Судове рішення #2087350
Справа № 22-а-3077/08

Справа № 22-а-3077/08

 

 

донецький апеляційний адміністративний суд

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 травня 2008 рік                                                                                                    місто Донецьк

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:                                   Шаптала Н.К.

суддів апеляційного суду:                      Ляшенка Д.В., Сіваченка Д.В.

при секретарі судового засідання:                    Літвіновій Л.О.

З участю сторін: представника позивача Кравченко О.Ю., позивач або його представник до суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені;

 розглянувши апеляційну скаргу

 Державної податкової інспекції в місті Краматорську Донецької області

 

 

на постанову

Донецького окружного адміністративного суду

від

24 грудня  2007 року

 

 

за позовом

Державної податкової інспекції в місті Краматорську Донецької області

 до

 ОСОБА_1

 про

 Стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб;

 

В С Т А Н О В И Л А:

 

28.11.2007 року Державна податкова інспекція у м.Краматорську Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1. про стягнення з Кобозєвої податкового боргу  у сумі 400 грн. 15 коп. на рахунок місцевого бюджету, який виник у відповідача в зв'язку з несплатою 5% суми  податку з доходів фізичних осіб  при отриманні нею спадщини у вигляді грошових коштів - внесків з відсотками та компенсаціями на рахунках Ощадного банку України в сумі 8002,99 грн., які відповідачкою були задекларовані, як доходи отримані  з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., де відповідачка самостійно визначила суму отриманого доходу у вигляді спадщини  на загальну суму 28449,99 грн.,  в тому числі грошові кошти в установах  Ощадбанку в розмірі 8002,99 грн.

 

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.12.2007 року у задоволені позову позивачам було відмовлено.

 

Не погодившись з таким рішення суду, позивач подав апеляційну скаргу, якою просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

 

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає те, що відповідачкою самостійно було визначено в податковій декларації сума отриманого нею доходу за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2006 р. у вигляді грошових коштів успадкованих відповідачкою  за вкладами в Ощадбанку  в сумі 8002,99 грн., на які відповідно до ЗУ «Про податок з доходів  фізичних осіб»  № 889 від 22.05.2003р.податковою й був нарахований податок у вигляді 5% суми об'єкту оподаткування, тобто  400 грн.15 коп., яку відповідач мав сплатити добровільно та з приводу чого йому були виставлені перша й друга податкові вимоги, які він отримав, але не сплатив, в зв'язку з чим податкова і звернулася до суду.

 

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника податкової, перевіривши матеріали справи за доводами апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не обґрунтованою, а судове рішення таким, що відповідає вимогам чинного законодавства й винесено законно та обгрунтовано.

 

До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, та як правильно встановив суд першої інстанції відповідачка 08.08.2006 року отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом  ОСОБА_2., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.  До успадкованого майна належать і грошові кошти - внески з нарахованими відсотками та компенсаціями, які зберігаються у філії  Краматорського відділення  № 2865 Ощадбаку України на загальну суми 8002, 99 грн.

 

Вказану суму успадкованих грошових коштів позивачка  задекларувала в податковій декларації про доходи отримані  за період з 01.01.2006р. - 31.12.2006р.

 

Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку що відповідно до  норми  п.п. «д» п. 13.1 ст. 13 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-ІУ "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон № 889) об”єктом оподаткування є кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю підлягають оподаткуванню в порядку, встановленому п.п. 13.3.2 ст. 13 за ставками, визначеними ст. 7 наведеного Закону в редакції 01.01.2007р..

 

При отриманні зазначеного об'єкту спадщини спадкоємцем, що не є членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою визначеною п.7.1 ст.7 Закону № 889, до будь-якого об'єкту спадщини, крім  визначених у підпунктах «а» та «б» п.13.1 цієї статті, що успадковується членом сім'ї другого ступеню споріднення.

 

Таким чином, суд правильно визначив що спадщина у вигляді грошових внесків в установах банку отримана спадкоємцями першої черги за законом до 2007 року  має оподатковуватися за ставкою 5%.

 

Разом з тим, колегія вважає, що суд першої інстанції прийшов і до правильного висновку про відмову позивачу в позові з тих підстав, що в п.п. «д» п. 13.1 ст. 13 Закону № 889, мова йде про кошти (готівкові кошти) як об”єкт оподаткування.

 

            Колегія суддів зазначає, що компенсаційні рахунки, по вкладах в Ощадбанку СРСР розміщених до 02.01.1992 року , які в подальшому  були знецінені, і в теперішній час не можуть бути виплачені, - не є майном, належним особі, на ім”я якої він відкритий. Зазначені кошти до прийняття рішення про їх виплату належать до державних коштів, коштів Державного казначейства України.

 

            Така ж позиція висловлена в інших судових рішеннях, зокрема, в ухвалі колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 23.02.2006 року та ухвалі Європейського Суду з прав людини від 02.07.2002 року.

 

            Відтак, колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що компенсаційні рахунки (внески на них) - не є фактичними грошовими коштами які підлягають оподаткуванню, а є  лише правом спадкоємця на їх отримання в майбутньому, з огляду на що вони не підпадають під об”єкт оподаткування в розумінні вимог ст.4,13 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-ІУ "Про податок з доходів фізичних осіб".

 

З огляду на наведене, колегія вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обгрунтовано і зміні або скасуванню з підстав наведених в апеляційній скарзі не підлягає.

В повному обсязі ухвала виготовлена 7 травня 2008 року.

           

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, ч.1п.1 198, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

 

 

У Х В А Л И Л А :

 

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Краматорську Донецької області  - залишити без задоволення.

 

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2007 року про відмову в позові Державної податкової інспекція у м.Краматорську Донецької області до  ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу  у сумі 400 грн. 15 коп. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту її складення в повному обсязі.

 

 

            Колегія суддів:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація