Справа № 2-552/2008 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2008 року Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Рибчинського В.П.
при секретарі Горбенко Л.П.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Немирові
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовчоцької сільської ради Немирівського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на майно ,-
В С Т А Н О В И В:
11.03.2008 року ОСОБА_1 з цією позовною заявою звернулася до суду. В якій просить суд продовжити її строк для прийняття спадщини, що залишилась після смерті її матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) в розмірі 2,68 га призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала її матері ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0267655.
Посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, яка постійно проживала та була зареєстрована в с. Вовчок, Немирівського району, Вінницької області. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай).
Спадкоємцями за законом на майно спадкодавця є вона та її сестра ОСОБА_3, інших спадкоємців немає.
ОСОБА_3 спадщини після смерті матері не приймала і на неї не претендує, що підтверджується її заявою.
Вона вступила в оперативне управління спадковим майном, як того вимагала ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, її не було відомо, що з 1 січня 2004 року набрав чинності новий Цивільний кодекс України згідно ст. 1270, якого вона мала б звернутись із заявою про прийняття спадщини на протязі шести місяців з часу відкриття спадщини.
Зараз в неї виникла необхідність оформити свідоцтво про право на спадщину за законом, але так як строки звернення із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори вона пропустила, то змушена звернутись до суду із даною заявою.
Позивачка ОСОБА_1 в попередньому судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, з мотивів викладених в позовній заяві.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, оголосивши заяву, яка направлена на адресу суду представником відповідача, в якій він просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги визнає, не заперечує стосовно їх задоволення, вважає, що справу можливо розглянути у попередньому судовому засіданні , оскільки позивачка позов підтримує, представник відповідача позов визнає, тому є законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову, оскільки визнання представником відповідача позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб і таким чином позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Приймаючи до уваги те, що в судовому засіданні встановлено, що позивачка після смерті її матері спадщину прийняла фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, як того вимагала ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, на момент смерті матері вона проживала разом із нею, але оформити спадщину нотаріально вона не може, оскільки за життя її мати не отримала державний акт на землю, із невідомих її причин, а тому суд вважає, що позивачка пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини та приходить до висновку, що її слід визначити додатковий строк для прийняття спадщини та визнати за нею право власності на земельний пай.
Керуючись ст.ст. 392, 1261, 1268, 1272 ч. 3 ЦК України та ст. ст.10, 60, 174 ч. 4, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк до 23 червня 2008 року для прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті її матері ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) в розмірі 2,68 га призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала її матері ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0267655, виданого 01 липня 1997 року Немирівською районною державною адміністрацією.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: