Судове рішення #206291
Справа № 22-1562ас/06 Категорія 21

Справа № 22-1562ас/06 Категорія 21

Головуючий у 1 інстанції: Назаренко Г.В. Доповідач Соломаха Л.І.

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2006р.                                                                                                        м.Донецьк

Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого                                                  Соломахи Л.І.

суддів                                               Лук'янової С.В., Могутової Н.Г.

при секретарі                                                Тимченко Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області про усунення перешкод в отриманні інформації та зобов'язання в перерахуванні пенсії з апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на постанову Кіровського міського суду Донецької області від 27 липня 2006р., -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кіровського міського суду Донецької області від 27 липня 2006р. ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні адміністративного позову до управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області про усунення перешкод в отриманні інформації та зобов'язання в перерахуванні пенсії.

В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1, посилаючись на порушенні судом норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення.

В апеляційній інстанції позивач ОСОБА_1 доводи апеляційної скарги підтримав.

Представник відповідача Гацук М.В. проти доводів апеляційної скарги заперечувала, просила рішення суду залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача ОСОБА_1, представника відповідача Гацук М.В., перевіривши матеріали адміністративної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню частково з наступних підстав:

При розгляді справи суд першої інстанції встановив, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Кіровське (далі УПФ) з 09 січня 1999р., отримує пенсію за віком.

22 лютого 2006р. позивач звернувся до УПФ з заявою, в якій просив провести йому перерахунок пенсії, взявши для перерахунку заробітну плату за період з 01 січня 1994р. по 31 грудня 1998р., а також за період з 01 липня 2000р. по 31 грудня 2000р., а період з 01 січня 2001р. по 31 грудня 2005р. (60 місяців) із періоду, за який обчислюється заробіток, виключити. Крім того, він просив надати йому рішення про перерахунок пенсії та комп'ютерну роздруковку його пенсійної справи (а.с.4). Вказана заява зареєстрована УПФ 23 лютого 2006р. вх.НОМЕР_1.

Розпорядженням УПФ від 20 березня 2006р. позивачу перераховано пенсію, яка з 01 березня 2006р. складає 1705грн. 50коп. Страховий стаж позивача складає 41 рік З

 

2

місяця 10 днів, в тому числі за Списком №1 - 35 років 2 місяці 11 днів. Заробіток позивача обчислено за період з 01 січня 1994р. по 31 грудня 1998р. та за період з 01 липня 2000р. по 30 листопада 2001р. Період з 1 грудня 2001р. по 31 грудня 2005р. (49 місяців) з періоду для обчислення заробітної плати виключений.

Відмовляючи позивачу в задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача перерахувати пенсію, виключивши з періоду за який береться заробітна плата період з 31 грудня 2000р. по 31 грудня 2005р. (як зазначено в рішенні), суд виходив з того, що вказаний період перевищує встановлені частиною 3 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 10% тривалості страхового стажу, в зв'язку з чим дії УПФ, який виключив з періоду для обчислення заробітної плати лише період з 1 грудня 2001р. по 31 грудня 2005р. (49 місяців), суд визнав правомірними.

Відмовляючи позивачу в задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача надати йому комп'ютерну роздруківку та будь-яку іншу інформацію, що відноситься до його пенсії, суд виходив з того, що відповідно до п.45 „Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем позивачу 22 березня 2006. була надана детальна інформація про перерахунок пенсії із зазначенням періоду страхового стажу, заробітної плати, які були враховані при перерахунку пенсії, в зв'язку з чим право позивача на отримання інформації порушено не було.

Апеляційний суд вважає, що висновки суду щодо відмови позивачу в задоволенні позову не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на законі.

Відповідно до ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

2. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до частини 1 ст.40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня -2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

З пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що на час перерахунку пенсії згідно його заяви від 22 лютого 2006р., яка зареєстрована УПФ 23 лютого 2006р., його страховий стаж складає 915 місяців, про що зазначено в розпорядженні про перерахунок пенсії від 20 березня 2006р.

Розрахунок цього страхового стажу відповідає вимогам ст.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому

 

з

державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 4 ст.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. При цьому за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, виходячи з того, що загальний трудовий стаж позивача на час перерахунку складав 41 рік 3 місяця 10 днів, з яких 35 років 2 місяці 11 днів стаж на підземних роботах за списком N 1 до 01 січня 2004р., страховий стаж позивача відповідно до частини 4 ст.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" складає 915 місяців (41 рік х 12 місяців + 3 місяці = 495 місяців + додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи до 01 січня 2004р. на підземних роботах, що складає 35 повних років або 420 місяці).

Позивач просив виключити з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, 60 календарних місяців підряд з 01 січня 2001р. по 31 грудня 2005р., що не перевищує 10 відсотків тривалості страхового стажу, який на час перерахунку позивачу пенсії складав 915 місяців.

Доводи представника відповідача, що 10 відсотків тривалості страхового стажу повинні відраховуватися від загального трудового стажу, який на час перерахунку пенсії складав 41 рік 3 місяці 10 днів, тобто 495 місяців, в зв'язку з чим з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, було виключено лише 49 повних місяців підряд, а саме, з 01 грудня 2001р. по 31 грудня 2005р., що складає 10 відсотків тривалості стажу, не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки страховий стаж позивача згідно документів самого відповідача на час перерахунку пенсії складає 915 місяців, а не 495 місяців.

В Законі України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" термін „страховий стаж" вживається в одному значенні, яке розкрито в ст.1, а саме, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове' державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Порядок обчислення страхового стажу зазначений в ст.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому доводи представника відповідача про те, що в розділі VI „Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі. Призначення, перерахунок та виплата пенсії"" Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" використовується інше значення страхового стажу, ніж в ст.24 Закону не ґрунтуються на законі.

Оскільки на час перерахунку пенсії страховий стаж позивача складав 915 місяців, і період в 60 місяців з 01 січня 2001р. по 31 грудня 2005р., який він просив виключити з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, не перевищує 10 відсотків тривалості страхового стажу, вимоги позивача про неправомірність дій відповідача,  який  виключив   з  періоду,   за  який  враховується   заробітна  плата  для

 

4

перерахунку пенсії, лише період з 01 грудня 2001р. по 31 грудня 2005р. в 49 місяців,  є обґрунтованими, в зв'язку з чим право позивача підлягає захисту.

Відповідно до ст.22 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" інформація у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування використовується з дотриманням вимог, передбачених законодавством про інформацію.

Відповідно до ст. 16 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право отримувати безоплатно у виконавчих органах Пенсійного фонду відомості, внесені до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку, в тому числі інформацію про пенсійні активи, що обліковуються на її накопичувальному пенсійному рахунку, та про призначення і здійснення пенсійних виплат за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до ст.9 Закону України „Про інформацію" всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Кожному громадянину забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законами України.

Відповідно до ст.23 Закону України „Про інформацію" кожна особа має право на ознайомлення з інформацією, зібраною про неї.

Відповідно до ст.31 Закону України „Про інформацію" громадяни мають право доступу до інформації про них, заперечувати її правильність, повноту, доречність тощо.

Державні органи та організації, органи місцевого і регіонального самоврядування, інформаційні системи яких вміщують інформацію про громадян, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п.45 „Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005р. №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005р. за №1566/11846, у разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

В судовому засіданні позивач вточнив, що звертаючись до відповідача з заявою від 22 лютого 2006р., а потім до суду він вимагав надати йому виписку з розпорядження про перерахунок пенсії згідно його заяви від 22 лютого 2006р., тобто від 20 березня 2006р. та крім того вимагав, щоб йому в наступному відповідачем надавалася будь-яка інформація, що стосується його пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що на вимогу позивача виписка з розпорядження про перерахунок йому пенсії відповідачем видана не була. Замість виписки з розпорядження відповідач на заяву позивача від 22 лютого 2006р. надав йому 22 березня 2006р. відповідь за НОМЕР_2 з інформацією про перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідно до п.45 „Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач не надав позивачу виписку з розпорядження від 20 березня 2006р., дії відповідача в цій частині є неправомірними і в цій частині позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, в зв'язку з чим відповідача слід зобов'язати   надати   позивачу  виписку  з   розпорядження   про   перерахунок   пенсії  з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Що стосується інших вимог позивача щодо надання йому в наступному будь-якої інформації що стосується його пенсії, вони задоволенню не підлягають, оскільки ст.104 КАС України передбачено право особи, на звернення до суду з приводу порушеного права. Захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, які можуть бути порушені в майбутньому, процесуальним законодавством не передбачено.

Виходячи з наведеного, судом першої інстанції були порушені норми матеріального права, що відповідно до п.4 ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, а саме, про часткове задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1.

Керуючись   ст. 198,   ст.202,   ст.205,   ст.207   КАС   України,   апеляційний   суд

Донецької області,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Кіровського міського суду Донецької області від 27 липня 2006р. скасувати.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Кіровське Донецької області зробити позивачу на підставі його заяви вхідний НОМЕР_1 від 23 лютого 2006р. перерахунок пенсії, виходячи з його страхового стажу 915 місяців, виключивши з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, період в 60 календарних місяців з 01 січня 2001р. по 31 грудня 2005р.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Кіровське Донецької області видати позивачу ОСОБА_1 виписку з розпорядження про перерахунок пенсії від 20 березня 2006р. з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії. В решті частини позовних вимог відмовити.

Постанова  набирає законної сили з моменту її проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Головуючи:

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація