Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 січня 2012 р. Справа № 2а/0570/99/2012
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аканов О.О., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ДонМеталЗбут» до Відділу Державної виконавчої служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДонМеталЗбут» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Відділу Державної виконавчої служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії та скасування постанови.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Статтею 1212 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Згідно п. 10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24 жовтня 2011 року №11 розгляд господарськими судами скарг у порядку статті 121-2 ГПК є однією з форм судового контролю щодо виконання рішень, ухвал, постанов, а виконання рішення, ухвали постанови господарського суду є невід'ємною частиною судового процесу.
Отже, зазначені скарги щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів підлягають розгляду господарським судом, який розглянув відповідну справу у першій інстанції, тобто тим господарським судом, що видав виконавчий документ (наказ чи ухвалу), незалежно від того, якою саме особою подано скаргу. Розгляд таких скарг здійснюється господарськими судами за правилами ГПК.
Оскільки прийняття органами Державної виконавчої служби, її посадовими особами будь-яких рішень (постанов тощо) в процесі здійснення виконання судових рішень господарських судів підпадає в розумінні статті 121-2 ГПК під ознаки дій цих органів та осіб, то відповідні рішення також підлягають оскарженню до названих судів.
Як вбачається із матеріалів справи, спірні правовідносини виникли в межах примусового виконання наказа Господарського суду Донецької області №16/96 від 18.07.2008 року про зобов’язання ТОВ «ДонМеталЗбут» виконати умови договору купівлі-продажу в частині демонтажу насосної станції № 3.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДонМеталЗбут», як сторона виконавчого провадження, якщо вважає, що діями державного виконавця порушено права чи інтереси підприємства, має право звернутися зі скаргою до Господарського суду Донецької області в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, –
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДонМеталЗбут» до Відділу Державної виконавчої служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії та скасування постанови.
Роз’яснити заявникові можливість звернення до суду в порядку господарського судочинства.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання особою копії ухвали.
Суддя Аканов О.О.