ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 211
РІШЕННЯ
Іменем України
02.02.2012Справа №5002-8/5422-2011
За позовом Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, м. Сімферополь
до комунального підприємства «Орджонікідзе», смт. Орджонікідзе, м. Феодосія
про стягнення 108,40 грн.
Суддя Чумаченко С.А.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – не з'явився.
Від відповідача – не з'явився.
Суть спору: позивач - Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача – комунального підприємства «Орджонікідзе», просить суд стягнути з відповідача шкоду у сумі 108,40 грн. на користь держави, в дохід місцевого бюджету Орджонікідзевської селищної ради.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведенні перевірки дотримання вимог водного законодавства 13 травня 2009 року у смт. Орджонікідзе м. Феодосій Автономної Республіки Крим було встановлено, що в період з 26 грудня 2008 року по 01 травня 2009 року відповідач здійснював скидання гранично допустимих забруднюючих речовин в частині скиду очищених стічних вод з КОС Чорного море, чим заподіяв державі шкоду у сумі 108,40 грн. Вищенаведене і стало підставою для звернення із позовом до суду.
Представник позивача та відповідача у судове засідання не з'явилися, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином, вимоги, які були викладені в ухвалі господарського суду Автономної Республіки Крим від 26 січня 2012 року не виконали. Причини неявки суду не відомі.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов’язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов’язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез’явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що сторони не скористалися своїм правом на прийняття участі у судовому засіданні, передбаченим статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, у зв’язку із чим справа може бути розглянута в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно довідки № 58.01.29-70/1063 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України комунальне підприємство «Орджонікідзе» зареєстроване у якості юридичної особи, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №440059 (а.с. 17).
13 травня 2009 року Республіканським комітетом Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у смт. Орджонікідзе м. Феодосія Автономної Республіки Крим комунальним підприємством «Орджонікідзе» встановлено, що відповідач є спецводокористувачем в частині скиду очищених стічних вод з КОС в Чорне море.
Дозвіл на спеціальне водокористування видано Республіканським комітетом природи Автономної Республіки Крим 29 вересня 2007 року на скид зворотних вод в об'ємі 243,8 тис. куб.м/рік. Одночасно були затверджені матеріали ГДС (гранично допустимих скидів) забруднюючих речовин.
Актом № 57/5 перевірки від 13 травня 2009 року за період з 26 грудня 2008 року по 01 травня 2009 року встановлено перевищення комунальним підприємством «Орджонікідзе» по наступним показникам: БПК5 на 2,84 мг/л, амонію сольовому на 2,71 мг/л, нітритам на 0,04 мг/л, сухому залишку на 647,5 мг/л. (а.с. 12).
13 травня 2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим Власенко О.І. республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища складено протокол про адміністративне правопорушення № 002320 в тому, що гр. ОСОБА_1., який працює на посаді директора комунального підприємства «Орджонікідзе», який здійснив адміністративне правопорушення, несе відповідальність, яке передбачено статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 15).
Згідно акту встановлено, що комунальним підприємством «Орджонікідзе» порушені вимоги з охорони морських вод від забруднення – здійснювалося скидання зоротніх вод у Чорне море з перевищенням предельно допустимих концентрацій забруднювальних речовин, що є порушенням статей 44, 70 Водного кодексу України.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим Власенко О.І. республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища 13 травня 2009 року винесено постанову № 002320/5-100 про накладення адміністративного стягнення згідно до якої встановлено, що гр. ОСОБА_1., який працює на посаді директора комунального підприємства «Орджонікідзе» здійснив правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтями 44, 70, 110 Водного кодексу України. А саме комунальне підприємство «Орджонікідзе» порушує вимоги з охорони морських вод від забруднення – здійснювалося скидання звортніх вод у Чорне море з перевищенням предельно допустимих концентрацій забруднювальних речовин, на підставі зазначено на комунальне підприємство «Орджонікідзе» покладено штраф у розмірі 136,00 грн. (а.с. 16).
Постанова державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим Власенко О.І. республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища № 002320/5-100 від 13 травня 2009 року про накладення адміністративного стягнення не оскаржена.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.
Відповідно до Положення “Про Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища”, затвердженого Постановою Ради Міністрів АР Крим від 09 серпня 2005 року № 359 Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища є республіканським органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, заповідної справи, екологічною і в межах своєї компетенції, радіаційної безпеки на території Автономної Республіки Крим. В межах своїх повноважень Рескомприроди Криму забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, а також забезпечує екологічну і в межах своєї компетенції, радіаційну безпеку на території Автономної Республіки Крим.
Відповідно до розділу 5 пункту 10 Положення, Рескомприроди має право: пред'являти позови до суду, господарського суду про відшкодування шкоди і збитків, заподіяних в результаті порушення природоохоронного законодавства, використання природних ресурсів і забезпечення екологічної і в межах своєї компетенції, радіаційної безпеки, пред'являти претензії, розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Згідно зі статтею 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” у компетенцію спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології і природних ресурсів і його органів на місцях входить подача позовів про відшкодування збитків і шкоди, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
При проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 13 травня 2009 року у смт. Орджонікідзе м. Феодосія Автономної Республіки Крим було встановлено, що відповідач є спецводокористувачем в частині скиду очищених стічних вод з КОС в Чорне море.
Дозвіл на спеціальне водокористування видано Республіканським комітетом природи Автономної Республіки Крим 29 вересня 2007 року на скид зворотних вод в об'ємі 243,8 тис. куб.м/рік.
Актом № 57/5 перевірки від 13 травня 2009 року за період з 26 грудня 2008 року по 01 травня 2009 року було встановлено перевищення комунальним підприємством «Орджонікідзе» по наступним показникам: БПК5 на 2,84 мг/л, амонію сольовому на 2,71 мг/л, нітритам на 0,04 мг/л, сухому залишку на 647,5 мг/л.
13 травня 2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим Власенко О.І. республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища складено протокол про адміністративне правопорушення № 002320 в тому, що гр. ОСОБА_1., який працює на посаді директора комунального підприємства «Орджонікідзе», який здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно акту встановлено, що комунальним підприємством «Орджонікідзе» порушені вимоги з охорони морських вод від забруднення – здійснювалося скидання зоротніхвод у Чорне море з перевищенням предельно допустимих концентрацій забруднювальних речовин, що є порушенням статей 44, 70 Водного кодексу України.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим Власенко О.І. республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища 13 травня 2009 року винесено постанову № 002320/5-100 про накладення адміністративного стягнення згідно до якої встановлено, що гр. ОСОБА_1., який працює на посаді директора комунального підприємства «Орджонікідзе» здійснив правопорушення, несе відповідальність, яку передбачено статтями 44, 70, 110 Водного кодексу України. А саме комунальне підприємство «Орджонікідзе» порушує вимоги з охорони морських вод від забруднення – здійснювалося скидання звортніх вод у Чорне море з перевищенням предельно допустимих концентрацій забруднювальних речовин, на підставі зазначено на комунальне підприємство «Орджонікідзе» покладено штраф.
Своїми діями відповідач порушив статті 44, 70, 100 Водного кодексу України, в наслідок чого державі заподіяно шкоду на суму 108,40 грн.
Відповідно до пункту 3 статті 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно статті 70 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони перевищують гранично допустимі скиди.
Статтею 100 Водного кодексу встановлено, що підприємствам, установам, організаціям і громадянам забороняється забруднювати, засмічувати поверхні водозборів, льодового покриву водойм, водотоків, а також морів, їх заток і лиманів виробничими, побутовими та іншими відходами, сміттям, нафтовими, хімічними та іншими забруднюючими речовинами.
Згідно до частини 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Позивачем був представлений розрахунок, який був здійснений згідно «Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Мінекобезбеки України від 18 травня 1995 року № 37 та зареєстрованої в Мін'юсті України 01 червня 1995 року за № 162/698 (а.с. 10-11).
З розрахунку збитків, які завдані порушенням водного законодавства вбачається, що комунальне підприємство «Орджонікідзе» має порушення – зверх нормативне скидання у Чорне море за період з 01 серпня 2008 по 25 грудня 2008 року, з 26 грудня 2008 року по 01 травня 2009 року, та самовільне скидання у Чорне море за період з 26 грудня 2008 року по 01 травня 2009 року, на підставі чого державі заподіяно шкоду у розмірі 108,40 грн.
Відповідно до статті 110 Водного кодексу України Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод, недотриманні умов дозволу або порушенні правил, спеціального водокористування.
Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність (стаття 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Згідно статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи а особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу | України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Таким чином, виходячи зі змісту статей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, комунальним підприємством «Орджонікідзе» під час розгляду даної справи не був доведений суду факт оплати та не надано належних доказів погашення заборгованості у розмірі 108,40 грн.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (частина 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України).
Суд розглянувши наданий позивачем розрахунок вважає, що позовні вимоги Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
02 лютого 2012 року, після виходу з нарадчій кімнати, судом оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 07 лютого 2012 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з комунального підприємства «Орджонікідзе» на користь держави, в дохід місцевого бюджету Орджонікідзевської селищної ради шкоду у розмірі 108,40 грн.
3. Стягнути з комунального підприємства «Орджонікідзе» в дохід державного бюджету (рахунок № 31211206783002, отримувач – Державний бюджет м. Сімферополь, 22030001, код за ЄДРПОУ отримувача - 38040558, банк отримувача: ГУ ДКСУ в АРК, м. Сімферополь, код банку отримувача: 824026) судовий збір у розмірі 1004,00 грн.
4. Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.