, що Пансіонат „Збруч” за своєю структурою є саме господарським товариством, а спір, що є предметом розгляду, по своїй суті, є корпоративним.

Таким чином, з огляду на приписи п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України та ч. 3 ст. 167 ГК України даний спір виник з корпоративних відносин щодо корпоративних прав, а тому є таким, що підвідомчий господарським судам України.

Ствердження апелянта про порушення місцевим господарським судом ч.2 ст. 81 ГПК України також не приймаються до уваги апеляційним господарським судом, з огляду на таке:

Частина 2 вказаної статті ГПК України встановлює, що про залишення заяви без розгляду виноситься ухвала, в якій можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат, про повернення судового збору з бюджету, а також про стягнення штрафів, передбачених у пунктах 4 і 5 частини другої статті 83 цього Кодексу.

Залишення позову без розгляду у разі, якщо у провадження господарського суду або іншого органу, який діє в межах своєї компетенції, є справа з господарського спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, передбачено п.2 ч.1 ст. 81 ГПК України.

Однак, з ухвали Скадовського районного суду Херсонської області від 28.07.2011р. по справі №2-811/11 вбачається, що позивачем по ній є трудовий колектив Пансіонату „Збруч”, а відповідачами –Майборода О.А. та державний реєстратор Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, тобто склад сторін даної справи та справи №2-811/11 є різним, а тому підстав для залишення позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 без розгляду, на підставі п.2 ч.1 ст. 81 ГПК України, у даному випадку, немає.

Посилання апелянта в апеляційній скарзі на порушення господарським судом першої інстанції ст. 79 ГПК України, а саме: не зупинення провадження у даній справі до розгляду Скадовським районним судом Херсонської області справи, предметом якої є рішення зборів трудового колективу відповідача, оформлених протоколами №11, №12 від 026.04.2011р., які було скасовано оскаржуваним рішенням зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р. відхиляються апеляційним господарським судом, оскільки у даному випадку та обставина, на якій ґрунтуються позовні вимоги по даній справі, а саме –прийняття рішення неправомочними зборами з порушенням порядку та способу їх скликання, не може змінитися за результатами розгляду справи №2-811/11, яка розглядається Скадовським районним судом Херсонської області за позовом трудового колективу Пансіонату „Збруч” до Майбороди О.А. та державного реєстратора Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області.

Крім того обставини, на які посилаються позивачі в обґрунтування позову у даній справі, підлягають встановленню та доведенню в межах судового процесу саме по даній справі і господарський суд жодним чином не обмежений у встановленні обставин, з якими позивачі пов’язують наявність у них права на позов, а відповідач заперечує проти позову. При цьому у суду відсутні перешкоди щодо встановлення таких обставин на підставі доказів, які сторони зобов’язані надати у відповідності до приписів ст. 33 ГПК України.

Отже, розгляд Скадовським районним судом Херсонської області справи №2-811/11 жодним чином не перешкоджає встановленню фактичних обставин, що підлягають доказуванню по даній господарській справі та на їх юридичну оцінку, що свідчить про правомірність висновку місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для зупинення провадження у справі.

З урахуванням наведеного, апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Інші наведені вище доводи апелянта не спростовують висновку про прийняття оспорюваного рішення зборів трудового колективу Пансіонату „Збруч” від 23.05.2011р. з порушенням порядку і способу їх скликання, а також за відсутності двох третіх членів трудового колективу від його загальної кількості, у зв’язку з чим відхиляються апеляційним господарським судом.

З огляду на викладене, підстави для скасування або зміни оскарженого судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 85, 99, 101-105 ГПК України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Херсонської області від 09.12.2011р. по справі № 5024/1860/2011 –залишити без змін, а апеляційну скаргу Пансіонату „Збруч” – без задоволення.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя:                                                            В.І. Картере

Судді:                                                                                Л.В. Лавриненко

                                                                                                    В.Т. Пироговський


Повний текст постанови підписаний 06.02.2012р.

  • Номер:
  • Опис: визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів
  • Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
  • Номер справи: 5024/1860/2011
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Картере В.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.06.2015
  • Дата етапу: 09.06.2015
  • Номер:
  • Опис: визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів
  • Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
  • Номер справи: 5024/1860/2011
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Картере В.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2015
  • Дата етапу: 09.06.2015
  • Номер:
  • Опис: визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів
  • Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
  • Номер справи: 5024/1860/2011
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Картере В.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.07.2015
  • Дата етапу: 13.08.2015
  • Номер:
  • Опис: визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів
  • Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
  • Номер справи: 5024/1860/2011
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Картере В.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.07.2015
  • Дата етапу: 13.08.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація