Судове рішення #20892817

   Справа №  2-а-6234/11  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ    


21 жовтня 2011 року                                                                              м.  Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської  області в складі:

головуючого    судді                      Стефурака Є.М.,

секретаря                                         Козаченко Л.Д.,  

розглянувши в  відкритому  судовому засіданні в залі суду в м. Городенка адміністративний позов   ОСОБА_1 до      до Управління пенсійного фонду України в Городенківському районі,  про  визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії незаконними, зобов”язання відповідача зробити перерахунок пенсії з врахуванням показника заробітної плати за 2010 рік, -

                                                                ВСТАНОВИВ:

Позивачка  звернулася  в суд з наведеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області, з позовом про  визнання незаконними дій відповідача по перерахуванню їй  пенсії, як працюючому пенсіонеру з 01.08.2011 року, з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік у розмірі 1197,91 грн.,   просить  зобов”язання відповідача здійснити їй перерахунок призначеної  пенсії за віком за період  з 01.08.2011 року відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати  працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка  враховується для обчислення пенсії за календарний рік,  що передує року перерахунку пенсії  за 2010   рік, із урахуванням раніше виплачених сум.

Свої вимоги  мотивувала   тим, що вона   є пенсіонером за віком і перебуває на обліку у відповідача. Оскільки продовжує працювати, то відповідно до пенсійного законодавства має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні в порівнянні з попереднім роком.   У серпні  2011 року вона   звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу  із   застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, тобто за 2010 рік. Однак даний перерахунок їй  проведено з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік.  

В судове засідання позивачка  не з”явилася,   подала суду  заяву про слухання справи у її   відсутності, позовні вимоги підтримала  з підстав, викладених у позовній заяві, просив  суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з”явився суду подав заяву , в якій просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги не визнає  з підстав зазначених  в запереченнях  поданих   суду, просить в позові відмовити.

В запереченні на позов, відповідач вказує, що  проведення перерахунку пенсії працюючого пенсіонера з урахуванням показника середнього заробітку по Україні законодавчо не врегульовано, оскільки станом на 2007 рік ч.4 ст. 42 Закону була призупинена пунктом 26 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а її виклад в редакції відповідно до положення підпункту 11 пункту 35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційним Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року. Тому відповідачем перерахунок пенсії позивача проведено у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530, згідно якої перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Так,  ОСОБА_1,   є пенсіонером. Їй   призначена пенсія за віком.

Відповідачем не оспорюється, що позивачка  отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закону № 1058-IV), але продовжує працювати, тому наведена обставина з урахуванням положення ч.3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Наведеною статтею Закону встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно ч.2 якої заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до формули:   Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, з аналізу частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV слідує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це – середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Доводи представника відповідача про те, що законодавчо не врегульовано проведення перерахунку пенсії працюючого пенсіонера з урахуванням показника середнього заробітку по Україні, оскільки станом на 2007 рік ч.4 ст. 42 Закону була призупинена пунктом 26 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а її виклад в редакції відповідно до положення підпункту 11 пункту 35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційним Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, є хибними, так як з 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

Безпідставним є посилання представника відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою врегульоване питання перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, прожиткового мінімуму та страхового стажу, оскільки п. п.3 п.11 наведеної постанови у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 -х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тобто постановою № 530 встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії, зі змісту яких випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Отже, на момент звернення за перерахунком пенсії — в серпні  2011 року позивачка  мала  право на такий перерахунок з урахуванням збільшеного страхового стажу,  і такий перерахунок пенсії проведений  їй   відповідачем з 01 серпня  2011 року.

З огляду на встановлену судом правомірну дію щодо відмови позивачці  в проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік,  суд дійшов висновку, що в задоволенні позову   ОСОБА_1, слід відмовити.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 8, 22,152 Конституції України, ч. 4 ст. 42, ч. 2 ст. 40, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 6-12 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

                                                            П О С Т А Н О В И В :

В  задоволенні  адміністративного позову   ОСОБА_1 до      до Управління пенсійного фонду України в Городенківському районі,  про  визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії незаконними, зобов”язання відповідача зробити перерахунок пенсії з врахуванням показника заробітної плати за 2010 рік  -  відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги,  якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів через Городенківський  районний суд з дня отримання копії постанови.

.          

    


Суддя:Стефурак Є.М.


  • Номер: 2-а/2303/5166/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-6234/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Стефурак Є.М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.10.2011
  • Дата етапу: 25.01.2013
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація