Справа № 2-63/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2007 року м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира в складі: головуючого - судді Сингаївського О.П., при секретарі - Котелянець Т.М., Ямковій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Житомирської міської ради, ОСОБА_3 про визнання права на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
04.08.2005 року позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися з позовом до Житомирської міської Ради про визначення порядку користування, володіння і розпорядження земельною ділянкою, де вказали, що позивачу ОСОБА_1 на праві власності належить 66/100 ідеальних частин жилого будинку АДРЕСА_1, позивачу ОСОБА_2 належить 21/100 частин цього ж будинку. 13/100 частин вказаного жилого будинку належить ОСОБА_3. В зв'язку з тим, що між позивачами та ОСОБА_3 не досягнуто згоди про порядок користування прибудинковою землею, позивачі просили встановити порядок користування землею пропорційно їх спільній ідеальній частці у будинку.
Притягнутий до участі в справі у якості співвідповідача ОСОБА_3 позов не визнав, посилаючись на те, що він володіє 13/100 ідеальних часток будинку, яка при первинному виникненні права спільної власності у попередніх власників цієї частки становила х/і частку будинку, в зв'язку з чим він має право на користування '/2 часткою спірної земельної ділянки.
08.05.2007 року позивачі змінили свої позовні вимоги та просили суд визнати право на користування земельною ділянкою розміром 2790 кв.м. по АДРЕСА_1 і безоплатну передачу її у власність співвласникам будинку в разі приватизації в межах норм, передбачених ст.121 ЗК України для обслуговування жилого будинку, ведення садівництва і будівництва індивідуальних гаражів, пропорційно часткам осіб у вартості будинку: ОСОБА_1 - 66/100 ід.ч., ОСОБА_2 - 21/100 ід.ч., ОСОБА_3 - 13/100 ід.ч..
В судовому засіданні позивачі позов підтримали з наведених у ньому підстав.
Представник відповідача Житомирської міської Ради позов не визнав посилаючись на те, що при визначенні порядку користування земельною ділянкою слід виходити із розміру часток на будинок, які були у сторін при первісному виникненні права спільної власності на будинок.
Відповідач ОСОБА_3 позов не визнав із зазначених вище підстав.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд задовольняє позов частково виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від ІНФОРМАЦІЯ_1 року на праві приватної власності належить 66/100 ідеальних частин будинку АДРЕСА_1 (а.с.5). Відповідно до договору дарування ІНФОРМАЦІЯ_2 року позивачу ОСОБА_2 належить 21/100 частина вказаного житлового будинку (а.с.6). Відповідачу ОСОБА_3 відповідно до договору дарування від ІНФОРМАЦІЯ_3 року належить 13/100 частин того ж будинку (а.с. 127).
Рішенням НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4 року виконкому Житомирської міської Ради народних депутатів за будинковолодінням по АДРЕСА_1 була зареєстрована земельна ділянка площею 1780 м/кв., що підтвердилось дослідженою в судовому засіданні інвентаризаційною справою даного домоволодіння, та довідкою БТІ(а.с.126).
Відповідно до п.7 розділу X «Перехідні положення» нового ЗК України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки. В зв'язку з чим суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позивачів про визнання права за співвласниками будинку на користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: АДРЕСА_1, однак не в розмірі 2790 кв.м., а 1780 кв.м., оскільки позивачами не надано доказів на підтвердження права на користування земельною ділянкою розміром 2790 кв.м. (рішення міськради, суду, тощо).
Статтею 116 ЗК України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться в тому числі у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.
Статтею 93 ЗК України передбачено єдиний випадок, коли громадянин може набути право користування земельною ділянкою , а саме - в результаті передачі землі в оренду. Статтею 92 ЗК України встановлено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності та громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації. У всіх інших випадках земля може перебувати лише у власності громадян. А тому, враховуючи те, що спірна земельна ділянка перебуває в користуванні сторін, тобто між сторонами продовжуються правовідносини, які передбачені та регулюються Земельним кодексом України 1991 року, і тому до даних правовідносин, зокрема щодо визначення порядку користування земельною ділянкою, не можливо застосовувати норми Земельного кодексу України 2002 року, - суд відповідно до ст. 8 ЦК України застосовує аналогію закону, а саме, ст.120 Земельного Кодексу 2002 року, відповідно до якої при переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчудження будівлі і споруди.
Відповідач ОСОБА_3 набув право власності на 13/100 ідеальних частин будинку відповідно до договору дарування від ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а.с. 127), тобто під час дії Земельного кодексу 2002 рок. Зазначеним договором не передбачено порядок користування прибудинковою земельною ділянкою.
Так само позивач ОСОБА_2 набула права на свою частку будинку відповідно до договору дарування від ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Не було сторонами подано доказів і того, що між попереднім власником ОСОБА_4, який відповідно до вказаного договору подарував відповідачу частину будинку, та власником іншої частини будинку - позивачем ОСОБА_1, був встановлений порядок користування земельною ділянкою, який би міг бути обов'язковим для правонаступника частки будинку -відповідача ОСОБА_3 та позивача ОСОБА_1.
Також судом не встановлено фактів прибудов, надбудов або перебудов сторонами своїх часток будинку, що потягнуло б зміну в розмірах часток у спільній власності на жилий будинок і господарські будівлі з моменту первісного виникнення права спільної власності сторін на будинок, яким є час набуття права власності відповідачем своєї частки будинку.
На підставі викладеного суд дійшов до висновку про те, що при вирішенні питання про встановлення порядку користування спірною земельною ділянкою слід виходити з розміру часток на будинок, які були у сторін при первісному виникненні права спільної власності на будинок - момент набуття права власності, і підтверджені правовстановлюючими документами, а саме: ОСОБА_1 -66/100 ід. частин, ОСОБА_2 - 21/100 ід.частин, ОСОБА_3 -13/100 ід.частин. Як наслідок, в разі приватизації спірної земельної ділянки слід виходити саме з вказаних часток, при цьому враховуючи норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, передбачені ст. 121 ЗК України, цільове призначення землі та інші вимоги чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.116, 120, п.7 розділу 10 ЗК України, ст.ст. 10, 11, 60, 208, 209, 212-215, 224 ЦПК,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати право на користування земельною ділянкою розміром 1780 кв.м. по АДРЕСА_1 і безоплатну передачу її у власність співласникам будинку у разі її приватизації у межах норм, передбачених ст.121 ЗК України для використання у відповідності з її цільовим призначенням, пропорційно часткам осіб у вартості будинку: ОСОБА_1 -66/100, ОСОБА_2- 21/100, ОСОБА_3 -13/100.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Корольовський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.