- Орган опіки та піклування: Сутисківська селищна рада
- Представник позивача: Кіосак Наталія Олександрівна
- відповідач: Соболевська Лілія Іванівна
- позивач: Гончарук Тетяна Вікторівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 145/438/25
Провадження №2/145/521/2025
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2025 селище Тиврів
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді Патраманського І.І.
за участю: секретаря судового засідання Кушко А.О.
позивачки ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника органу опіки та піклування Сутисківської селищної ради Писарської Л.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1
в інтересах якої діє ОСОБА_2 ,
до
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки смт.Тиврів Тиврівського району Вінницької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2
третя особа: орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради Вінницького району Вінницької області, місцезнаходження: вул. Перемоги, 21, с-ще Сутиски Вінницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 04326282
про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2025 року до Тиврівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна, третя особа орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради Вінницького району Вінницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідачка ОСОБА_3 - її дочка. ІНФОРМАЦІЯ_3 у неї народився син ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_4 дочка ОСОБА_5 . Відомості про батька в актових записах про народження дітей вказані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, тобто зі слів матері. Із 2016 року по даний час відповідачка не працювала, утриманням дітей займалася позивачка. З липня 2022 року онук ОСОБА_6 проживає із нею в АДРЕСА_2 та відвідує 3 клас Тиврівського ліцею, онука ОСОБА_7 проживає із нею з 09.08.2024 та відвідує Тиврівський дошкільний заклад «Мальви».
26 червня 2023 року ОСОБА_8 одружилася із ОСОБА_9 та змінила прізвище на ОСОБА_10 . Відповідачка проживає у селищі Сутиски Вінницького району. Зареєстрована в житловому будинку у АДРЕСА_1 , що належить позивачці на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 01.03.2024 року.
Умови для проживання дітей, їхнього фізичного, духовного, морального розвитку, відповідачка не забезпечувала. В період їх проживання з відповідачкою за неналежне виконання батьківських обов`язків щодо її малолітніх дітей остання неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 184 КУАП, а саме постановами Тиврівського районного суду від 04.09.2023 та 23.10.2023 на неї було накладено адміністративні стягнення за вчинення вказаних адміністративних правопорушень, оскільки в будинку нею не було створено умов для проживання дітей (безлад, специфічний запах, речі розкидані).
Внаслідок цього діти почали проживати із нею. ОСОБА_11 - з серпня 2022 року по вересень 2023 року та з 15 січня 2024 року по даний час, онука ОСОБА_7 проживає з серпня 2024 року по даний час. ОСОБА_3 вихованням дітей не займається, про них не піклується, не цікавиться їх здоров`ям, навчанням, розвитком, інтересами, не відвідувала їх ні вдома, ні у школі, ні в садочку. Будь -яких перешкод їй у спілкуванні з дітьми позивачка не чинила. Діти повністю перебувають на утриманні позивачки і вона забезпечує умови для їх проживання та розвитку.
Так, згідно довідок Тиврівського ліцею від 07.09.2023 року № 206, від 27.02.2025 року № 38 ОСОБА_4 навчається в даному навчальному закладі, вихованням дитини займається бабуся ОСОБА_12 . Мати дитини, не цікавилась вихованням та навчанням дитини, жодного разу не приходила до навчального закладу, не вела телефонних розмов з класним керівником. Відповідно до довідок-характеристик від 07.09.2023, 27.02.2025 за місцем навчання ОСОБА_4 характеризується з позитивної сторони, гарно читає, пише, рахує, володіє соціальними навичками. ОСОБА_6 забезпечений усім необхідним шкільним приладдям, одягненим завжди охайно, приносить до класу свої домашні поробки та презентує їх однокласникам. Дитина проживає з бабусею, вона супроводжує ОСОБА_6 до школи. Мати заходила до класної кімнати кілька разів ще у вересні 2022 року. Для швидкого спілкування з батьками, класним керівником створена VIBER-група. Мама та бабуся є учасниками цієї групи. Проте, на повідомлення учителя реагує бабуся. Відповідачка упродовж навчання не цікавилась його вихованням та навчанням, не вела телефонних розмов з класним керівником.
ОСОБА_6 також відвідує КЗ «Школа мистецтв», що стверджується договором між позивачкою та даним закладом в інтересах ОСОБА_4 від 26.09.2024, вона повністю оплачує вартість його навчання в даному закладі, що вбачається з квитанцій про оплату.
Відповідно до довідки ЗДО «Мальви» с. Тиврів від 17.02.2025 №01-35/02 ОСОБА_5 відвідує даний заклад з 12.10.2021 року, окрім періоду з грудня 2021 року по серпень 2023 року, завжди охайна, доглянута (відповідний одяг та взуття, дитини шкір чиста, впорядковане волосся, стрижені нігті). Бабуся та дідусь дитини спілкується з педагогами та працівниками групи, які здійснюють освітньо-виховний процес, цікавляться садовим життям дитини, її рівнем адаптації, розвитком умінь та здібностей під час занять. Витрати щодо батьківської плати за перебування дитини в садочку також несе позивачка, що стверджується квитанціями.
Діти здорові, що стверджується висновками КНП «Багатопрофільна лікарня» від 17.02.2025.
Вона створила для дітей належні умови проживання та розвитку, займається вихованням, бажає бути опікуном своїх онуків, захищати їх законні права та інтереси, так як вони позбавлені батьківського піклування.
За місцем проживання вона характеризується позитивно, до адміністративної відповідальності не притягувалась, конфліктних ситуацій не вчиняла, скарг, заяв, звернень, інших компрометуючих матеріалів, громадського порядку не порушувала. За місцем реєстрації, будь-яких зауважень, скарг, компрометуючих матеріалів на адресу Сутисківської селищної ради на мене не надходило.
Відповідно до комісійного висновку лікарів КНП «Багатопрофільна лікарня» від 17.02.2025 року вона здорова та може виконувати обов`язки опікуна-піклувальника.
На обліку у лікаря -психіатра, нарколога ні вона, ні її чоловік ОСОБА_13 не перебувають. Відповідно до довідки лікаря -психіатра від 17.02.2025 року вона може виконувати обов`язки опікуна. До кримінальної відповідальності вона не притягувалась,
В 2004 році вона закінчила Вінницький Національний аграрний університет за спеціальність «Облік і аудит» зі ступенем «Спеціаліст», а в 2019 році - Вінницьку академію неперервної освіти за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» і ступенем «Магістр». Працюю в онлайн-режимі у Відділі освіти, культури, молоді та спорту, туризму та охорони культурної спадщини виконкому Долматівської сільської ради Херсонської області головним бухгалтером.
Відповідно до довідки - характеристики з місця роботи від 03.03.2025 характеризується позитивно, зарекомендувала себе як відповідальна, пунктуальна та працьовита співробітниця, дисциплінарних стягнень не зафіксовано, здатна швидко реагувати на складні ситуації, знаходити гідний вихід, має великий досвід, знання і практичні навички зі своєї спеціальності, проявляє високий рівень організованості, уміє правильно розподіляти робочий час, комунікабельна, товариська, приязна, справедлива, знаходжу спільну мову з співрозмовниками, впевнена в собі, володіє лідерськими якостями, має повагу серед колег.
Її середньомісячна заробітна плата становить 34238,80 грн., що стверджується довідкою з місця роботи від 03.03.2025 року №47 та Відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків від 17.02.2025 року.
Відповідно до Акту обстеження умов проживання від 20.03.2025 року, складений фахівцями Тиврівської селищної ради, будинок, де проживає їхня родина: в АДРЕСА_2 , має кухню, коридор, ванну кімнату, 2 житлових кімнати, вікна пластикові, санітарний стан кімнат в будинку добрий, є всі необхідні меблі, побутова техніка для проживання дітей , в кімнаті дітей двоповерхове ліжко, облаштоване місце для підготовки уроків, є комод для речей. Стосунки в родині щирі, доброзичливі.
