Судове рішення #20471401

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-а-3210/11Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 10.3.1 Цибра Н.В.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Нерушак Л. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          29 листопада 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоНерушак Л.В.

суддівПальонного В.С., Карпенко О.В.,



розглянувши у письмовому провадженні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову  Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 22 лютого 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині  війни ,-

Вивчивши матеріали справи, колегія суддів, -

в с т а н о в и л а :

06 січня 2009 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказувала, що вона має статус «дитини війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30 % від мінімального розміру пенсії за віком. За період 2006-2007 років така допомога їй не нараховувалася та не виплачувалася, а в 2008 році виплачувалася в розмірі 10% мінімальної пенсії, тому змушена була звернутися до суду за захистом своїх прав та просила зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2006-2008 роки в сумі 3891,90 грн.  

Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 22 лютого 2010 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.  

Не погоджуючись з даною постановою суду, ОСОБА_5 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області  від  22 лютого 2010 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.    

Поскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі,  відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, тому колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1  ч. 1 ст. 197 КАС України.

Перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга  підлягає до часткового задоволення, а постанова скасуванню, виходячи  з наступних  підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є   «дитиною війни».

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-У «Про державний бюджет України на 2007 рік» зокрема п.12 ст.71, було зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та статтею111 установлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.  

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнанні неконституційними положення   п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».     

Внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якими передбачалося, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону  України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»)  до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки , встановленої для учасників війни, - рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008 року було визнано неконституційними.

Відповідно до частини 2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом  України  рішення  про їх неконституційність .

Таким чином з 22.05.2008 року відповідач, як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, був зобов’язаний нараховувати позивачу підвищення до пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року, відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, і додаткового рішення законодавчого органу про відновлення попередньої редакції Закону, жоден нормативно-правовий акт не передбачає.  

Згідно ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, який був чинним на час розгляду справи, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.       

Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області наполягало на застосуванні відносно вимог позивача річного строку звернення до суду та наслідків пропущення цього строку, встановлених ст. ст. 99, 100 КАС України.

Суд в порушення вище зазначених вимог закону, безпідставно, невмотивовано прийшов до висновку про відмову в задоволенні заявлених позивачем вимог щодо зобов’язання відповідача проводити нарахування допомоги, як дитині війни, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови в частині вимог позивача про зобов’язання відповідача провести нарахування та виплатити їй щомісячну державну соціальну допомогу, як дитині війни за 2008 рік з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

В частині вимог про зобов’язання відповідача про нарахування і виплату допомоги за 2006-2007 роки позов задоволенню не підлягає, оскільки цей період знаходиться поза межами річного строку звернення до суду з таким позовом.    

Згідно зі п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустився помилки, відмовивши позивачу в задоволенні позову, а тому приходить до висновку, що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія  суддів, -

п о с т а н о в и л а :

 Апеляційну скаргу ОСОБА_5 – задовольнити частково.

Постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 22 лютого 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни задовольнити частково.  

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області протиправною з 22 травня 2008 року.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області нарахувати та виплатити ОСОБА_5 недоплачену щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 22 травня    2008 року по 31 грудня 2008 року.

В іншій частині  вимог відмовити.

Постанова  набирає чинності через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.


Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація