Судове рішення #20647439


  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01025, м.Київ, вул.  Десятинна, 4/6

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

 01 червня 2009 року           16:02           № 12/57-09

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Цвіркуна Ю.І.,

при секретарі Бузіновій І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про скасування листа,

встановив:

Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області звернувся з позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про скасування листа, в якому просить скасувати лист Києво-Святошинської РДА Київської області від 05.12.2007 року №07-34-5658 як незаконний.

У суді представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на те, що оскаржуваний лист виданий з порушенням вимог закону, оскільки акт місцевої державної адміністрації, який створює права та обов'язки і носить організаційно-розпорядчий характер, повинен оформлятися виключно у формі розпорядження.

Представник відповідача стосовно позову заперечив, аргументуючи тим, що відповідач при видачі оскаржуваного листа діяв у межах, спосіб та у відповідності до вимог закону. Вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки він не є актом, на який прокурором може бути внесено протест і який може бути скасований.

Суд, вислухавши учасників процесу та дослідивши докази по справі, встановив наступне.

Обставини, що зазначені в описовій частині позовної заяви підтвердилися у суді і сторонами не оспорювалися.

Так, головою Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області видано лист від 05.12.2007 року №07-34-5658 «Про надання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність».

25.04.2008 року Міжрайонним природоохоронним прокурором Київської області внесено протест на зазначений лист.

Як видно із листа голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 23.05.2008 року, даний протест прокурора відхилено.

В силу статті 6 «Акти місцевих державних адміністрацій»Закону України «Про місцеві державні адміністрації»на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших  структурних підрозділів  -  накази.  Розпорядження голів місцевих


державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання
на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями,
посадовими особами та громадянами.          

У листі Вищого господарського суду від 24.07.2001 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних та інших органів" зазначено, що "акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин".

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 20 «Повноваження прокурора»Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право опротестувати акти Прем'єр-міністра України, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих Рад, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також рішення і дії посадових осіб.

У відповідності до статті 21 «Протест прокурора»Закону України «Про прокуратуру»протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.

З аналізу правових норм випливає, що акт органу державної влади це - юридична форма здійснення повноважень відповідного органу. Актами місцевих державних адміністрацій, зокрема, є розпорядження та накази.

При цьому лист районної державної адміністрації не вважається актом органу влади.

Враховуючи теоретичні засади права та положення чинних законодавчих актів, є підстави вважати, що актом органу влади, який у розумінні п.1 ч. 1 ст.17 КАС України може бути визнаний протиправним та скасованим, є постанова, розпорядження, інструкція, указ, наказ та інші. А лист є документом, який тільки засвідчує певні факти і не має обов'язкового характеру, а тому не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, і як наслідок не може бути предметом спору.

Разом з тим, прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право опротестувати акти органу виконавчої влади, а також рішення і дії посадових осіб.

У зв'язку із цим, листи не можуть опротестовуватись та оспорюватись, оскільки вони не мають обов'язкового характеру, не несуть юридичних наслідків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обґрунтовано спростувати наведенні аргументи представника відповідача представник позивача в суді не зміг.

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.

На основі встановленого, керуючись ст.ст.86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

В позові Міжрайонному природоохоронному прокурору Київської області відмовити.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява і скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції у порядку, що передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.


Суддя                                                                                                Ю.І. Цвіркун.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація