Судове рішення #20713656

                                                                                                               

                                                                                                               справа №  2-а-849/11

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

27.10.2011 року.   

Здолбунівський районний суд Рівненської області

в складі: головуючого судді   Кушніра О.Г.

                        

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду міста Здолбунів Рівненської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

07 вересня 2011 року ОСОБА_1 звернувся в суд у порядку адміністративного судочинства з письмовою позовною заявою про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області протиправними та зобов’язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з червня 2010 року по нормам Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.) та виплатити різницю недоплаченої пенсії.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що з 23 жовтня 2007 року він одержує державну пенсію за вислугою років. Після призначення управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області пенсії продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, останнього перерахунку пенсії, в червні 2010 року він подав заяву на перерахунок пенсії, надавши всі необхідні документи. Проте, з отриманого 26 серпня 2011 року листа ПФУ він дізнався, що при перерахунку пенсії в червні 2010 року застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, що суперечить вимогам ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У судове засідання сторони не з’явилися з невідомих суду причин, хоча завчасно та належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи, клопотання про відкладення розгляду справи відсутні та відповідно до поданої позивачем заяви просить розглянути справу без його участі у письмовому провадженні.

З надісланих суду відповідачем заперечень на адміністративний позов вбачається, що управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області діяло в межах повноважень, наданих законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, зазначається, що  показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, застосовується лише при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. Вказані поняття "призначення" та "перерахунок" пенсії не є тотожними, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовуються законом. Просить у задоволенні позову відмовити.

Таким чином, суд приходить до висновку, що немає перешкод для розгляду справи у відсутності сторін по справі у порядку письмового провадження на основі наявних матеріалів справи.   

          Дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді  в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області з 23 жовтня 2007 року.  На підставі поданої позивачем в червні 2010 року заяви,  у зв'язку зі зміною стажу роботи ОСОБА_1  здійснений перерахунок пенсії,  з яким позивач не погодився, оскільки при перерахунку пенсії була застосована середня заробітна плата по України за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.), а не року, що передує року звернення за перерахунком пенсії (тобто 2009 рік), що не заперечується сторонами

Таким чином, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з проведеним відповідачем в червні  2010 року перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру, при цьому саме рішення (розпорядження) управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про перерахунок пенсії за стажем або про відмову в перерахунку пенсії за заробітком позивач не оскаржує.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених п.«б»підп.10 п.35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Аналіз відновленої (діючої) норми абз.3 ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Тобто, правила ч.1 ст.40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а ч.2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Таким чином, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу. Дана норам Закону не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абз.4 ч.2 ст.40 вказаного Закону).

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

При цьому середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і є величиною постійною та не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений ст.69 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в ст.9 КАС України приписи постанови Кабінету міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.           

Таким чином суд дійшов висновків, що підстави для перерахунку пенсії позивача з червня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік відсутні, а тому в задоволені позову слід відмовити.   

          Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 94, 104, 128, 143, 158-163, 186 КАС України, суд –

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          Суддя                                                                                     

  • Номер: 2-а/176/11
  • Опис: о визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобовязати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2011
  • Дата етапу: 26.07.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягненя щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.02.2011
  • Дата етапу: 28.08.2012
  • Номер:
  • Опис: Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30% надбавки до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.01.2011
  • Дата етапу: 17.05.2013
  • Номер: 2-а-849/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.03.2011
  • Дата етапу: 31.03.2011
  • Номер: 2-а-849/2011
  • Опис: про зобовязання вчинити дії по перерахунку та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.04.2011
  • Дата етапу: 05.05.2011
  • Номер:
  • Опис: про скасування постанови серії ВЕ № 072637 від 09.05.2010 року
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Центральний районний суд м. Миколаєва
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.03.2011
  • Дата етапу: 13.05.2011
  • Номер: 2-а/1714/1150/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.09.2011
  • Дата етапу: 10.11.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-849/11
  • Суд: Сквирський районний суд Київської області
  • Суддя: Кушнір О.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.03.2011
  • Дата етапу: 16.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація