Судове рішення #2037602

          

  ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________

 

П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

"22" квітня 2008 р.

Справа № 3/39-08-589

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гладишевої Т.Я.,

суддів Савицького Я.Ф., Лавренюк О.Т.

 

при секретарі судового засідання Іоффе С.Б.

 

за участю представників сторін в судовому засіданні від 22 квітня 2008 року:

від позивача:Носкіна І.М., за довіреністю;

від відповідачів:ОСОБА_3, представник ОСОБА_1

від третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1

на ухвалу господарського суду Одеської області від 14.02.2008 року про  забезпечення позову

по справі № 3/39-08-589

за позовом: Закритого акціонерного товариства “Одеська швейна фабрика”

до відповідачів: ОСОБА_1

                          ОСОБА_2

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю “Південна реєстраційна компанія”

про визнання недійсною угоди та зобов'язання до вчинення певних дій

 

В судовому засіданні від 22.04.2008 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України

ВСТАНОВИВ:

 

          У лютому 2008 року Закрите акціонерне товариство “Одеська швейна фабрика” звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 за участю третьої особи -Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна реєстраційна компанія” про визнання недійсною (нікчемною) цивільно - правової угоди.

          Позовні вимоги обґрунтовано спірністю  набуття ОСОБА_1 статусу акціонера ЗАТ “Одеська швейна фабрика” та укладенням з ОСОБА_2 договору купівлі-продажу простих іменних акцій товариства з порушенням ч. 3 ст. 81 Господарського кодексу України, пунктів 5.13, 6.2, 6.3 Статуту ЗАТ “Одеська швейна фабрика” щодо переважного права акціонерів цього товариства на придбання акцій.

          Одночасно позивачем заявлено клопотання про забезпечення позову шляхом заборони ТОВ “Південна реєстраційна компанія” здійснювати будь-які дії в системі реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика” щодо перереєстрування права власності на цінні папери на ОСОБА_1

          Доводи заявника щодо необхідності вжиття заходів до забезпечення позову обґрунтовано здійсненням ОСОБА_1 дій щодо купівлі простих іменних акцій товариства з метою  заволодіння кількістю голосів, достатньою для одноособового прийняття рішень на  загальних зборах ТОВ “Одеська швейна фабрика”, і ці дії позивач розцінює як дії, направлені на подальший незаконний захват товариства та його ліквідацію.

          14.02.2008 року позивач звернувся до суду з заявою в порядку ст. 66 Господарського процесуального кодексу України, в якій просив суд вжити також заходи забезпечення позову у вигляді заборони ОСОБА_1 здійснювати будь-які дії щодо іменних цінних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, в тому числі купувати іменні цінні папери ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, розпоряджатися іменними цінними паперами ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, зокрема, продавати чи іншим шляхом відчужувати їх на користь інших юридичних чи фізичних осіб, резидентів та нерезидентів України; реалізовувати свої корпоративні права щодо іменних цінних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика” (брати участь у загальних зборах товариства, отримувати прибуток, тощо).

          Ухвалою від 14.02.2008. р. по справі № 3/39-08-589 вжито заходів до забезпечення позову ЗАТ “Одеська швейна фабрика” шляхом заборони ОСОБА_1 здійснювати будь-які дії щодо реалізації свого права власника простих іменних акцій ЗАТ “Одеська швейна фабрика” і акціонера ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, купувати іменні цінні папери ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, розпоряджатися іменними цінними паперами ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, зокрема, продавати чи іншим шляхом відчужувати їх на користь інших юридичних чи фізичних осіб, резидентів та нерезидентів України, реалізовувати свої корпоративні права (брати участь у загальних зборах товариства, отримувати прибуток, тощо)  щодо іменних цінних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика” до розгляду господарським судом справи № 3/39-08-589 по суті

          Постановою Одеського апеляційного господарського суду  від 25.03.2008 року вказану ухвалу суду змінено, резолютивну частину викладено в редакції: “Заборонити ОСОБА_1 до розгляду господарської справи №  3/39-08-589 здійснювати будь-які дії щодо реалізації свого права власника простих іменних акцій ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, купувати іменні цінні папери ЗАТ “Одеська швейна фабрика”  та розпоряджатися ними, зокрема, продавати чи іншим шляхом відчужувати іменні цінні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика” (м.Одеса, вул.Софіївська, 7 код 05502580) на користь інших юридичних чи фізичних осіб, резидентів та нерезидентів України”.

          Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.02.2008. р. по справі № 3/39-08-589 (суддя Д'яченко Т.Г.) вжито заходів до забезпечення позову ЗАТ “Одеська швейна фабрика” шляхом заборони Товариству з обмеженою відповідальністю “Південна реєстраційна компанія” здійснювати будь-які дії у системі реєстру власників іменних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика” щодо перереєстрування права власності на цінні папери на ОСОБА_1 до розгляду господарської справи № 3/39-08-589 по суті.

          Господарським судом вказано, що зі змісту позовної заяви та доданих документів вбачається, що ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 12.02.2008 р. по справі № 2-9553/07 переглянуто за нововиявленими обставинами та скасовано рішення цього суду від 30.11.2007р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та про визнання за ОСОБА_1 права власності на прості іменні акції. За наявності у позивача підстав вважати, що вчинення дій щодо перереєстрування Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна реєстраційна компанія” права власності на цінні папери на ОСОБА_1 у системі реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика” спричинить подальшу реалізацію ОСОБА_1 спірно набутого права, суд, посилаючись на ст. ст. 66, 67 ГПК України, вжив заходи до забезпечення позову, зазначаючи, що невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції від 14.02.2008 р., ОСОБА_1 звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просить скасувати оскаржувану ухвалу суду.

Скаржник зазначає, що ухвалою від 14.02.2008 року вона фактично позбавлена гарантованого Конституцією України та Цивільним кодексом України права володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; - захід забезпечення позову є неспівмірним з заявленими позовними вимогами та порушує права і інтереси третіх осіб, що не є учасниками судового процесу; - судом позбавлено скаржницю можливості реалізовувати охоронювані законом інтереси; - обставини щодо незаконної реалізації ОСОБА_1 права власності на спірно набуте майно ґрунтуються на припущеннях; - зазначені судом в оскаржуваній ухвалі висновки ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 12.02.2008 р. по справі № 2-9553/07 не відповідають дійсності.

          Перевіривши надані матеріали, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін,  колегія суддів дійшла наступного висновку.

Згідно ст. 66 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи має право вжити заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

          За змістом цієї статті заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як засіб запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів особи та гарантія реального виконання рішення суду.

          При вирішенні питання щодо забезпечення позову слід враховувати, що вжиті заходи не повинні перешкоджати господарській діяльності юридичної або фізичної особи, яка здійснює таку діяльність і зареєстрована відповідно до закону, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв'язку із застосуванням відповідних заходів.

Також, умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що дії відповідача можуть призвести до негативних наслідків на момент виконання рішення.

          Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 р. №9 "Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

          Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в ході апеляційного провадження, ЗАТ “Одеська швейна фабрика” звернулось до суду першої інстанції з позовом про визнання недійсною цивільно-правової угоди, укладеної 25.01.2008 р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, згідно якої ОСОБА_2 продала, а ОСОБА_1 купила прості іменні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика” у кількості 21 штука загальною вартістю 10,50 грн. Також позивач просив застосувати правові наслідки недійсності правочину, а саме перевести на ЗАТ “Одеська швейна фабрика” права та обов'язки покупця по договору купівлі-продажу іменних акцій від 25.01.2008 року з ОСОБА_2; зобов'язати ЗАТ “Одеська швейна фабрика” повернути ОСОБА_1 суму грошей, отриману за продаж простих іменних акцій ЗАТ “Одеська швейна фабрика”; зобов'язати реєстроутримувача -ТОВ  “Південна реєстраційна компанія” внести відповідні зміни у системі  реєстру власників іменних акцій  ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, а саме скасувати реєстрацію права власності ОСОБА_1 на прості іменні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика” у кількості 21 штука; зареєструвати за ЗАТ “Одеська швейна фабрика” право власності на прості іменні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика”  у кількості 21 штука.

          З наявного в матеріалах справи рішення Приморського районного суду м. Одеси від 30.11.2007р. по справі № 2-9553/07 вбачається, що вказаним рішення визнано дійсним договір купівлі-продажу цінних паперів, укладений 05.11.2007 р. між ОСОБА_1 з одного боку та ОСОБА_4 з іншого боку. Визнано за ОСОБА_1 право власності на прості іменні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика” у кількості 21 штука. Рішення суду є підставою для реєстрації за ОСОБА_1 права власності на прості іменні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика” у кількості 21 штука у реєстроутримувача -ТОВ “Південна реєстраційна компанія”.

          Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 12.02.2008 р. по справі № 2-9553/07, прийнятою за результатами перегляду рішення Приморського районного суду м. Одеси від 30.11.2007 р. у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяву ЗАТ “Одеська швейна фабрика” про перегляд рішення Приморського районного суду м. Одеси від 30.11.2007р. по цивільній справі №2-9553/07 за нововиявленими обставинами -задоволено.

          Рішення суду від 30.11.2007 р. по справі №2-9553/07 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та про визнання права власності на прості іменні акції -скасовано у зв'язку з нововиявленими обставинами.

          Залучено ЗАТ “Одеська швейна фабрика” в якості третьої особи до участі в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та про визнання права власності на прості іменні акції.

          При цьому, в мотивувальній частині ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 12.02.2008 р. зазначено, що судом встановлено, що на час розгляду справи не було відомо, що позивачка ОСОБА_1 не є акціонером ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, і ця обставина є істотною для справи, так як встановлює особливий порядок і процедуру купівлі-продажу іменних акцій Товариства.

          Як вже зазначалось раніше, постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.03.2008 року по справі № 3/39-08-589 змінено ухвалу господарського суду Одеської області від 14.02.2008 року та заборонено ОСОБА_1 до розгляду господарської справи №  3/39-08-589 здійснювати будь-які дії щодо реалізації свого права власника простих іменних акцій ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, купувати іменні цінні папери ЗАТ “Одеська швейна фабрика”  та розпоряджатися ними, зокрема, продавати чи іншим шляхом відчужувати іменні цінні акції ЗАТ “Одеська швейна фабрика” на користь інших юридичних чи фізичних осіб, резидентів та нерезидентів України”.

          Враховуючи наявність в місцевому загальному суді невирішеного спору щодо правового статусу ОСОБА_1 як акціонера ЗАТ “Одеська швейна фабрика”, відсутність в матеріалах справи доказів щодо зарахування спірних іменних цінних паперів на рахунок скаржника у зберігача, застосовані господарським судом Одеської області заходи до забезпечення позову шляхом заборони Товариству з обмеженою відповідальністю “Південна реєстраційна компанія” здійснювати будь-які дії у системі реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ “Одеська швейна фабрика” щодо перереєстрування права власності на цінні папери на ОСОБА_1 до розгляду господарської справи № 3/39-08-589 по суті є правомірними заходами до забезпечення позову.

          На підставі наведеного, оскаржувана ухвала є такою, що відповідає нормам процесуального права -ст. ст. 66, 67 ГПК України.

 

Керуючись ст. ст.  99, 101-103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія, -

 

ПОСТАНОВИЛА:

 

Ухвалу господарського суду Одеської області від 14.02.2008 р. по справі № 3/39-08-589  залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

          Справу № 3/39-08-589  надіслати до господарського суду Одеської області для продовження розгляду.

          Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.

 

          Головуючий суддя:                                                            Т.Я. Гладишева

 

          Суддя:                                                                                 Я.Ф. Савицький

 

         

          Суддя:                                                                                О.Т. Лавренюк 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація