Судове рішення #20544359


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  



П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 20 грудня 2011 р.                                                                       справа № 2а/0570/21779/2011


Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17


час прийняття постанови:  < година > 

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді  Чернової О.В.

при секретарі                                                  Кусти Ю. Ф.

за участю представника позивача за довіреністю  – ОСОБА_1,

представника відповідача за довіреністю – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до Кіровського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій незаконними, скасування постанови, зобов’язання вчинити певні дії, -   

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Кіровського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області, в якому просило суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у прийнятті до провадження виконавчих документів та у відкритті виконавчого провадження; скасувати постанови про відому у відкритті виконавчого провадження (про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 02 листопада 2011 року по рішенням управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки № 261, 262, 263,264,265,358; зобов’язати відповідача прийняти до виконання виконавчі документи і відкрити виконавче провадження з примусового виконання Рішень управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 261, 262, 263,264,265,358.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на приписи ч.4 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058), абз.5 п.7 розділу УІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими на думку позивача визначено, що рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків є виконавчим документом та підлягає виконанню державною виконавчою службою в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні надав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні.

Зазначив,  що рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків не є виконавчим документом в розумінні Закону України «Про виконавче провадження» і не підлягає виконанню в порядку, передбаченому цим законом.

Судом встановлено, що відповідно до заяв про примусове стягнення заборгованості, позивачем на адресу відповідача 28.10.2011р. подані рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фону № 261 від 31.05.2010р., № 262 від 31.05.2010р., № 263 від 31.05.2010р., № 264 від 31.05.2010р.,  № 265 від 31.05.2010р., № 358 від 30.07.2010р.

Супровідними листами від 02.11.2011р. № 22723, 22724, 22725, 22726, 22727, 22728 відповідачем на адресу позивача направлені постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) ВП № 29621749, ВП № 29623537, ВП № 29621277, ВП № 29623208,          ВП № 29622420, ВП № 29622071.

Постанови мотивовані тим, що оскільки станом на 02.11.2011р. ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на підставі якої прийняті рішення про стягнення боргу виключена, відповідно виконавчими документами у розумінні ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» є рішення органу ПФУ про нарахування пені або накладення штрафу, передбачені ч.10 зазначеного Закону.

Заслухавши пояснення представників сторін та, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Пунктом 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.

Відповідно до ч. 14 ст.106 Закону № 1058 рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.

У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.

Проте, суд зазначає, що частина 9 ст.106 Закону № 1058 виключена з 01.01.2011р.

Абзацем 5 п.7 Розділ VIII  Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Таким чином, прикінцевими та перехідними положеннями зазначеного закону передбачено зберігання порядку стягнення заборгованості органами пенсійного фонду України, а не органами державної виконавчої служби України.

          Крім того, відповідно до приписів ч.1 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» державний  виконавець  зобов'язаний  прийняти до виконання
виконавчий документ і  відкрити  виконавче  провадження,  якщо  не закінчився  строк пред'явлення такого документа до виконання,  він відповідає вимогам,  передбаченим цим Законом,  і пред'явлений  до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

          Вимоги до виконавчого документа, передбачені ст.18 Закону № 606, за приписами якої у виконавчому документі зазначаються:

    1) назва   і  дата  видачі  документа,  найменування  органу,  прізвище та ініціали посадової особи, що його видали;

    2) дата прийняття і  номер  рішення,  згідно  з  яким  видано документ;
     3) повне   найменування   (для   юридичних   осіб)  або  ім'я (прізвище,  власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб)  стягувача  і  боржника,  їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи  перебування  (для  фізичних  осіб), ідентифікаційний  код  суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за  наявності  (для  юридичних  осіб),  індивідуальний ідентифікаційний  номер  стягувача  та  боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків),  а також інші дані, якщо вони  відомі  суду чи іншому органу,  що видав виконавчий документ,  які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти  примусовому
виконанню,  зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних  осіб),  місцезнаходження  майна  боржника,  рахунки стягувача та боржника тощо;

    4) резолютивна частина рішення;

    5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням;

    6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

          Виконавчий документ повинен бути підписаний уповноваженою посадовою  особою  із  зазначенням  її  прізвища  та  ініціалів  і скріплений печаткою.  Скріплення виконавчого  документа  гербовою печаткою є обов'язковим у разі,  якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати печатку із зображенням Державного Герба України.

          Рішення органу пенсійного фонду України не відповідає вимогам, встановленим Законом № 606 для виконавчого документа, отже не є виконавчим документом у розумінні Закону № 606, тому недоїмка, штраф та пеня стягуються в судовому порядку.

Така думка суду підтверджується позицією Верховного Суду України в Постановах ВСУ від 25.06.2011р. у справі № 21-146а-11, від 04.07.2011р. у справі № 21-160а-11.

Відповідно до ст. 2442 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до Кіровського відділу Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій незаконними, скасування постанови, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 20 грудня 2011 року у присутності представників сторін.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

          Постанова складена у повному обсязі 26 грудня 2011 року.

                    

Суддя                                                                                                Чернова О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація