АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 11-а-684
Категорія: ч.2 ст. 121 КК України –Т.З. Головуючий по 1-й інстанції Винниченко Ю.М.
Суддя-доповідач: Хрипченко Л. Г.
О К Р Е М А У Х В А Л А
31 жовтня 2011 року м.Полтава
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Полтавської області в складі:
головуючого судді Хрипченко Л.Г.
суддів Тараненка Ю.П., Довгаль С.А.
при секретарях: Козин Н.В., Звігольській Н.К.
з участю: прокурора Акулової С.М.
захисника ОСОБА_2
представника потерпілих ОСОБА_3
потерпілих ОСОБА_4, ОСОБА_4,
ОСОБА_5, ОСОБА_6
засудженого ОСОБА_7
розглянувши в апеляційній інстанції кримінальну справу відносно засуджених вироком Хорольського районного суду Полтавської області від 6 травня 2011 року ОСОБА_8 за ч.1 ст. 121, ч.2 ст. 121, ч.1 ст. 185 КК України і ОСОБА_9 за ч.1 ст. 122 КК України,-
ВСТАНОВИЛА:
Вироком суду ОСОБА_7 визнаний винним в умисному заподіянні тяжких тілесних ушкоджень потерпілому ОСОБА_10 і ОСОБА_4, від яких останній помер. ОСОБА_9 визнаний винним в заподіянні середньої тяжкості тілесних ушкоджень потерпілому ОСОБА_6.
Як вбачається з матеріалів кримінальної справи, всі троє потерпілих внаслідок отримання тілесних ушкоджень перебували на стаціонарному лікуванні.
Відповідно до ст. 93-1 КПК України кошти, витрачені закладом охорони здоров’я на стаціонарне лікування особи потерпілої від злочину, за винятком випадку заподіяння такої шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або в стані сильного душевного хвилювання, що раптово виникло внаслідок протизаконного насильства чи тяжкої образи з боку потерпілого, підлягають відшкодування особою, яка вчинила злочин, у розмірі фактичних витрат.
Прокурором Оржицького району, на території якого було вчинено злочин, 15 вересня 2008 року у відповідності до вимог ст. 93-1 КПК України, подано до суду 3 цивільних позови, із них до ОСОБА_8 про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_4 в сумі 2 491 грн. 76 коп. і в сумі 357 грн. 47 коп. (т. 4, а.с. 154-155, 156-157), а також позов до ОСОБА_9 про відшкодування 137 грн. 13 коп. за стаціонарне лікування ОСОБА_6 (т.4, а.с. 158-159).
Крім того, в матеріалах справи є розрахунки коштів витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_10 в період з 8 по 25 квітня 2008 року в медичній клініці «Борис»м. Києва (т.2, а.с. 160-179), але позов про відшкодування вказаних витрат прокурором району не був заявлений.
В п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 7 липня 1995 року з наступними змінами «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат»звернута увага суддів на те, що згідно зі ст.ст. 29, 64, 242, 324 та 331 КПК України при розгляді кримінальної справи поряд з іншими обставинами обов’язковому дослідженню підлягають питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину».
Разом з тим, державний обвинувач –помічник Оржицького району ОСОБА_11 при своєму виступі в дебатах не просив суд про задоволення заявлених прокурором району позовів, а суд, під головуванням бувшого судді Винниченка Ю.М., постановляючи вирок, не прийняв рішення щодо розгляду цивільних позовів, відповідно до вимог ст. 328 КПК України.
Крім того, помічник прокурора Оржицького району Горковенко М.В. не ставив про це питання в своїй апеляції на вирок суду, в якій просив про постановлення нового вироку апеляційною інстанцією.
Такі факти невиконання вимог закону про відшкодування за рахунок засуджених бюджетних витрат, понесених закладом охорони здоров’я на стаціонарне лікування потерпілих, не можуть залишатися без реагування.
Питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілих по даній справі повинно бути вирішено в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 23-2, 380 КПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
про викладені факти порушення закону - ст. 93-1 КПК України довести до відому прокурора Оржицького району для вжиття невідкладних заходів по усуненню порушень закону та недопущення подібних недоліків в майбутньому.
СУДДІ:
Хрипченко Л.Г. Тараненко Ю.П. Довгаль С.А.
Копія