АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц-1977/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 37 Фай В.Г.
Доповідач в апеляційній інстанції
Магда Л. Ф.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоМагди Л.Ф.
суддівСіренка Ю.В., Міщенка С.В.
при секретаріОстапенко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Драбівського районного суду Черкаської області від 8 липня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області, ОСОБА_6 про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини, вивчивши матеріали справи, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_7, ОСОБА_8 30 травня 2011 р. звернулися в суд із позовом до Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області, ОСОБА_6 про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини. В позовній заяві вказували, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх бабуся – ОСОБА_9, після смерті якої залишилось спадкове майно, а саме квартира АДРЕСА_1.
Позивачі вказували, що вони є спадкоємцями після смерті своєї рідної бабусі ОСОБА_9 за правом представлення, оскільки їхній батько помер до відкриття спадщини, проте не змогли вчасно звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки проживають за межами України та постійно працюють в Російській Федерації. Про смерть своєї бабусі та про своє право на спадщину дізналися з запізненням, а тому були позбавлені можливості прийняти спадщину у визначений законом строк.
Спадкова справа відкрита приватним нотаріусом Драбівського районного нотаріального округу ОСОБА_10, однак він відмовив у прийнятті заяви позивачів про прийняття спадщини у зв’язку з пропуском ними шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Тому позивачі просили суд визнати поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті їх баби ОСОБА_9 та визначити їм додатковий строк терміном в два місяці для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Рішенням Драбівського районного суду Черкаської області від 8 липня 2011 р. позов задоволено. Визнано пропуск строку для прийняття спадщини з поважної причини ОСОБА_7 та ОСОБА_8 після смерті їх баби ОСОБА_9, яка померла в смт. Драбів Драбівського району Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_1 та визначено їм додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини терміном в два місяці з дня набрання чинності даним рішенням.
Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу в якій просить про його скасування та ухвалення по справі нового рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що рішення суду ухвалене з порушенням норм процесуального права, висновки суду про поважність пропуску строку на прийняття спадщини не відповідають обставинам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, апелянта та його адвоката, які підтримали апеляційну скаргу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга повинна бути відхилена виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Ч. ч. 1, 3 ст. 1272 цього Кодексу встановлено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з роз’ясненнями, що містяться в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.
Судом при вирішенні спору сторін зазначені вимоги закону дотримані.
Судом в ході розгляду справи встановлено, що позивачі являються спадкоємцями першої черги після смерті їх баби ОСОБА_9, оскільки їх батько ОСОБА_11 – син спадкодавця, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Єлизово Камчатської області Російської Федерації.
Іншим спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_9 є її онук - відповідач по справі ОСОБА_6, батько якого ОСОБА_12 помер в 2003 р.
Відповідач у встановлений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини і нотаріусом була відкрита спадкова справа. Свідоцтво про право власності на спадкове майно йому не видавалось.
Позивачі зі свого боку пропустили строк для подачі заяв про прийняття спадщини та просили суд про визначення їм додаткового строку для подання заяв про прийняття спадщини, посилаючись на поважність пропуску вказаного строку. Відповідач заперечував проти позову, вважав, що вони пропустили строк для прийняття спадщини без поважних причин.
Колегія суддів знаходить, що вирішуючи спір сторін, суд обґрунтовано прийшов до висновку про те, що позивачі пропустили строк на прийняття спадщини з поважної причини, оскільки проживають за межами України в Російській Федерації в м. Петропавловськ-Камчатський. Про смерть своєї бабусі вони дізналися від ОСОБА_13, племінниці померлої, тільки у квітні 2011 р.
Доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_8 і ОСОБА_7 тривалий час не спілкувалися з бабусею до її смерті, не цікавились її життям, не приймали участь в її похованні, судова колегія не може прийняти до уваги як підставу для скасування рішення суду, оскільки позивачі, як вбачається з матеріалів справи, у встановленому законом порядку не усунуті від права на спадкування.
Заперечуючи проти визначення позивачам додаткового строку для подання заяв про прийняття спадщини з тих підстав, що відсутні будь-які поважні причини пропуску строку на прийняття спадщини, апелянт не надав суду будь-яких доказів про те, що позивачам було відомо про смерть ОСОБА_9 до квітня 2011 р.
Відповідно до вимог ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Виходячи з наведеного колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду відповідає вимогам матеріального та процесуального права і підстав для його скасування немає. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити, рішення Драбівського районного суду Черкаської області від 8 липня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області, ОСОБА_6 про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Головуючий :
Судді :