17.01.2012
Справа №22-ц/2190/74/2012 Головуючий в І інстанції:
Зуб І.Ю.
Категорія: 34 Доповідач: Майданік В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2012 року січня місяця 17 дня колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
головуючого: Орловської Н.В.,
суддів: Кутурланової О.В.,
Майданіка В.В.
при секретарі Гулько К.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3, діючої в інтересах товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія "Альфа-Гарант", на рішення Суворовського районного суду м.Херсона від 04 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4, діючого в інтересах ОСОБА_5, до товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія "Альфа-Гарант", ОСОБА_6 про стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИЛА:
19 травня 2010 року ОСОБА_4, діючий в інтересах ОСОБА_5, звернувся до суду з позовом до товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія "Альфа-Гарант" (далі –ТДВ СК "Альфа-Гарант"), ОСОБА_6 про стягнення матеріальної та моральної шкоди. Просив: стягнути з ТДВ СК "Альфа-Гарант" на користь позивачки 7754грн.48коп. страхового відшкодування та 1120грн. витрат на правову допомогу, а всього 8874грн.48коп.; стягнути з ОСОБА_6 на користь позивачки 510грн. франшизи та 5000грн. моральної шкоди, а всього 5510грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.11.2010 року мала місце дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля ?Чері Амулет?, належного позивачці, під керуванням ОСОБА_8 та ?ВАЗ-21063? під керуванням ОСОБА_6 Останнього визнано винним в ДТП згідно постанови суду. Розрахунок-фактура заподіяних механічних пошкоджень автомобілю позивачки здійснено спеціалізованою авторемонтною станцією ПАТ ?Херсон-Авто?, яка склала 7754грн.48коп. ОСОБА_6 застрахував свою відповідальність в ТДВ СК "Альфа-Гарант" згідно полісу страхування. Однак ТДВ СК "Альфа-Гарант" страхову виплату на користь ОСОБА_5 не здійснило, огляд пошкодженого транспортного засобу не зробило, не провело автотоварознавчу експертизу для визначення розміру страхового відшкодування.
Рішенням суду від 04 листопада 2011 року позовні вимоги були задоволені частково. Суд вирішив: стягнути з ТДВ СК "Альфа-Гарант" на користь ОСОБА_5 страхове відшкодування в сумі 7754грн.48коп.; стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 франшизу у розмірі 510грн.; стягнути з ТДВ СК "Альфа-Гарант" на користь позивачки суму за витрати на ІТЗ 60грн.; стягнути з ОСОБА_6 на користь позивачки суму за витрати на ІТЗ в розмірі 60грн.; стягнути з ТДВ СК "Альфа-Гарант", ОСОБА_6 на користь держави судовий збір по 41грн.35коп. з кожного; в задоволенні решти позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, діюча в інтересах ТДВ СК "Альфа-Гарант", просить рішення суду в частині стягнення страхового відшкодування з ТДВ СК "Альфа-Гарант" скасувати і постановити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог до ТДВ СК "Альфа-Гарант", посилаючись на порушення судом норм процесуального і матеріального права та неповне з'ясування обставин справи. Зокрема, вказала, що суд не врахував ту обставину, що відповідно до ст.ст.29, 34 Закону України "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів? розмір збитків, що підлягає відшкодуванню з боку страховика, може бути визначений виключено на підставі відповідного Акту експерта або аварійного комісара, який позивачем не представлено. Крім того, вказала, що суд не зменшив страхове відшкодування на суму франшизи, яка зазначена у страховому полісі в сумі 510грн.
У своєму запереченні представник позивачки просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а судове рішення залишити без змін.
Заслухавши доповідача, учасників процесу, що з’явились, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Згідно копії свідоцтва про реєстрацію від 12.04.2007 року право власності на автомобіль "Чері Амулет? реєстраційний номер НОМЕР_1 зареєстровано за позивачкою ОСОБА_5; право керування мають ОСОБА_8, ОСОБА_9 (а.с.8).
Відповідно до постанови Бериславського районного суду Херсонської області від 17 грудня 2010 року - 15 листопада 2010 року о 08.00 год. ОСОБА_6, керуючи автомобілем марки ?ВАЗ –21063?, реєстраційний номер НОМЕР_2 по вул.Миру в м.Херсоні на перехресті рівнозначних доріг, здійснюючи поворот ліворуч не надав перевагу у русі автомобілю ?Чері Амулет?, реєстраційний номер НОМЕР_1, чим порушив п.16.12 Правил дорожнього руху України та завдав механічні пошкодження останньому автомобілю.
За вказане правопорушення вказаною постановою суду ОСОБА_6 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 340грн. (а.с.9).
Між ОСОБА_6 та ТДВ СК "Альфа-Гарант" укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, що підтверджується страховим полісом, відповідно до якого ліміт відповідальності за шкоду, заподіяну майну, становить 25500грн., франшиза –510грн. (а.с.33).
В день скоєння вказаної ДТП ОСОБА_8, який керував автомобілем ?Чері Амулет? реєстраційний номер НОМЕР_1, звернувся до генерального директора ТДВ СК "Альфа-Гарант" з заявою встановленого компанією зразка про настання страхової події, яка сталась 15.11.2010 року (а.с.10).
Позивачкою як доказ вартості страхового відшкодування в розмірі 7754грн.48коп. надано до суду рахунок-фактуру №СЧ-0001301 від 17.11.2010 року, складений ПАТ "Херсон-Авто?, про вартість робіт та запчастин, необхідних по відновленню її автомобіля, пошкодженого внаслідок ДТП (а.с.14-15).
Згідно ст.29 Закону України "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів? у зв’язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов’язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Відповідно до п.34.1 ст.34 вказаного Закону в редакції на час виникнення спірних правовідносин, страховик терміново, але не пізніше трьох робочих днів (враховуючи день отримання письмового повідомлення про страховий випадок), зобов’язаний направити аварійного комісара або експерта на місце настання страхового випадку та/або до місцезнаходження пошкодженого майна для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків.
Згідно п.34.2 тієї ж статті, якщо у визначений строк аварійний комісар або експерт не з'явився, потерпілий має право самостійно обрати аварійного комісара або експерта для визначення розміру шкоди. У такому випадку страховик зобов'язаний відшкодувати потерпілому витрати на проведення експертизи.
З іншого боку, відповідно до п.36.3. ст.36 вказаного Закону якщо прийняте МТСБУ рішення страховика щодо виплати страхового відшкодування не задовольняє таку особу, то вона має право подати позов до суду щодо відшкодування шкоди в установленому законом порядку.
Отже, визначене законом саме право позивачки самостійно обрати аварійного комісара або експерта для визначення розміру шкоди не передбачає обов’язковість цього для неї при визначенні розміру шкоди для стягнення її в судовому порядку.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції належним чином дослідив надані сторонами докази і дав їм правильну оцінку, а тому прийшов до висновку про необхідність стягнення з ТДВ СК "Альфа-Гарант" на користь позивачки страхового відшкодування.
Проте суд безпідставно стягнув з ТДВ СК "Альфа-Гарант" суму страхового відшкодування разом із франшизою в розмірі 510грн. (при цьому стягнувши її з ОСОБА_6.), оскільки вона передбачена страховим полісом (а.с.33), що підтвердив в судовому засіданні і представник позивачки.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судове рішення в частині стягнення з ТДВ СК "Альфа-Гарант" на користь позивачки страхового відшкодування в сумі 7754грн.48коп. слід змінити, зменшивши вказану суму стягнення до 7244грн.48коп. (7754,48грн. –франшизу в розмірі 510грн.). В іншій частині це рішення не оскаржується і в тій частині воно як таке, що відповідає вимогам закону і матеріалам справи, підлягає залишенню без змін.
Доводи апеляційної скарги до уваги не приймаються, оскільки не ґрунтуються на законі, не обґрунтовані належними доказами і висновків суду не спростовують. Заявник посилається на те, що розмір збитків, що підлягає відшкодуванню з боку страховика, може бути визначений виключено на підставі відповідного акту експерта або аварійного комісара, який позивачем не представлено. Однак це посилання не може бути прийнято до уваги, оскільки з матеріалів справи вбачається, що саме страховик не виконав свій обов’язок по направленню експерта або аварійного комісара до пошкодженого автомобіля позивачки. При цьому позивачка за законом не зобов’язана обирати експерта чи аварійного комісара при визначенні розміру шкоди для стягнення її в судовому порядку, а має право доказувати розмір шкоди будь-якими доказами, наприклад вказаним вище рахунком-фактурою №СЧ-0001301 від 17.11.2010 року, складеним ПАТ "Херсон-Авто?.
Керуючись ст.ст.303, 307, 309 ЦПК України, ст.ст.29 і 34 чинного на час виникнення спірних правовідносин Закону України ?Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів?, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, діючої в інтересах товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія "Альфа-Гарант", задовольнити частково.
Рішення Суворовського районного суду м.Херсона від 04 листопада 2011 року в частині стягнення з товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія "Альфа-Гарант" на користь ОСОБА_5 страхового відшкодування в сумі 7754грн.48коп. змінити, зменшивши вказану суму стягнення до 7244грн.48коп.
В решті це ж рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і на нього може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з моменту його проголошення.
Головуючий:
судді: