Справа № 182/822/25
Провадження № 1-кс/0182/492/2025
У Х В А Л А
Іменем України
27.05.2025 року м. Нікополь
Слідчий-суддя Нікопольського міськрайонного суду, Дніпропетровської області, ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.01.2025 за №42025042100000010, про надання тимчасового доступу до документів, що містять банківську таємницю, -
В С Т А Н О В И В:
Ст.слідчий СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням, погодженим прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю оглянути оригінали та вилучити належним чином завірені копії документів, в тому числі на лазерних дисках для оптичних систем зчитування, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
Власників банківської картки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № НОМЕР_1 із зазначенням номеру картки, а також всіх даних, які про себе повідомила особа при реєстрації;
електронні гаманці, до яких прив`язанні зазначенні вище банківські картки;
ІР-адреси із зазначенням точної дати і часу, з якого здійснювалась реєстрація електронних гаманців, до яких прив`язанні зазначенні вище банківські картки;
ІР-адреси із зазначенням точної дати і часу, з яких здійснювались доступи до електронних гаманців, до яких прив`язанні зазначенні вище банківські картки за період часу з 00:00 год. 28.12.2024 року по теперішній час;
системи віддаленого доступу (Інтерент-банкінг, Мобільний банкінг і т.п.), підключених до зазначених рахунків;
ІР-адреси, з яких за допомогою систем віддаленого доступу здійснювалось адміністрування зазначених банківських карток за період часу з 00:00 год. 28.12.2024 року по теперішній час;
операції по банківській картці АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № НОМЕР_1 (ІР-адреса, тип операції, номер операції, дата і час, валюта, сума, реквізити кореспондента, місцезнаходження банкоматів з яких здійснювалося зняття з банківського рахунку готівки та без картки, з фотознімками особи, що їх зняла та інше) з 00:00 год. 28.12.2024 року по теперішній час.
У клопотанні зазначено, що до Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області звернувся гр. ОСОБА_5 , 1971 р.н. про те, що 28.12.2024 року невстановлена особа, під приводом надання матеріальної допомоги на зимове опалення з метою заволодіння грошовими коштами шахрайським шляхом, шляхом обману, надіслала фішингове повідомлення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перейшовши за яким з банківської картки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було списано грошові кошти заявника в розмірі 13 000 тисяч гривень. Матеріальної допомоги заявником не отримано, грошові кошти не повернені.
За даним фактом 14.01.2025 року порушено кримінальне провадження № 42025042100000010 за ч. 4 ст. 190 КК України.
Було допитано в якості потерпілого гр. ОСОБА_5 , який показав, що 28.12.2024 приблизно о 09:00 годин йому надійшло смс-повідомлення від раніше знайомої йому особи, контакти якої він в подальшому видалив. Смс-повідомлення надійшло в застосунок “Вайбер” з посиланням, в якому зазначалось про акцію на надання грошових коштів на опалення в розмірі 7500 гривень, яке його зацікавило та він вирішив перейти за даним посиланням. Перейшовши за посиланням, його перенаправило на сторінку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та було запропоновано йому ввести пароль, який надійшов йому у вигляді смс-повідомлення на номер телефону. Після чого на даній сторінці аналогічний « ІНФОРМАЦІЯ_3 » він ввів свій пароль від застосунку « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та йому через деякий час надійшло повідомлення в застосунок “Вайбер” щодо зняття грошових коштів в розмірі 13 000 гривень. Він в його чергу, зателефонував на гарячу лінію ІНФОРМАЦІЯ_3 щоб заблокувати дану транзакцію, однак співробітники банку відповіли йому відмовою. На теперішній час в потерпілого ОСОБА_5 заблоковано банківську картку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № НОМЕР_1 , з якої були зняті кошти та вхід до застосунку « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Переписку з особою, яка надіслала посилання в вайбер видалив.
З метою встановлення осіб, причетних до вчинення вказаного злочину, необхідно отримати доступ до документів, що містять банківську таємницю, а саме: інформацію про власників банківської картки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № НОМЕР_1 номерів їх рахунків, електронних гаманців, до яких прив`язані вищевказані банківські картки, ІР-адреси з яких здійснювались реєстрація та доступи до електронних гаманців, які прив`язані до вказаних банківських карток, операцій по рахункам вказаних банківських карток.
Без отримання вказаних документів неможливо буде встановити осіб, які незаконно шляхом обману та зловживання довірою незаконно заволодівали грошовими коштами інших осіб.
У разі вилучення вказаних документів за ухвалою слідчого судді вони будуть належним чином долучені до матеріалів кримінального провадження та зможуть бути використані як докази в ході досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження, оскільки інформація, тимчасовий доступ якої планується отримати та вилучити, є такою, яка згідно Закону України «Про банки й банківську діяльність», містить банківську таємницю.
Особою, у володінні якої перебувають зазначенні у клопотання речі та документи є АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташований за адресою: АДРЕСА_1 , тому іншим чином ніж тимчасовий доступ до речей та документів отримати вказані речі та документи неможливо.
У зв`язку з вищенаведеним, ст. слідчий СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області і звернулась до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення слідчих дій.
Ст. слідчий та прокурор надали до суду заяви, в якій просять розглядати вказане клопотання без їх участі та без застосування під час розгляду аудіо-відео фіксацію.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень КПК України судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 31 Конституції України, кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з`ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.
За змістом ст. 26 КПК, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК, при цьому сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених КПК.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Стаття 132 КПК України встановлює загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
При цьому зазначено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
До клопотання слідчого, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Згідно із ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками з письмового дозволу власника такої інформації або за рішенням суду.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ч. 2 та ч. 3 ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація є банківською таємницею, оскільки містить відомості про стан рахунку клієнта, операції, які були проведені на користь клієнта, фінансово-економічний стан клієнта, відомості стосовно комерційної діяльності клієнта, інформацію про клієнта, що збиралась під час проведення банківського нагляду, тому вказана інформація може бути вилучена з банківської установи лише за рішенням суду.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Стаття 162 КПК України встановлює перелік речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю. Серед них: інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; відомості, які можуть становити лікарську таємницю; відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; відомості, які можуть становити банківську таємницю; особисте листування особи та інші записи особистого характеру; інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; персональні дані особи.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. При цьому при наданні тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, сторона кримінального провадження, повинна довести можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
З огляду на викладене слідчий суддя приходить до висновку про те, що матеріали клопотання містять достатні дані вважати, що вказані ст. слідчим документи, які знаходяться в розпорядженні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та до яких планується отримати тимчасовий доступ мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 січня 2025 за №42025042100000010 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Однак, що стосується вилучення «т.п., інших» документів, то слідчий суддя вважає за можливе відмовити в цій частині, оскільки відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні повинно бути чітко зазначено перелік речей та документів, тимчасовий доступ до яких планується отримати.
Крім того, неможливо погодитися з думкою слідчого стосовно надання тимчасового доступу іншим слідчим групи слідчих, оскільки слідчим у клопотанні не зазначено прізвище, ім`я та по батькові особи, якій необхідно надати таке право, тому у цій частині у задоволенні клопотання слід відмовити.
Застосування зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження є виправданим і необхідним в даному кримінальному провадженні, оскільки сприятиме досягненню мети щодо швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування.
Керуючись ст. 31 Конституції України, ст.ст. 26, 131, 132,159, 162, 163, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП у Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити частково.
Надати старшому слідчому СВ Нікопольського РУП Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_3 , або за її дорученням співробітнику оперуповноваженому ВКП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 , або оперуповноваженому ВКП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанту поліції ОСОБА_7 , на отримання тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю оглянути оригінали та вилучити належним чином завірені копії документів, в тому числі на лазерних дисках для оптичних систем зчитування, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
Власників банківської картки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № НОМЕР_1 із зазначенням номеру картки, а також всіх даних, які про себе повідомила особа при реєстрації;
електронні гаманці, до яких прив`язанні зазначенні вище банківські картки;
ІР-адреси із зазначенням точної дати і часу, з якого здійснювалась реєстрація електронних гаманців, до яких прив`язанні зазначенні вище банківські картки;
ІР-адреси із зазначенням точної дати і часу, з яких здійснювались доступи до електронних гаманців, до яких прив`язанні зазначенні вище банківські картки за період часу з 00:00 год. 28.12.2024 року по теперішній час;
системи віддаленого доступу (Інтерент-банкінг, Мобільний банкінг), підключених до зазначених рахунків;
ІР-адреси, з яких за допомогою систем віддаленого доступу здійснювалось адміністрування зазначених банківських карток за період часу з 00:00 год. 28.12.2024 року по теперішній час;
операції по банківській картці АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № НОМЕР_1 (ІР-адреса, тип операції, номер операції, дата і час, валюта, сума, реквізити кореспондента, місцезнаходження банкоматів з яких здійснювалося зняття з банківського рахунку готівки та без картки, з фотознімками особи, що їх зняла) з 00:00 год. 28.12.2024 року по теперішній час.
В іншій частині - відмовити.
Строк дії ухвали – один місяць з дня її постановлення, тобто до 27.06.2025 року.
Роз`яснити, що відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
- Номер: 1-кс/0182/156/2025
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 182/822/25
- Суд: Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Чуприна А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.02.2025
- Дата етапу: 11.02.2025
- Номер: 1-кс/0182/156/2025
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 182/822/25
- Суд: Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Чуприна А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.02.2025
- Дата етапу: 12.02.2025
- Номер: 1-кс/0182/492/2025
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 182/822/25
- Суд: Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Чуприна А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2025
- Дата етапу: 26.05.2025
- Номер: 1-кс/0182/492/2025
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 182/822/25
- Суд: Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Чуприна А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2025
- Дата етапу: 27.05.2025