- потерпілий: Бородіна Ірина Олександрівна
- яка притягається до адмін. відповідальності: Бородін Дмитро Олександрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер 205/5409/25
Номер провадження3/205/1947/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2025 року м. Дніпро
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Таус М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВП №1 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого у АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №402933 від 21.03.2025 року гр. ОСОБА_1 04.03.2025 року знаходячись за місцем спільного проживання АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до дружини ОСОБА_2 , тим самим вчинивши адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив вину у вчиненому правопорушенні, пояснив що 04.03.2025 року з дружиною бачились тільки у судовому засіданні в суді за адресою Коробова 6, більше того дня не зустрічались, на підставі чого складено протокол про адміністративне правопорушення йому не відомо.
Потерпіла ОСОБА_2 , в судовому засіданні підтвердила що 04.03.2025 року з чоловіком бачились тільки у судовому засіданні в суді за адресою Коробова 6, де у них відбувся словесний конфлікт, більше того дня не зустрічались.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати, чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено рапорт ст. ДОП СП ВП №1 ДРУП №1 Лук`яненко О., протокол прийняття заяви про вчинення правопорушення від 04.03.2025 року, пояснення ОСОБА_2 , пояснення ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, враховуючи, що з протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього документів неможливо зробити висновок про винуватість ОСОБА_1 , свідки події відсутні, поясненнями наданими в судовому засіданні виклад фактичних обставин спростовано, матеріалами справи не доведено вчинення ним домашнього насильства відносно ОСОБА_2 .
Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 07 грудня 2017 року № 2229 -VIII визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства ( далі Закон).
Зокрема, згідно положень п. 3 ст. 1 Закону, згідно яких домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Разом з цим, із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №402933 від 21.03.2025 року слідує, що гр. ОСОБА_1 04.03.2025 року знаходячись за місцем спільного проживання АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до дружини ОСОБА_2 , тобто, протокол про адміністративне правопорушення не містить в описі суті вчиненого адміністративного правопорушення об`єктивної сторона правопорушення, а саме в чому саме виражалось вчинення домашнього насильства психологічного характеру, протокол не містить відомостей стосовно наслідків дій ОСОБА_1 , тобто чи була або могла бути завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілої, враховуючи і те, що сама справа про адміністративне правопорушення не містить доказів того, що внаслідок дій особи, яка притягається до відповідальності, була або могла бути завдана шкода фізичному та психічному здоров`ю потерпілої.
Обов`язок органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України,ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від обов`язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Аналіз вказаної норми дає підстави стверджувати, що склад адміністративного правопорушення це передбачена нормами права сукупність об`єктивних і суб`єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
При цьому в процесі доказування вини, доцільно керуватись принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 14.02.2008 р. у справі «Кобець проти України»(з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282.
Відтак, доказування має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
Згідно із п.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, з урахуванням наведеного, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.173-2 ч.1 КУпАП, а тому відповідно п.1 ч.1ст.247 КУпАП адміністративна справа підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 173-2 ч. 1, ст. ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Новокодацький районний суд міста Дніпра шляхом подачі апеляційної скарги про апеляційне оскарження протягом десяти днів із дня її проголошення.
Суддя: Максим ТАУС
- Номер: 3/205/1947/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 205/5409/25
- Суд: Ленінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Таус М.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2025
- Дата етапу: 08.04.2025
- Номер: 3/205/1947/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 205/5409/25
- Суд: Ленінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Таус М.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2025
- Дата етапу: 10.04.2025
- Номер: 3/205/1947/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 205/5409/25
- Суд: Новокодацький районний суд міста Дніпра
- Суддя: Таус М.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2025
- Дата етапу: 07.05.2025
- Номер: 3/205/1947/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 205/5409/25
- Суд: Новокодацький районний суд міста Дніпра
- Суддя: Таус М.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2025
- Дата етапу: 07.05.2025