АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 11-682/11 Головуючий по 1 інстанції
Категорія: ст.ст. 307 ч. 3, 311 ч. 1, 306 КК УкраїниПопельнюх Р.О.
Доповідач в апеляційній інстанції
Такі
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2011 р. Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Тапала Г.К.
суддів Неділька М.І., Биби Ю.В.
за участю прокурора Кругляк Н.М.
адвокатів ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянула кримінальну справу за апеляційним поданням прокурора Кругляк Н.М., яка брала участь у розгляді справи судом першої інстанції, адвоката ОСОБА_5, засудженого ОСОБА_6, засудженого ОСОБА_7 на вирок Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 грудня 2009 року, яким
ОСОБА_7,
ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше
неодноразово судимий, останній раз
23.04.2002 року Придніпровським районним судом
м. Черкаси за ч. 2 ст. 307 КК України на 5 років
позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України
від відбування покарання звільнений з іспитовим
строком на 3 роки,
засуджений за ч. 3 ст. 307 КК України на 11 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна;
за ч.3 ст.311 КК України на 10 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна;
за ч.1 ст.306 КК України на 10 років позбавлення волі без позбавлення права обіймати посади, пов’язані з обігом наркотичних засобів, з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, та з конфіскацією всього особистого майна.
На підставі ст.70 КК України остаточно призначено покарання – 11 років позбавлення волі без позбавлення права обіймати посади, пов’язані з обігом наркотичних засобів, з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, та конфіскацією всього особистого майна;
ОСОБА_6,
ІНФОРМАЦІЯ_2, раніше не судимий в
силу ст. 89 КК України,
засуджений за ч. 3 ст. 307 КК України на 10 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна;
за ч. 3 ст. 311 КК України на 9 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна.
На підставі ст. 70 КК України остаточно призначено покарання – 10 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна.
Стягнуто з засуджених солідарно на користь держави судові витрати за проведення судово-хімічних експертиз в сумі 1060, 68 грн.
Вирішено питання про речові докази.
ОСОБА_7 визнаний винним і засуджений за те, що він у травні 2008 року, маючи можливість систематично здійснювати незаконне придбання в с. Яснозір’я Черкаського району Черкаської області у невстановленої досудовим слідством особи особливо небезпечний наркотичний засіб – макову солому, обіг якої заборонений, умисно, з метою вчинення злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, для особистого збагачення та збагачення членів організованої злочинної групи, а також одержання постійного прибутку, як основного джерела доходу від незаконного обігу наркотичних засобів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, вирішив створити та очолити стійку злочинну організовану групу корисливої спрямованості, яка б спеціалізувалася лише на незаконному обігу наркотичних засобів – незаконному придбанні, виготовленні, зберіганні з метою збуту та збуті наркотичних засобів, учасники якої б діяли згідно розробленого ним плану, чітко виконуючи його вказівки при виконанні відведених їм функцій.
Так він, працюючи над створенням злочинної групи, наприкінці травня 2008 року, зустрівши ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 та особу, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, попередньо знаючи про схильність останніх до вживання наркотичних засобів, знаходячись за місцем свого проживання – у дворі домоволодіння по АДРЕСА_1, запропонував останнім увійти до складу організованої злочинної групи як виконавців та отримавши їх згоду, в їх присутності, детально довів до них свій план вчинення організованою групою злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів та повідомив, що роль виконавця включає в себе чітке виконання його вказівок при здійсненні покладених на них функцій під час вчинення злочинів. При цьому ОСОБА_7 розповів ОСОБА_6 та особі, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, про мету створення даної злочинної групи, напрямок її злочинної діяльності, роль кожного із учасників групи, а також план вчинення злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, зазначивши, що за чітке виконання покладених на них функцій, вони від збуту наркотичної речовини ацетильованого опію будуть отримувати від нього винагороду у вигляді 3 мл. та 2 мл. зазначеної наркотичної речовини чи гроші. Для досягнення мети діяльності створеної групи, ОСОБА_8 знайшов у м. Черкаси нежилий будинок по АДРЕСА_2, де виготовлявся особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (опій ацетильований), для зберігання вказаного наркотичного засобу та його подальшого збуту, надав свій гараж, розташований за місцем його проживання – на подвір'ї домоволодіння по АДРЕСА_1, а також використовував власний автомобіль «УАЗ 3163» д.н. НОМЕР_1 для перевезення членів організованої ним групи та наркотичних засобів до місця виготовлення наркотичних засобів та місця їх зберігання. Крім цього, ОСОБА_7 визначив, що особа, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, буде спеціалізуватися на виготовленні особливо небезпечного наркотичного засобу – опію (опію ацетильованого) в будинку АДРЕСА_2, а ОСОБА_6 разом з ним буде здійснювати збут вказаного наркотичного засобу. В роль ОСОБА_7, як організатора, входило: керівництво створеної ним організованої злочинної групи, здійснення незаконного придбання наркотичних засобів, необхідних для подальшого їх виготовлення та реалізації, забезпечення особи, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, сировиною для виготовлення наркотичного засобу, доставка їх до місця виготовлення та зберігання, здійснення незаконного збуту наркотичних засобів. Також була зазначена вартість 1 мл. реалізованого наркотичного засобу у розмірі 30 гривень.
Після утворення під своїм керівництвом стійкої організованої злочинної групи, до складу якої увійшли особа, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, та ОСОБА_6, згідно попередньо розробленого ним єдиного плану з розподілом ролей та функцій між учасниками групи, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату, відомого і схваленого всіма учасниками злочинної групи, будучи її організатором та активним учасником, відповідно з відведеною йому роллю: розробляв та узгоджував з усіма учасниками групи плани злочинів, скеровуючи діяльність членів групи на досягнення єдиного злочинного результату; розподіляв між співучасниками їх ролі; здійснював незаконне придбання наркотичних засобів, необхідних для подальшого їх виготовлення та реалізації, забезпечував сировиною для їх виготовлення, доставляв їх до місця виготовлення та зберігання, здійснював незаконний збут наркотичних засобів; забезпечував особу, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження необхідним посудом, прекурсорами та іншими речами, необхідними для виготовлення особливо небезпечного наркотичного засобу – опію (опію ацетильованого); забезпечував одноразовими медичними шприцами для розфасовки необхідної для збуту клієнтам дози наркотичних засобів; давав вказівки та дозволи ОСОБА_6 на здійснення особисто ним збуту певної дози наркотичних засобів наркозалежним особам, а особі, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, на виготовлення наркотичних засобів; для виготовлення наркотичних засобів забезпечив створену групу приміщенням, розташованим в м. Черкаси по АДРЕСА_2 та надав свій гараж по місцю свого проживання для зберігання вказаного наркотичного засобу та його подальшого збуту; використовував власний автомобіль «УАЗ 3163» д.н. НОМЕР_1 для перевезення членів організованої ним групи та наркотичних засобів до місця виготовлення наркотичної речовини та місця її зберігання; встановлював вартість одного мілілітра ацетильованого опію з розрахунку 30 гривень за один мл; розподіляв між членами злочинної групи в якості винагороди наркотичні засоби та гроші; займався зберіганням та раціональним використанням отриманих від незаконного збуту наркотичних засобів коштів, які використовувалися для незаконного придбання наркотичних засобів.
ОСОБА_6 визнаний винним та засуджений за те, що він з метою вчинення злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, для особистого збагачення та збагачення членів організованої злочинної групи, діючи в складі утвореної ОСОБА_7 стійкої організованої злочинної групи, під керівництвом останнього, згідно з попередньо розробленим єдиним планом з розподілом ролей та функцій між учасниками групи, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату, відомого і схваленого всіма учасниками злочинної групи, будучи її активним учасником, відповідно з відведеною йому роллю, за вказівкою або погодженням з ОСОБА_7: приймав замовлення по мобільному телефону від наркозалежних осіб стосовно незаконного продажу їм наркотичних засобів; безпосередньо і систематично займався незаконним зберіганням з метою збуту та збутом наркотичних засобів та отримані від незаконного збуту наркотичних засобів кошти, відразу ж передавав ОСОБА_7; як винагороду за виконану роботу, пов'язану з незаконним збутом наркотичних засобів, отримував певну суму грошових коштів, а також наркотичні засоби для власного вживання; підшукував осіб, яким в подальшому збував наркотичні засоби.
Особа, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, з метою вчинення злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, для особистого збагачення та збагачення членів організованої злочинної групи, діючи в складі утвореної ОСОБА_7 стійкої організованої злочинної групи, під його керівництвом, згідно з попередньо розробленим єдиним планом з розподілом ролей та функцій між учасниками групи, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату, відомого і схваленого всіма учасниками злочинної групи, будучи її активним учасником, за вказівкою або погодженням з ОСОБА_7: безпосередньо займався виготовленням особливо-небезпечного наркотичного засобу – опію (опію ацетильованого); визначав ОСОБА_7 чим необхідно його забезпечити для виготовлення наркотичного засобу; як винагороду за виконану роботу, пов'язану з незаконним виготовленням наркотичного засобу з метою збуту, отримував певну суму грошових коштів за незаконний збут наркотичних засобів, а також наркотичні засоби для власного вживання.
Таким чином, створена ОСОБА_7 стійка організована злочинна група, в незмінному складі, в період часу з 15 по 23 вересня 2008 року включно, вчинила на території м. Черкаси наступні задокументовані працівниками правоохоронних органів злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів:
15.09.2008 року близько 11 години 30 хвилин ОСОБА_6, діючи в складі організованої групи, відповідно до відведених йому функцій та чітко виконуючи вказівки ОСОБА_7, знаходячись за місцем проживання останнього в АДРЕСА_1, отримавши вхідний телефонний дзвінок на мобільний телефон від громадянина ОСОБА_9, який повідомив скільки він бажає придбати наркотичного засобу, домовився з останнім про зустріч за вказаною адресою, після чого з медичного шприца ємністю 20 мл, який зберігався в сейфі гаража, розташованого на подвір'ї будинку АДРЕСА_1, для збуту, в шприц ємністю 2 мл набрав 2 мл ацетильованого опію, який до цього, згідно з попередньо розробленим планом та розподілом ролей в складі створеної ОСОБА_7 організованої злочинної групи, був з метою подальшого збуту незаконно виготовлений особою, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження. Після цього ОСОБА_6, дочекавшись ОСОБА_9, в цьому ж гаражі незаконно збув - реалізував останньому за 70 гривень одноразовий медичний шприц, в якому знаходилось 2 мл. рідини, яка містила в своєму складі особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (ацетильований опій), вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,124 грама, отримані за продаж наркотичного засобу гроші, за заздалегідь розробленим планом, передав при зустрічі ОСОБА_7, повідомивши про вказаний факт збуту.
19.09.2008 року близько 11 години 30 хвилин ОСОБА_6, повторно, діючи в складі організованої групи, відповідно до відведених йому функцій та чітко виконуючи вказівки ОСОБА_7, знаходячись за місцем проживання останнього в АДРЕСА_1, отримавши вхідний телефонний дзвінок на мобільний телефон від громадянина ОСОБА_10, який повідомив скільки він бажає придбати наркотичного засобу, домовився з останнім про зустріч поряд з будинком АДРЕСА_3, після чого з медичного шприца ємністю 20 мл, який зберігався в сейфі гаража, розташованого на подвір’ї будинку АДРЕСА_1 для збуту, в шприц ємністю 2 мл набрав 2 мл ацетильованого опію, який до цього, згідно з попередньо розробленим планом та розподілу ролей в складі створеної ОСОБА_7 організованої злочинної групи, був з метою подальшого збуту виготовлений особою, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, взявши шприц із наркотичною речовиною, ОСОБА_6, вийшов у обумовлене місце, де незаконно збув – реалізував за 70 гривень ОСОБА_10 одноразовий медичний шприц, в якому знаходилось 2 мл рідини, яка містила в своєму складі особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (ацетильований опій), вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,1536 грама, а отримані гроші, за заздалегідь розробленим планом, передав при зустрічі ОСОБА_7, повідомивши про вказаний факт збуту.
20.09.2008 року близько 11 години 30 хвилин, ОСОБА_6, повторно, діючи в складі організованої групи, відповідно до відведених йому функцій та чітко виконуючи вказівки ОСОБА_7, знаходячись за місцем проживання останнього в АДРЕСА_1, отримавши вхідний телефонний дзвінок на мобільний телефон від громадянина ОСОБА_11, який повідомив скільки він бажає придбати наркотичного засобу, домовився з останнім про зустріч поряд з будинком АДРЕСА_3, після чого з медичного шприца ємністю 20 мл, який зберігався в сейфі гаража, розташованого на подвір’ї будинку АДРЕСА_1 для збуту, в шприц ємністю 2 мл набрав 2 м ацетильованого опію, який до цього, згідно з попередньо розробленим планом та розподілу ролей в складі створеної ОСОБА_7 організованої злочинної групи, був з метою подальшого збуту виготовлений особою, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, взявши шприц із наркотичною речовиною, ОСОБА_6, вийшов у обумовлене місце, де незаконно збув – реалізував за 70 гривень ОСОБА_11 одноразовий медичний шприц, в якому знаходилось 2 мл рідини, яка містила в своєму складі особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (ацетильований опій), вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,1116 грама, а отримані гроші, за заздалегідь розробленим планом, передав при зустрічі ОСОБА_7, повідомивши про вказаний факт збуту.
21.09.2008 року близько 11 години 30 хвилин, ОСОБА_7, діючи в складі організованої групи, відповідно до відведених йому функцій, знаходячись за місцем свого проживання в АДРЕСА_1, отримав вхідний телефонний дзвінок на мобільний телефон від громадянина ОСОБА_12, який повідомив скільки він бажає придбати наркотичного засобу, домовився з останнім про зустріч за вказаною адресою, після чого з медичного шприца ємністю 20 мл, який зберігався в сейфі гаража, розташованого на подвір’ї будинку АДРЕСА_1 для збуту, в шприц ємністю 2 мл набрав 2 мл ацетильованого опію, який до цього, згідно з попередньо розробленим планом та розподілом ролей в складі створеної ним організованої злочинної групи, був з метою подальшого збуту виготовлений особою, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, та продовжуючи свої злочинні дії, дочекавшись ОСОБА_12, в цьому ж гаражі незаконно збув – реалізував йому за 70 гривень одноразовий медичний шприц, в якому знаходилось 2 мл рідини, яка містила в своєму складі особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (ацетильований опій), вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,1406 грама.
23.09.2008 року під час санкціонованого обшуку домоволодіння по АДРЕСА_2 в м. Черкаси, де на той час тимчасово проживала особа, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, працівниками міліції було виявлено та вилучено одноразовий медичний шприц ємністю 5 мл. з рідиною коричневого кольору, яка містила в своєму складі особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (опій ацетильований), вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,048 грама, дві господарські сумки із залишками речовини рослинного походження, що є особливо небезпечним наркотичним засобом – маковою соломою, загальною вагою 0,76 грама, дві деформовані пляшки ПЕТ з рідиною, яка є кустарно виготовленим особливо небезпечним наркотичним засобом – концентратом з макової соломи (екстракційним опієм), загальною вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,320 грама, а також посуд, тканину та інструменти, на яких виявлено особливо небезпечний наркотичний засіб –концентрат з макової соломи (екстракційний опій), визначити вагу якого не виявилось можливим у зв'язку з його незначною кількістю. Вказані наркотичні засоби залишилися за вказаною адресою після того, як приблизно 18.09.2008 року особа, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, діючи у складі організованої злочинної групи, згідно з попередньо розробленим планом, переслідуючи мету подальшого незаконного збуту наркотичних засобів, незаконно, із привезеної ОСОБА_7 та ОСОБА_6 незаконно придбаної макової соломи, виготовив близько 80-100 мл особливо небезпечного наркотичного засобу – опію (ацетильованого опію), який передав в той же день останнім для подальшого його незаконного зберігання з метою збуту та незаконного збуту.
23.09.2008 року під час санкціонованого обшуку домоволодіння по АДРЕСА_1, де на той час проживав ОСОБА_7, працівниками міліції в гаражі, в металевому ящику, було виявлено та вилучено медичний шприц ємністю 20 мл з речовиною коричневого кольору, яка містила в своєму складі особливо небезпечний наркотичний засіб – опій (опій ацетильований), вагою, в перерахунку на суху речовину, 0,87 грама, який ОСОБА_7, діючи у складі організованої злочинної групи, згідно попередньо розробленого плану, переслідуючи мету подальшого незаконного збуту наркотичних засобів, разом з ОСОБА_6, приблизно 18.09.2008 року, незаконно перевозив на автомобілі «УАЗ 3163» д.н.НОМЕР_1 до вказаного місця із будинку АДРЕСА_2, де вказаний наркотичний засіб був незаконно виготовлений особою, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, який діяв згідно з попередньо розробленим планом та відведеної йому ролі в складі організованої злочинної групи, для подальшого збуту ОСОБА_7 та ОСОБА_6
Крім цього, 23.09.2008 року під час санкціонованого обшуку домоволодіння АДРЕСА_2, де на той час тимчасово проживала особа, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, працівниками міліції було виявлено та вилучено медичний шприц ємністю 10 мл з прозорою рідиною, яка є прекурсором – оцтовим ангідридом, вагою 5,41 грама та прозору рідину в пляшці ПЕТ, яка є прекурсором –органічним розчинником на основі толуену та ацетону, кількістю 0,37 літра. Вказані прекурсори ОСОБА_7, діючи у складі організованої злочинної групи, згідно з попередньо розробленим планом, переслідуючи мету подальшого незаконного збуту наркотичних засобів, незаконно придбав у невстановленому місці, після чого разом з ОСОБА_6 приблизно в середині вересня 2008 року незаконно перевіз до вказаного будинку, де в подальшому особа, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, згідно з відведеною їй ролі в складі організованої злочинної групи, використовував їх для виготовлення особливо-небезпечного наркотичного засобу – опію (ацетильованого опію), з метою його подальшого збуту ОСОБА_7 та ОСОБА_6
Крім цього, ОСОБА_7, знаходячись в м. Черкаси, в період часу з травня 2008 року по 23 вересня 2008 року, з метою незаконного збагачення й одержання як основного джерела доходів, здобутих злочинним шляхом, в складі створеної ним організованої злочинної групи, і вчинив незаконне придбання, зберігання з метою збуту та збут наркотичних засобів ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_11 та іншим наркозалежним громадянам, внаслідок чого він щомісяця отримував прибуток в сумі близько 5000 гривень, які в подальшому використовував для закупівлі та придбання: близько двох разів на місяць у невстановленої під час досудового слідства особи в с. Яснозір’я Черкаського району Черкаської області особливо небезпечного наркотичного засобу – макової соломи в кількості, в середньому 40-50 стаканів, з розрахунку в середньому 60 гривень за один стакан; шприців, в які розфасовувалися необхідні для збуту клієнтам дози наркотичних засобів; прекурсорів та інших речей, необхідних для виготовлення опію ацетильованого; продуктів харчування для себе та членів злочинної групи, які щоденно знаходилися за місцем його проживання – у домоволодінні по АДРЕСА_1; а також видавав особі, матеріали кримінальної справи відносно якої виділені в окреме провадження, та ОСОБА_6 грошові винагороди в сумі, яка була необхідна останнім.
Прокурор Кругляк Н.М. подала апеляцію, просила вирок змінити в частині визначення порядку стягнення судових витрат. Не заперечуючи встановлених судом фактичних обставин та міри покарання, вважає, що відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України у разі, якщо винними буде визнано декількох осіб, суд вказує у вироку, в якому розмірі повинні бути стягнені витрати з кожного із них, ураховуючи при цьому ступінь вини та майновий стан засуджених. З урахуванням зазначених норм судові витрати стягуються персонально з кожного із засуджених, а не солідарно, як вирішив суд.
Адвокат ОСОБА_5 подав апеляцію, просив вирок змінити відносно ОСОБА_7, пом’якшити призначене йому покарання. Вказує, що призначене ОСОБА_7 покарання є занадто суворим і не відповідає особі засудженого. Судом не застосована норма ст. 69-1 КК України, відповідно до якої покарання не може перевищувати двох третин максимального строку покарання, передбаченого санкцією статті, за відсутністю обставин, що обтяжують покарання, а також обставин, передбачених п.1 ч.1 ст.66 КК України – сприяння розкриттю злочинів та щирого каяття. Обтяжуючі обставини відсутні. Також суд не взяв до уваги вік засудженого та незадовільний стан його здоров’я.
Засуджений ОСОБА_6 подав апеляцію, просив вирок суду скасувати, кваліфікувати його дії за ч.3 ст. 307 КК України, врахувати пом’якшуючі покарання обставини – щире каяття, допомогу слідству та призначити більш м’яке покарання. Вважає, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи; його вина у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 311 КК України, судом не доведена ні показами підсудних, свідків чи іншими доказами; суд безпідставно зазначив у вироку, що каяття засуджених в судовому засіданні було не щире, а лише з метою ввести в оману суд і уникнути відповідальності. Він на досудовому слідстві і в судовому засіданні він визнавав вину, просив врахувати цю обставину, як пом’якшуючу покарання.
Засуджений ОСОБА_7 подав апеляцію, просив суттєво пом’якшити призначене покарання. Вважає, що суд при призначенні покарання не взяв до уваги його тяжкий стан здоров’я, історія хвороби якого є у матеріалах справи, та щиросердне каяття.
Ухвалою колегії суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області від 30.03.2010 року задоволена апеляція прокурора, вирок змінено в частині рішення про стягнення судових витрат. Апеляції адвоката ОСОБА_5 та ОСОБА_6 залишені без задоволення. Апеляція засудженого ОСОБА_7 залишилась нерозглянутою.
Ухвалою колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 7 червня 2011 року скасована, справа направлена на новий апеляційний розгляд.
Доводи касаційних скарг за змістом аналогічні доводам апеляцій, про що зазначено в ухвалі Верховного Суду України.
Після скасування ухвали апеляційного суду засуджений ОСОБА_6 подав доповнення до апеляції, додатково вказав, що до нього застосовувались недозволені методи дізнання та слідства, їм незаконно вмінили організовану злочинну групу, контрольні закупки наркотичних засобів проводились незаконними методами і не можуть прийматися як докази їх вини, його впізнання проводилось по застарілій фотографії. Судовий розгляд проводився упереджено, йому незаконно відмовлено в наданні захисника, порушувались його права на виклик свідків, доказам суд дав однобічну, необ’єктивну оцінку. ОСОБА_6 просив кваліфікувати його дії, в цілому, за ст. 307 ч.2 КК України та пом’якшити покарання.
До початку розгляду справи апеляційним судом прокурор Кругляк Н.М. подала доповнення до апеляції, у яких додатково просила виключити із вироку посилання на наявність у засудженого ОСОБА_6 судимостей у зв’язку з їх погашенням відповідно до ст.89 КК України та вважати ОСОБА_7 засудженим за ст.311 ч.3 КК України на 7 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
В решті прокурор просила вирок залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора Кругляк Н.М., яка підтримала свої апеляційні вимоги, пояснення засудженого ОСОБА_6, який просив скасувати вирок в частині засудження за ст.311 ч.3 КК України, кваліфікувати його дії за ст.307 ч.2 КК України та призначити більш м’яке покарання, адвоката ОСОБА_3 на підтримку апеляції ОСОБА_6, пояснення засудженого ОСОБА_7 та адвоката ОСОБА_4, які просили пом’якшити покарання ОСОБА_7, які просили пом’якшити покарання ОСОБА_7, заперечуючи доведеність вчинення злочину організованою групою, перевіривши справу, колегія суддів вважає, що апеляції прокурора, засуджених та адвоката ОСОБА_5 підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Висновки суду про доведеність винності ОСОБА_7 та ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, за які їх засуджено, відповідають фактичним обставинам справи і ґрунтуються на досліджених в судовому засіданні доказах, яким суд дав належну оцінку. Тому ці висновки колегія суддів вважає обґрунтованими.
Так, будучи допитаним на досудовому слідстві 3.10.2008 року обвинувачений ОСОБА_7 показав, що він наркотики не вживає, а ОСОБА_6 та особу ОСОБА_1, матеріали відносно якої були виділені в окреме провадження, знав як наркозалежних осіб. В червні 2008 року у с. Яснозір’я Черкаського району він у незнайомого чоловіка придбав 50 стаканів макової соломи, щоб виготовити опій для ОСОБА_6 і особи ОСОБА_1, а також для збуту з метою отримання доходу. Після цього він запропонував останнім створити групу для виготовлення та збуту наркотичного засобу «ширка» на умовах, що з виготовленої «ширки» вони можуть брати наркотики для власного вживання. Він також знайшов місця для виготовлення наркотиків – закинута будівля по АДРЕСА_2 в м. Черкаси, в якій ніхто не проживав.
Вони вирішили, що виготовленням наркотичних засобів буде займатися особа ОСОБА_1, а він та ОСОБА_6 – продавати «ширку». Всі гроші за проданий наркотик були у нього, він їх розподіляв на придбання макової соломи та на інші потреби. В його обов’язки також входило придбання макової соломи та засобів, необхідних для виготовлення наркотиків. Виготовлений опій вони переховували в гаражі по місцю проживання ОСОБА_7. Наркотичний засіб реалізовували в обумовленому ними місці або в гаражі. Макова солома закуповувалась ним два рази в місяць по 40-50 стаканів за 1 раз по ціні 60 грн. стакан. За реалізацію наркотиків в місяць отримували 5000-6000 гривень. Сировину, розчинники та інше, необхідні для виготовлення наркотиків, закуповував він.
29.09.2008 року, близько 11 год. 30 хв., він дійсно реалізував опій у визначеному місці біля свого будинку по АДРЕСА_1. 23 вересня 2008 року у домоволодінні був проведений обшук, під час якого виявили та вилучили шприци, які були призначені для продажу в них наркотичного засобу
(т.3 а.с.174-176).
Такі ж показання давав 2 жовтня 2008 року обвинувачений ОСОБА_6, який підтвердив, що ОСОБА_7 організував групу для виготовлення та збуту наркотичних засобів, до якої входили сам ОСОБА_7, ОСОБА_6 та особа ОСОБА_1 Його роль полягала лише в реалізації опію клієнтам, а також спільно з особою ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на автомобілі останнього перевезенні макової соломи. Керівництво групою здійснював ОСОБА_7, який отримував всі кошти від збуту наркотиків, а він з особою ОСОБА_1 працювали за можливість отримувати опій для власного вживання. ОСОБА_7 забезпечував групу сировиною, іншими компонентами, приміщенням для виготовлення наркотичної речовини.
(т.3 а.с.76-79).
Аналогічні показання 2 жовтня 2008 року давала особа ОСОБА_1
(т.3 а.с.122-125).
Зазначені обставини ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_1 підтвердили при відтворенні обстановки та обставин події 26.09.2008 року.
(т.2 а.с.134-146).
Про збут ОСОБА_7 та ОСОБА_6 наркотичних засобів показали свідки ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19
Вчинення ОСОБА_7 та ОСОБА_6 злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, підтверджено матеріалами оперативної закупівлі наркотичних засобів, проведеними у встановленому законом порядку, показаннями допитаними на досудовому слідстві свідків ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_10, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_11, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_12, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, які були досліджені в судовому засіданні, протоколами обшуку, огляду предметів, висновками експертиз.
Наведені в доповненнях до апеляції доводи засудженого ОСОБА_6 про незаконність оперативної закупівлі наркотичних засобів є необґрунтованими, а сам ОСОБА_6 визнавав і визнає факт незаконного придбання, зберігання, виготовлення, перевезення з метою збуту, а також збут наркотичних засобів, як це зазначено у вироку. Він лише заперечує вчинення цього злочину організованою групою та свою причетність до незаконних дій, пов’язаних з прекурсорами.
Проте колегія суддів вважає доведеним, що ОСОБА_6, ОСОБА_7 злочин за ст.307 КК України вчинили в складі організованої групи і їх дії правильно кваліфіковані за частиною 3 вказаної статті Кримінального кодексу.
Із детальних показань ОСОБА_6, ОСОБА_7 і особи ОСОБА_1 на досудовому слідстві, які наведені вище, вбачається, що участь у вчиненні злочину брала ця група в складі 3 осіб, які попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для виготовлення та збуту наркотичних засобів. Вони були об’єднані єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованим на досягнення наміченого плану відомого ОСОБА_7, ОСОБА_6 і особі ОСОБА_1
Таким чином, заперечуючи свою участь в організованій злочинній групі, ОСОБА_6, ОСОБА_7 давали показання, які за своїм змістом об’єктивно підтверджували вчинення ними злочину організованою групою.
Суд першої інстанції перевіряв доводи ОСОБА_7 та ОСОБА_6, що визнавальні покази вони давали внаслідок застосування до них недозволених методів дізнання та досудового слідства і обґрунтовано визнав їх такими, що не відповідають дійсності.
Безпідставними є твердження ОСОБА_6 про незаконне ненадання йому захисника, т.я. на досудовому слідстві він відмовився від захисника (т.1 а.с.84, т.3 а.с.66, 189). В судовому засіданні ОСОБА_6 заявив, що буде захищатися самостійно (т.4 а.с.225).
Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи ОСОБА_6 про безпідставне його засудження за ст.311 ч.3 КК України.
Згідно показань ОСОБА_7 ОСОБА_6, особи ОСОБА_1 видно, що придбання інгредієнтів, компонентів, до яких належать і прекурсори, входило в обов’язки ОСОБА_7 Він же безпосередньо це і робив. Доказів про причетність до цього ОСОБА_6 ні на досудовому слідстві ні в суді здобуто не було.
Відповідно до ст.30 КК України організатор організованої групи підлягає кримінальній відповідальності за всі злочини, вчинені організованою групою, якщо вони охоплювалися його умислом.
Інші учасники організованої групи підлягають кримінальній відповідальності за злочини, у підготовці або вчиненні яких вони брали участь.
Оскільки ОСОБА_6 організатором злочинної групи не був, у підготовці або вчиненні злочину за ст.311 ч.3 КК України участі не брав, вирок відносно нього в цій частині підлягає скасуванню, а справа закриттю у зв’язку з недоведеністю його участі у вчиненні вказаного злочину (ст.213 КПК України).
Обґрунтовано визнав суд ОСОБА_7 винним у вчиненні злочину за ст.311 ч.3 КК України та ст.306 ч.1 КК України, оскільки він забезпечував групу прекурсорами для виготовлення наркотичних засобів та кошти, здобуті від продажу опію, використовував для придбання макової соломи та інших речовин з метою продовження незаконного обігу наркотичних засобів.
Колегія суддів не знаходить підстав для застосування до засудженого ОСОБА_7 положень ст.69-1 КК України, про що просить адвокат ОСОБА_5 в апеляції, т.я. цей засуджений під вимоги вказаного закону не підпадає.
Призначаючи покарання засудженим, місцевий суд правильно вказав про відсутність обставин, які обтяжують їх покарання, але фактично визнав такими обставинами невизнання ними вини, намагання ввести суд оману, здійснення тиску на учасників процесу, що суперечить вимогам ст.67 КК України.
Суд необґрунтовано послався у вироку, в тому числі і призначенні покарання, на попередні судимості ОСОБА_6, тоді як його судимості було у встановленому порядку погашено і він згідно ст.89 КК України вважається таким, що не має судимості.
Крім того, обираючи ОСОБА_7 та ОСОБА_6 вид і міру покарання за ч.3 ст.311 КК України, суд першої інстанції не врахував зміни, внесені до цього кримінального закону згідно із Законом України від 15.04.2008 року № 270-VI «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо гуманізації кримінальної відповідальності», який набрав чинності 7.05.2008 року.
З огляду на викладене колегія суддів вважає необхідним пом’якшити призначене ОСОБА_7 та ОСОБА_6 покарання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 362, 366 КПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляції прокурора Кругляк Н.М., яка брала участь у розгляді справи судом першої інстанції, засуджених ОСОБА_6, ОСОБА_7, адвоката ОСОБА_5 задовольнити частково.
Вирок Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 грудня 2009 року щодо ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в частині засудження ОСОБА_6
за ст.311 ч.3 КК України скасувати. Справу в цій частині відносно ОСОБА_6 закрити згідно ст.213 КПК України за недоведеністю його участі у вчиненні цього злочину.
В частині призначення ОСОБА_6 за ст.307 ч.3 КК України покарання вирок змінити, покарання пом’якшити.
Вважати ОСОБА_6 засудженим за ст.307 ч. 3 КК України на вісім років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
Вирок в частині призначення покарання ОСОБА_7 змінити, покарання пом’якшити.
Вважати ОСОБА_7 засудженим: за ст.307 ч.3 КК України на дев’ять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю, за ст.311 ч.3 КК на шість років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю, за ст.306 ч.1 КК України на сім років позбавлення волі без позбавлення права обіймати посади, пов’язані з обігом наркотичних засобів, з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, та з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
На підставі ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_7 дев’ять років позбавлення волі без позбавлення права обіймати посади, пов’язані з обігом наркотичних засобів, з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом, з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
Стягнути з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 судові витрати по 530 (п’ятсот тридцять) грн. 34 коп. з кожного.
В решті вирок залишити без змін.
Головуючий
Судді