Справа №11-501/2007 Головуючий у суді 1 -ї інстанції Руденко З.Б.
Категорія ч.3 ст.358, ч.2ст190 КК України Доповідач у суді 2-ї інстанції Зав'язуй С. М.
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 вересня 2007 року апеляційний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Фоміна Ю.В.,
суддів Зав'язуна СМ. та Широкопояса Ю.В.,
з участю прокурора Воронухи Д.С. ,
засудженої ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі кримінальну справу за апеляцією прокурора Ружинського району на вирок Ружинського районного суду Житомирської області від 24 травня 2007 року, яким ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше не судиму,
засуджено за ч.1 ст.366 КК України та призначено покарання із застосуванням ч.2 ст.69 КК України - 2 роки обмеження волі без позбавлення права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю.
На підставі ст.75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання з випробуванням та з встановленням іспитового строку 2 роки.
На підставі ст.76 КК України покладено на ОСОБА_1 обов'язок протягом іспитового строку повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну свого місця проживання, роботи або навчання.
Міру запобіжного заходу до вступу вироку в законну силу ОСОБА_1 залишено попередню - підписку про невиїзд.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, раніше не судимого,
2
засуджено:
· за ч.2 ст. 190 КК України на 3 роки обмеження волі;
· за ч.3 ст.358 КК України на 1 рік та 6 місяців обмеження волі.
На підставі ст.70 КК України ОСОБА_2 визначено остаточну міру покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим - З роки обмеження волі.
На підставі ст.75 КК України ОСОБА_2 звільнено від відбування покарання з випробуванням та з встановленням іспитового строку 2 роки.
На підставі ст.76 КК України покладено на ОСОБА_2 обов'язок протягом іспитового строку повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну свого місця проживання, роботи або навчання та періодично з'являтись для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.
Міру запобіжного заходу до вступу вироку в законну силу ОСОБА_2 залишено попередню - підписку про невиїзд.
Речові докази по справі:
- трудову книжку, яка знаходиться при справі, передати власнику - ОСОБА_2;
· розрахунково-платіжні відомості за 2004-2006рр., табеля явки на роботу адмінперсоналу 2004-2006рр., які знаходяться при справі, передати в відділ освіти Ружинської районної державної адміністрації;
· З журнали вихідної документації за 2004-2006рр.; книгу наказів №9 по особовому складу працівників і учнів Ружинської ЗОШ 1-3 ст., які знаходяться при справі, передати Ружинській загальноосвітній школі 1-3 ст. Житомирської області;
· заяву ОСОБА_2 від 09.12.2001 року; дві особові справи ОСОБА_2 з Ружинського районного центру зайнятості за 2004 р. та 2006 p., залишити зберігати при справі.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Житомирській області кошти, витрачені на виконання експертизи, в сумі 146 грн. 63 коп.
Відповідно до вироку суду першої інстанції ОСОБА_1 та ОСОБА_2 засуджено за вчинення злочинів при наступних обставинах.
В червні 2004 року ОСОБА_1, працюючи головним бухгалтером відділу освіти Ружинської районної державної адміністрації, будучи службовою особою, достовірно знаючи, що її син ОСОБА_2 з 2001 року працює оператором газових котлів в Ружинській загальноосвітній
3
школі 1-3 ст., з метою сприяння останньому в незаконній постановці на облік в Ружинському районному центрі зайнятості та в незаконному отриманні допомоги по безробіттю, виготовила довідку від 18.06.2004 року без номера, в яку внесла завідомо неправдиві відомості про те, що ОСОБА_2 працював у Немиринецькій загальноосвітній школі 1-3 ст. і за період з листопада 2003 року по квітень 2004 року отримав там заробітну плату в сумі 3615 грн.81 коп., і середньоденна заробітна плата його за цей період склала 20 грн.31 коп.
ОСОБА_2 , отримавши від матері вказану довідку та завідомо знаючи, що вона є підробленою, оскільки в неї було внесено неправдиві відомості, 18 червня 2004 року використав її, надавши її в Ружинський районний центр зайнятості для постановки на облік як безробітного.
Разом з вищевказаною підробленою довідкою, діючи з корисливих мотивів, маючи на меті незаконне отримання грошових коштів, ОСОБА_2 18.06.2004р. подав до Ружинського районного центру зайнятості заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, а також інші документи: паспорт, трудову книжку, довідку про склад сім'ї тощо, необхідні для присвоєння йому статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю.
На підставі вказаних документів ОСОБА_2 було надано статус безробітного і до 21.08.2005 року він перебував на обліку в Ружинському районному центрі зайнятості як безробітний та незаконно отримав за цей період допомогу по безробіттю в сумі 3009 грн. 19 коп.
Повторно, в травні 2006 року ОСОБА_1, працюючи головним бухгалтером відділу освіти Ружинської районної державної адміністрації, будучи службовою особою, достовірно знаючи, що її син ОСОБА_2 продовжує працювати оператором газових котлів в Ружинській загальноосвітній школі 1-3 ст., з метою сприяння останньому в незаконній постановці на облік в Ружинському районному центрі зайнятості та в незаконному отриманні допомоги по безробіттю, виготовила довідку №432 від 05.05.2006 року, в яку внесла завідомо неправдиві відомості про те, що ОСОБА_2 працював у Немиринецькій загальноосвітній школі 1-3 ст. і за період з листопада 2005 року по квітень 2006 року отримав там заробітну плату в сумі 6344 грн. 34 коп., і що його середньоденна заробітна плата за вказаний період склала 33 грн. 05 коп.
Діючи повторно, ОСОБА_2 , отримавши від своєї матері ОСОБА_1 вищевказану довідку та достовірно знаючи, що в неї було внесено неправдиві відомості, 26 червня 2006 року використав її, надавши її в Ружинський районний центр зайнятості для постановки на облік як безробітного.
Разом з вищевказаною підробленою довідкою, діючи з корисливих мотивів, маючи на меті незаконне отримання грошових коштів,
4
ОСОБА_2 повторно подав до Ружинського районного центру зайнятості заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, а також інші документи: паспорт, трудову книжку, довідку про склад сім'ї тощо, необхідні для присвоєння йому статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю.
На підставі вказаних документів ОСОБА_2 було надано статус безробітного і до 15.11.2006 року він перебував на обліку в Ружинському районному центрі зайнятості як безробітний та незаконно отримав за цей період допомогу по безробіттю в сумі 2543 грн. 41 коп.
Не оспорюючи фактичні обставини справи та кваліфікацію дій засуджених ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також міру покарання останньому, прокурор в своїй апеляції вважає, що вирок Ружинського районного суду щодо ОСОБА_1 підлягає скасуванню у зв'язку з призначенням їй надто м'якого покарання. Зазначає, що суд призначаючи покарання ОСОБА_1 за ч.1 ст.366 КК України, безпідставно застосував ч.2 ст.69 КК України та не призначив засудженій додаткового покарання визначеного санкцією ч.1 ст.366 КК України. Суд у вироку необгрунтовано визнав як обставини, що пом'якшують покарання ОСОБА_1 - щире каяття та добровільне відшкодування завданого збитку.
У зв'язку з цим, прокурор просить відносно ОСОБА_1 постановити новий вирок, яким їй за ч.1 ст.366 КК України призначити 2 роки обмеження волі з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків строком на 2 роки. На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням і з встановленням іспитового строку 2 роки та з покладенням на неї виконання відповідних зобов'язань, передбачених п.3 ст.76 КК України.
На апеляцію прокурора засудженою ОСОБА_1 подано заперечення, в якому вона просить апеляцію прокурора залишити без задоволення. При цьому зазначає, що свою вину визнає повністю, у вчиненому щиро розкаюється, хворіє, має предпенсійний вік. Збитки відшкодувала разом із сином ОСОБА_2, який проживає з нею.
Заслухавши доповідь судді, пояснення засудженої ОСОБА_1, яка просила апеляцію прокурора залишити без задоволення, думку прокурора, який підтримав апеляцію, перевіривши матеріали кримінальної справи, обговоривши доводи апеляції, перевіривши вирок суду першої інстанції в межах, передбачених ст.365 КПК України, апеляційний суд вважає, що апеляція прокурора не підлягає задоволенню з таких підстав.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні злочину за обставин зазначених у вироку, підтверджується сукупністю доказів, зібраних у встановленому
5
законом порядку, досліджених у судовому засіданні і належно оцінених судом. Діям засудженої дана правильна юридична оцінка.
Твердження, наведені в апеляції прокурора, про безпідставність застосування судом першої інстанції щодо засудженої ОСОБА_1 ст.69 КК України не ґрунтуються на законі та матеріалах справи.
Вирішуючи питання призначення покарання ОСОБА_1, суд виходив з вимог ст.65 КК України, ступеню тяжкості вчиненого злочину, даних про особу засудженої та з урахуванням всіх обставин справи.
Згідно вимог ст.69 КК України за наявності декількох обставин, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення може не призначати додаткове покарання, що передбачене в санкції статті Особливої частини цього Кодексу, як обов'язкове.
Як убачається з вироку та матеріалів справи, при призначенні засудженій ОСОБА_1 покарання, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що пом'якшуючими покарання обставинами є її щире каяття та добровільне відшкодування завданих збитків.
Так, з протоколу судового засідання убачається, що ОСОБА_1 на початку судового слідства хоч і зазначала, що свою вину визнає частково, в подальшому в ході судових дебатів та в останньому слові вину визнала повністю та дала критичну оцінку своїм злочинним діям.
Засуджені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є близькими родичами (відповідно матір та син), проживають разом, працюють, мають спільний сімейний бюджет. Сума, яка відшкодована Ружинському райцентру зайнятості є значною і становить 5552 грн. 60 коп., а тому висновок суду про добровільне відшкодування збитків обома засудженими, з врахуванням їх показань, є правильним.
Крім того, судом першої інстанції при застосуванні ч.2 ст.69 КК України також враховано особу ОСОБА_1, яка працює, має позитивні характеристики з місця проживання та роботи, раніше не судима, має предпенсійний вік.
З урахуванням наведених обставин, що пом'якшують покарання й істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, який є невеликої тяжкості, з урахуванням особи засудженої ОСОБА_1, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції, належно умотивуваши, законно та обгрунтовано при призначенні їй покарання застосував до неї ч.2 ст.69 КК України - не призначивши додаткове покарання у вигляді обіймати певні
6
посади чи займатися певною діяльністю. Призначене судом покарання ОСОБА_1 є необхідним та достатнім для її виправлення, а тому його не можна визнати м'яким, як про це зазначив в апеляції прокурор.
Підстав для скасування вироку апеляційний суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.365, 366 КПК України апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляцію прокурора Ружинського району Житомирської області залишити без задоволення, а вирок Ружинського районного суду Житомирської області від 24.05.2007 року, відносно засудженої ОСОБА_1 - без зміни.