Чоловік також працює в ГУ ПФУ України Вінницькій області, його середньомісячний заробіток становить 21500 грн., що стверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків від 12.02.2025 року. До кримінальної відповідальності не притягувався. Проти призначення її опікуном дітей заперечень не має.
З правовими наслідками встановлення опіки, передбаченими ст. 249 СК України, вона ознайомлена.
Відповідно до висновку Служби у правах дітей та сім`ї Сутисківської селищної ради від 21.03.2025 року № 01-22/167 вона може виконувати обов`язки опікуна.
Просить ухвалити рішення, яким позбавити ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 у смт. Тиврів Вінницької області, громадянку України, батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Встановити опіку над дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Призначити її, ОСОБА_1 , опікуном дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Ухвалою суду від 08.04.2025 призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов. Залучено до участі у справі орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради Вінницького району Вінницької області. Зобов`язано орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради Вінницького району Вінницької області виготовити та направити на адресу Тиврівського районного суду Вінницької області висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Витребувано з архіву Тиврівського районного суду Вінницької області для огляду в судовому засіданні справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_8 за ст. 184 КУпАП (справи № 145/1745/23, 145/1409/23).
29.04.2025 ухвалою суду закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, просять їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Позивачка ОСОБА_1 пояснила, що її дочка не займалася та не займається вихованням дітей, не дбала про їх здоров`я та не має наміру утримувати та доглядати дітей. Вона запитувала думку дітей щодо звернення до суду із даним питанням, діти її підтримали.
Представник органу опіки та піклування Сутисківської селищної ради Писарська Л.В. позов підтримує.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, хоча про розгляд справи була належним чином повідомлена. 24.04.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_3 , в якій вона вказує, що позовні вимоги та фактичні обставини справи визнає повністю, просить справу розглянути у її відсутність.
В судовому засіданні за клопотанням представника позивача були допитані свідки ОСОБА_14 та ОСОБА_15 ..
Свідок ОСОБА_14 показала, що вона є сестрою позивачки. Відповідачка ОСОБА_3 з 2016 року не працює, проживала за рахунок позивачки. За дітьми відповідачка не доглядала, вела аморальний спосіб життя. Діти за матір не згадують, до неї їхати не хочуть. ОСОБА_3 дітей з днем народження не вітає, не цікавиться їхнім життям. Позивачка створила для дітей належні умови проживання, займається їхнім вихованням. Діти відвідують гуртки, вартість яких оплачує позивачка. Діти знаходяться на повному утриманні позивачки.
Свідок ОСОБА_15 показала, що вона була сусідкою відповідачки. Відповідачка за дітьми не доглядала. Дочка відповідачки ОСОБА_7 часто приходила до неї, дитина була голодна, мала неохайний вигляд. Вона її годувала. Одного разу ОСОБА_7 прийшла до неї та попросила, щоб вона подзвонила її бабусі (позивачці), щоб остання приїхала і забрала її до себе. Систематично відповідачка перебувала в стані алкогольного сп`яніння. ОСОБА_16 вийшла заміж, її чоловік зловживає спиртними напоями. На її думку дітям з бабусею буде краще.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом установлено, що відповідачка ОСОБА_3 є донькою позивачки ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтва про її народження та свідоцтва про шлюб (а.с. 62, 76).
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 09.01.2024 батьками неповнолітнього ОСОБА_4 є ОСОБА_17 та ОСОБА_8 (а.с. 47).
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 16.10.2018 батьками неповнолітньої ОСОБА_5 є ОСОБА_17 та ОСОБА_8 (а.с. 35).
Відомості про батька ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у свідоцтві про їх народження внесено зі слів матері у порядку ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, що стверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00021203765 від 16.10.2018 (а.с.37), витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00017146998 від 27.09.2016 (а.с.48).
У характеристиках, виданих закладом освіти «Тиврівський ліцей Тиврівської селищної ради» № 207 від 07.09.2023 та № 39 від 27.02.2025 відносно ОСОБА_4 , 2016 р.н., учня 2- А, зазначено, що хлопчик проживає у бабусі ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 . Бабуся завжди супроводжує ОСОБА_6 до навчального закладу. Мати, ОСОБА_8 , заходила до класної кімнати лише кілька разів ще у вересні 2022 року. Для швидкого спілкування з батьками, класним керівником створена Viber-група. Мама та бабуся є учасниками цієї групи. На повідомлення учителів реагує лише бабуся (а.с.53, 54).
Відповідно до довідок ЗДО «Мальви» смт. Тиврів від 07.09.2023 № 01-35/16 та 17.02.2025 року №01-35/02 ОСОБА_5 відвідує даний заклад з 12.10.2021, окрім періоду з грудня 2021 року по серпень 2023 року, завжди охайна, доглянута (відповідний одяг та взуття, дитини шкір чиста, впорядковане волосся, стрижені нігті). Бабуся та дідусь дитини спілкується з педагогами та працівниками групи, які здійснюють освітньо-виховний процес, цікавляться садовим життям дитини, її рівнем адаптації, розвитком умінь та здібностей під час занять (а.с.38, 39).
Витрати щодо батьківської плати за перебування ОСОБА_18 в садочку нене ОСОБА_1 , що стверджується квитанціями (а.с. 40-45).
Відповідно до акта обстеження умов проживання неповнолітній дітей за адресою: АДРЕСА_2 від 03.03.2025 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживають з бабусею ОСОБА_1 та дідусем ОСОБА_13 . Мати дітей, ОСОБА_3 , не займається вихованням дітей, до дітей не приходить, не відвідує. Вихованням онуків займається бабуся - ОСОБА_1 . Діти повністю перебувають на вихованні та утриманні бабусі (а.с.64).
26 червня 2023 року ОСОБА_8 одружилася із ОСОБА_9 та змінила прізвище на ОСОБА_10 . Відповідачка проживає у селищі Сутиски Вінницького району. Зареєстрована в житловому будинку у АДРЕСА_1 , що належить позивачці на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 01.03.2024 року.
Згідно досліджених в судовому засіданні матеріалів адміністративних справ відповідачка притягувалась до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 184 КУАП, а саме постановами Тиврівського районного суду від 04.09.2023 та 23.10.2023 на неї було накладено адміністративні стягнення за вчинення вказаних адміністративних правопорушень, оскільки в будинку нею не було створено умов для проживання дітей (безлад, специфічний запах, речі розкидані).
Згідно з висновком органу опіки і піклування, який затверджений рішенням виконавчого комітету Сутисківської селищної ради від 15.04.2025 №44 "Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 " виконавчий комітет Сутисківської селищної ради як орган опіки і піклування Сутисківської селищної ради вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 95-97).
Відповідно до висновку про можливість громадянки ОСОБА_1 виконувати обов`язки опікуна № 01-22/167 від 21.03.2025 служба у справах дітей, сім`ї та молоді Сутисківської селищної ради вважає, що громадянка України ОСОБА_1 може виконувати обов`язки опікуна/піклувальника (а.с.72).
Відповідно до подання № 02-15/422 від 30.04.2025 орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради просить встановити опіку над малолітніми дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Ввважає за доцільне призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опікуном дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що буде відповідати інтересам дітей (а.с.106-108).
Позивачка ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_13 до кримінальної відповідальності не притягувалися, незнятої чи непогашеної судимості не мають в розшуку не перебувають, що стверджується Витягами з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" (а.с.11, 30).
ОСОБА_1 згідно висновку про стан здоров`я КНП «Багатопрофільної лікарні Тиврівської селищної ради» № 83 від 17.02.2025 здорова. На обліку в нарколога не перебуває (а.с.12,13).
ОСОБА_13 згідно висновку про стан здоров`я КНП «Багатопрофільної лікарні Тиврівської селищної ради» № 82 від 17.02.2025 здоровий. На обліку в нарколога не перебуває (а.с.32, 33).
Відповідно до витягу з реєстру платників податків від 17.02.2025 ОСОБА_1 отримує дохід у відділі освіти, культури, молоді та спорту, туризму та охорони культурної спадщини виконкому Долматівської сільської ради Херсонської області (а.с.16-18).
Згідно довідки відділу освіти, культури, молоді та спорту, туризму та охорони культурної спадщини виконкому Долматівської сільської ради Херсонської області № 47 від 03.03.2025 ОСОБА_1 працює з 19.01.2023 по даний час головним бухгалтером дистанційно, її заробітна плата за період з 01.08.2024 по 28.02.2025 становить: 254304,44 грн. (а.с.9).
Відповідно до довідки - характеристики з місця роботи від 03.03.2025 характеризується позитивно, зарекомендувала себе як відповідальна, пунктуальна та працьовита співробітниця, дисциплінарних стягнень не зафіксовано, здатна швидко реагувати на складні ситуації, знаходити гідний вихід, має великий досвід, знання і практичні навички зі своєї спеціальності, проявляє високий рівень організованості, уміє правильно розподіляти робочий час, комунікабельна, товариська, приязна, справедлива, знаходжу спільну мову з співрозмовниками, впевнена в собі, володіє лідерськими якостями, має повагу серед колег.
За місцем проживання позивачка характеризується позитивно, до адміністративної відповідальності не притягувалась, конфліктних ситуацій не вчиняла, скарг, заяв, звернень, інших компрометуючих матеріалів, громадського порядку не порушувала, що стверджується довідкоюхарактеристикою Тиврівської селищної ради від 12.03.2025року № 173.
За місцем реєстрації, будь-яких зауважень, скарг, компрометуючих матеріалів на адресу Сутисківської селищної ради на позивачку не надходило, про що стверджується довідкою - характеристикою Сутисківської селищної ради від 11.03.2025 року.
Надаючи правову оцінку дослідженим у справі доказам суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 1 ст 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною другою статті 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства»).
Відповідно до ч. 7 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІ (далі Конвенція про права дитини), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї законом.
Статтею 9 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Відповідно до частин 1-4 ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Згідно з ч. 1 статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Відповідно до ст. 157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені ч. 1 ст. 164 СК України. Зокрема, указаною нормою визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 , як на підставу позбавлення батьківських прав посилалася на те, що ОСОБА_3 ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо дітей, не дбає про них, не цікавиться їх життям, здоров`ям, навчанням, потребами, не виявляє бажання спілкуватися та приймати участь у підготовці до самостійного життя.
Отже, правовою підставою для позбавлення батьківських прав відповідача позивач визначив п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України.
Водночас суд зазначає, що ухилення від виконання обов`язків з виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Указані фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні й остаточні правові наслідки (втрата прав, заснованих на спорідненості) як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Права батьків і дітей, які засновані на спорідненості, становлять основоположну складову сімейного життя, а заходи національних органів, спрямовані перешкодити реалізації цих прав, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.
У рішенні від 16 липня 2015 року у справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України», заява № 39948/06, зазначено, що відповідне рішення має підкріплюватися достатньо переконливими і зваженими аргументами на захист інтересів дитини, і саме держава повинна переконатися в тому, що було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини.
У справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року Європейський суд з прав людини наголосив, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).
Суд зазначає, що позиція позивача узгоджується з іншими матеріалами справи, а саме висновком органу опіки та піклування Сутисківської селищної ради, затвердженого виконавчим комітетом указаної ради про доцільність позбавлення батьківських прав, довідками зі школи та дошкільного закладу про те, що мати не цікавиться вихованням і навчанням дітей, показами свідків ОСОБА_14 та ОСОБА_15 . Більше того, в матеріалах справи наявна заява відповідачки про визнання нею обставин справи та позовних вимог.
Нехтування батьківськими обов`язками з боку матері, яка фактично залишається для дітей чужою людиною, може в подальшому призвести до негативних наслідків у житті дітей, як з моральної, так і з правової точки зору. Таке відношення відповідачки до своїх батьківських обов`язків хибно впливає на виховання та формування світогляду дітей, остання жодних заперечень до суду та органу опіки та піклування щодо вирішення питання про позбавлення її батьківських прав не надала, виклики до суду проігнорувала.
Натомість, як встановлено судом, з моменту початку проживання дітей з бабусею пройшов значний період часу, позивачкою забезпечено дітям належні умови проживання, виховання, розвитку. Діти
Отже, суд вважає, що згода матері на позбавлення її батьківських прав і свідоме, умисне ухилення від виконання батьківських обов`язків є достатніми підставами для позбавлення її батьківських прав. Аналогічного висновку дійшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2025 року у справі № 147/277/24.
Таким чином, дослідивши та давши належну оцінку зібраним у справі доказам, суд дійшов висновку, що небажання матері спілкуватися з дітьми та брати участь у їх вихованні, остаточне і свідоме самоусунення від виконання своїх обов`язків з їх виховання, і остаточна втрата можливості налагодження стосунків між матір`ю та дітьми свідчать про наявність підстав, передбачених ч. 1 ст. 164 СК України, для позбавлення відповідачки батьківських прав. Позбавлення відповідачки батьківських прав відносно її малолітніх дітей, на переконання суду, відповідає легітимній меті - забезпеченню найкращих інтересів дітей. Інтереси дітей в даному випадку превалюють над втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та будь-яким іншими інтересами.
Щодо вимоги про призначення опіки суд зазначає таке.
Згідно зі ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Частина 3 статті 60 ЦК України визначає, що суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. 4 ст. 167 СК України якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 244 СК України опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Суд вважає, що з метою забезпечення прав та законних інтересів неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 їм слід призначити опікуна ОСОБА_1 , яка є їх рідною бабою, що узгоджується з висновком служби у справах дітей та сім`ї Сутисківської селищної ради.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує викладену в позовній заяві позицію позивача про залишення за нею суми сплаченого судового збору, а тому судовий збір залишає за позивачем.
Керуючись ст. 4, 7, 10, 12, 13, 18, 76, 81, 136, 141, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна, третя особа - орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради Вінницького району Вінницької області, задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 у смт.Тиврів Тиврівського району Вінницької області, громадянку України, батьківських прав відносно її малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Встановити опіку над дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , опікуном дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подано протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 28 травня 2025 року.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка смт.Тиврів Тиврівського району Вінницької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2
Третя особа: Орган опіки та піклування Сутисківської селищної ради Вінницького району Вінницької області, місцезнаходження: вул. Перемоги, 21, с-ще Сутиски Вінницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 04326282
Суддя Патраманський І. І.
- Номер: 2/145/521/2025
- Опис: про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 145/438/25
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Патраманський І. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.04.2025
- Дата етапу: 03.04.2025
- Номер: 2/145/521/2025
- Опис: про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 145/438/25
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Патраманський І. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.04.2025
- Дата етапу: 09.04.2025
- Номер: 2/145/521/2025
- Опис: про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 145/438/25
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Патраманський І. І.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.04.2025
- Дата етапу: 23.05.2025
- Номер: 2/145/521/2025
- Опис: про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, встановлення опіки та призначення опікуна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 145/438/25
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Патраманський І. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.04.2025
- Дата етапу: 23.05.2025