Справа № 2-1475/2007 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2007 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді - Вуїва О.В. при секретарі - Якименко А.О.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання права власності на майновий пай в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2007 року ОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Таборівської сільської ради про визнання права власності на майновий пай в порядку спадкування в якому вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її чоловік - ОСОБА_2.
Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді майнового паю в КСП «Таборівка» Вознесенського району Миколаївської області.
Позивачка, яка після смерті чоловіка є спадкоємицею першої черги за законом, прийняла спадщину в установленому Законом порядку (чинному на час прийняття спадщини) шляхом вступу в управління спадковим майном.
06 липня 2007 року спадкоємиця звернулася до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва. Свою відмову нотаріус обгрунтував невідповідністю документа, що підтверджує право спадкодавця на пай вимогам Закону, а саме те, що вказаний документ був виданий 12 червня 2001 року, тобто після смерті ОСОБА_2., а тому вказане право не може бути включене до складу спадкового майна.
Враховуючи те, що право на пай колективного сільськогосподарського підприємства мають всі члени підприємства, в тому числі їх спадкоємці, крім цього пай може бути включений до спадкового майна, тому позивачка просить визнати за нею в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 право власності на майновий пай в пайовому фонді КСП «Таборівка» в розмірі 0,3515 відсотка вартістю 6095,00 грн.
В попередньому судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_3. підтримала позовні вимоги ОСОБА_1. в повному обсязі.
Представник відповідача - Таборівської сільської ради - в попередньому судовому засіданні позовні вимоги позивачки визнав повністю та пояснив, що дійсно комісією з організації вирішення майнових питань КСП «Таборівка» під час складання списків осіб, які мають право на майновий пай підприємства, не було здійснено належної перевірки зазначених осіб, внаслідок чого в список було включено померлого ОСОБА_2. На підставі списків Таборівською
2
сільською радою було видане відповідне свідоцтво про право власності на майновий пай.
Враховуючи відкриття ліквідаційної процедури щодо КСП «Таборівка» неможливо повторно скликати комісію підприємства з метою внесення виправлень в список в частині заміни померлого члена підприємства -ОСОБА_2. на його спадкоємицю - позивачку та видачу нового свідоцтва про право власності на пай, тому єдиним способом захисту її спадкових прав є винесення рішення судом про визнання за ОСОБА_1. в порядку спадкування права власності на майновий пай в пайовому фонді КСП «Таборівка».
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер чоловік позивачки -ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть за НОМЕР_1 від 12 серпня 1996 року. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді права власності на майновий пай в КСП «Таборівка» Вознесенського району Миколаївської області в розмірі 0,3515 відсотка пайового фонду майна підприємства вартістю 6095,00 грн.
Згідно копії довідки Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області за №674 від 04 липня 2007 року ОСОБА_1. прийняла спадщину в установленому ст. 549 ЦК УРСР (в ред. 1963 p. чинному на час прийняття спадщини) порядку шляхом вступу в управління спадковим майном.
Проте, з матеріалів справи (а.с.6) вбачається, що свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Таборівка» ОСОБА_2. було видано 12 червня 2001 року, тобто після смерті останнього.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» /далі - Закон/ до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій.
Згідно п. 4 «Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення», затвердженого Постановою КМУ за №177 від 28 лютого 2001 року /далі - Порядок/ до списку осіб, які мають право на майновий пай, включаються всі члени підприємства, а також, особи, за якими відповідно до законодавства зберігається право на майновий пай, зокрема спадкоємці померлих осіб, які мали право на майновий пай.
Вимоги п. З, 4 Порядку вказують на те, що списки осіб, які мають право на майновий пай підприємства, складаються комісією з організації вирішення майнових питань підприємства та затверджуються зборами співвласників.
Проте, враховуючи неможливість повторного обрання комісії та скликання зборів з метою здійснення виправлення в списки в частині заміни померлого члена підприємства - ОСОБА_2. на його спадкоємицю - ОСОБА_1. (в зв'язку з відкриттям ліквідаційної процедури щодо КСП «Таборівка»), а також положення ч. 2 ст. 9 Закону щодо можливості передання майнового паю в
3
спадщину, суд вважає, що згідно ст. 16 ЦК України цивільне право позивачки підлягає захисту шляхом визнання за ОСОБА_1. в порядку спадкування права власності на майновий пай в пайовому фонді КСП «Таборівка».
Керуючись ст. ст. 10,11, 130, 209,212,213, 214, 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання права власності на майновий пай в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1право на майновий пай в пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства «Таборівка» в розмірі 0,3515 відсотка майна пайового фонду вартістю 6095 (шість тисяч дев'яносто п'ять) гривень в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.