Дата документу 04.01.2012 Справа № 2-а-5205/11
П О С Т А Н О В А Справа № 2-а-5205/11
Ім’ям України
11 липня 2011 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого - судді Литвиненка І.Ю.,
при секретарі - Пляшник Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 у квітня 2011 року звернулася до суду із позовною заявою до відповідача - УПФ України Октябрського району м. Полтави прохаючи суд визнати дії відповідача з відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії за календарний рік, який передував року його звернення із заявою про перерахунок пенсії –протиправними та зобов'язати провести перерахунок її пенсії за період страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу по Україні за 2009 рік (а.с. 2-3).
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що пенсію за віком отримує з 1994 року та пропрацювавши з 01 липня 2008 року по 31 серпня 2010 року. 28 вересня 2010 року, відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», подала заяву до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави про перерахунок пенсії. При здійсненні перерахунку пенсії відповідач мав застосувати показник середньої заробітної плати за попередній 2008 рік. Однак, відповідачем здійснено перерахунок її пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якими передбачається, при перерахунку пенсії, застосування показника середньої заробітної плати в Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Вважає, що при перерахунку її пенсії повинен бути застосований показник середньої заробітної плати за попередній 2008 рік.
У судове засідання не з’явилася, у резолютивній частині позову прохала розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, але до суду не з’явився, письмових заяв та клопотань суду не надав (а.с. 13). З цих підстав суд, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України, розглянув справу за відсутності представника відповідача та виніс постанову.
Перевіривши фактичні обставини справи наданими нею письмовими доказами, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 1996 року перебуває на обліку в УПФ України Октябрського району м. Полтави та отримує державну пенсію за віком - пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1, видане 30 липня 1997 року (а.с. 8), однак працює. 15 квітня 2011 року вона звернулася до УПФ України Октябрського району м. Полтави із заявою про перерахунок її пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з листом УПФ України Октябрського району в м. Полтаві від 18 квітня 2011 року за № 517/М-04, їй здійснено перерахунок пенсії з 01 жовтня 2010 року з урахуванням заробітної плати, відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії врахована середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197 гривень 91 копійка.
Відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, під час здійснення якого враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону. Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»показує, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила ч. 1 ст. 40 цього Закону при перерахунку пенсії застосовується виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Частина 1 ст. 40 цього Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. Формула визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається у відповідності до вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд зазначає, що обчислення включає в себе дві операції - призначення та перерахунок пенсії. Разом з тим, призначення та перерахунок не є тотожними поняттями, тому що вони мають різний правовий зміст та правове навантаження. При цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з тією різницею, що середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення, визначається один раз при призначенні пенсії, і у подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є показник Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.
Середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується, як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Суд зазначає, що правове розуміння понять «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України»та показник «середня заробітна плата працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», є різними правовими категоріями. В основі цієї різності лежать, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, внаслідок чого ототожнення цих категорій є помилковим, неправомірним і безпідставним.
Пенсія позивачу призначена у 1994 році, а у квітня 2011 року позивач звернулася до відповідача не із заявою не про призначення, а із заявою про перерахунок пенсії, тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник Зс, який наведено у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.
Відповідно до підпункту 3 п. постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону, продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначений в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до зазначеного Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 05 листопада 1991 року за №1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09 липня 2003 року. Враховуючи пріоритетність законів на підзаконними актами, суд вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки при розв’язанні таких спорів застосуванню підлягають положення Закону № 1058-ІV, згідно з яким, при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV. Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року. Частина 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення, однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії враховується та величина середньої заробітної плати (доходу), яка використовувалася під час призначення пенсії.
Таким чином, у редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»яка діє на час звернення позивача до суду, показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому врахуванню при перерахунку пенсії не підлягає.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 задоволенню на підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 7-11, 71, 160-163, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 –відмовити у повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів зо дня її проголошення, а особами, які не брали участі у розгляді справи –протягом 10 днів зо дня отримання її копії, через суд першої інстанції.
Постанова набирає законної сили протягом 10 днів зо дня її проголошення, або 10 днів зо дня отримання її копії особами, які не брали участі у розгляді справи, якщо не буде оскаржена у встановленому законом порядку.
Суддя І.Ю. Литвиненко
- Номер: 6-а/162/161/2017
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-5205/11
- Суд: Любешівський районний суд Волинської області
- Суддя: Литвиненко І. Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.09.2017
- Дата етапу: 06.10.2017
- Номер: 6-а/718/1/18
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-5205/11
- Суд: Кіцманський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Литвиненко І. Ю.
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.02.2018
- Дата етапу: 13.02.2018
- Номер: 2-аво/162/5/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-5205/11
- Суд: Любешівський районний суд Волинської області
- Суддя: Литвиненко І. Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2018
- Дата етапу: 21.03.2018
- Номер: 2-а/2610/11
- Опис: про нарахування та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги, дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5205/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Литвиненко І. Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.05.2011
- Дата етапу: 27.05.2011
- Номер: 2-а/2303/3996/11
- Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5205/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Литвиненко І. Ю.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.10.2011
- Дата етапу: 16.05.2013