Судове рішення #20344615


Справа  № 2-а-1004/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


"24" листопада 2011 р.  Стрийський міськрайонний суд Львівської області

                              в складі:          головуючого - судді                      Гулкевича О.  В.

                                                  при секретарі                                     Кулешик С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,

в с т а н о в и в:

позивачка 27.10.2011р. звернулася до суду з позовом, в якому просила поновити строк для звернення до суду за захистом порушених прав; визнати дії відповідача неправомірними щодо нарахування та виплати їй доплати до пенсії за віком у менших розмірах, ніж встановлено ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни»;  стягнути з відповідача на її користь заборгованість з виплати доплат до пенсії за віком як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни»за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010р. по 31.01.2010р., з 01.01.2011р. по 30.06.2011р.

          Ухвалою судді від 31.10.2011р. позовні вимоги позивачки про виплату надбавки за період до 27.04.2011 р. включно залишені без розгляду.

           Позивачка в судове засідання не з’явилася, подала заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримала.

          Представник відповідача ОСОБА_2 також в судове засідання не з’явилася, просила справу розглядати з її відсутності, подала письмове заперечення на позов, в якому зазначала, що законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком»як розрахункова величина для підвищення пенсії згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не прийнято жодного нормативного акту на виконання вимог цього Закону, не визначено на законодавчому рівні за рахунок яких коштів і джерел, в якому порядку і яким чином обчислюється цей розмір. Законом-1058 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом-1058. Окрім цього 19.06.2011р. набрав чинності Закон України Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011р.», яким передбачено, що у 2011р. норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011р. На виконання цього Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»№745 від 06.07.2011 р., якою передбачено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн. Таким чином вимоги позивача є не обґрунтованими, безпідставними та задоволенню не підлягають.    

           Відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАСУ у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

 Перевіривши матеріали справи, суд вважав, що наявних у справі доказів достатньо для вирішення справи за відсутності сторін, тому на підставі цих доказів ухвалив рішення, яким позов задовольнив частково з наступних підстав.    

            Законом України "Про соціальний захист дітей війни" встановлено правовий статус дітей війни, визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

            Статтею 1 цього Закону визначено, що дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни - 2 вересня 1945р. було менше 18 років.

            Статтею 6 зазначеного Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

            Позивачка є дитиною війни, що підтверджується паспортом та пенсійним посвідченням. Оскільки позивачка набула статусу «дитина війни», реалізація її права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин актах законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто відсутність коштів, як причина невиконання відповідачем своїх зобов’язань.

            Згідно ст.7 цього Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до положень ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України №107-У1 «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»текст ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в новій редакції, відповідно до якої розмір підвищення пенсії склав 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

            Проте, рішенням Конституційного Суду України №І0-рп від 22 травня 2008р. визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік щодо викладення положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в новій редакції. Враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачці підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 зазначеного Закону.

           У 2010 році дія статті 6 Закову України "Про соціальний захист дітей війни" не призупинялася, а застосування відповідачем положень Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 р. щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України "Про соціальний захист дітей війни", який має вишу юридичну силу, ніж постанова КМ України.

           Пунктом 7 ч.1 Закону України «Про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 р., прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення зокрема ст.  6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 р.

           Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»від 06.07.2011 р., яка набрала чинності 23.07.2011 року, встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.

            З огляду на викладене, до набрання законної сили вищевказаною постановою застосуванню підлягає ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

            На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленому для осіб, що втратили працездатність. Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

             Обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії, яке передбачено Законом України "Про соціальний захист дітей війни", покладено саме на органи Пенсійного фонду України.

             Держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачці 30% підвищення до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів.

             З матеріалів справи вбачається, що відповідач будь-яких дій, пов'язаних з перерахунком пенсії позивачці в частині її підвищення відповідно до положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у 2011 році не здійснював, а також не проводив виплату. За таких обставин суд вважає, що відповідач припустився бездіяльності щодо своєчасного перерахунку та виплати пенсії в розмірі, передбаченому ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

           Згідно п.п.1,2 ч.1 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

           Згідно ч. 2 ст. 11 КАС  України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

           З огляду на зазначене суд вважає за необхідне захистити право позивачки - вийти за межі позовних вимог та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачці відповідні виплати за період з 28.04.2011р. по 23.07.2011 р., тобто в межах строку звернення до суду, встановленого ч.2 ст.99 КАСУ, до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»від 06.07.2011 р. із врахуванням вимог ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та проведених виплат за вказаний період.

           Керуючись ст.ст. 10, 11, 72, 86, 158-163, 254  КАС України, ст.ст.19,22 Конституції України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»№745 від 06.07.2011р.,  суд

п о с т а н о в и в :

позов задовольнити. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо не проведення нарахування та  виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни за період з 28.04.2011 року по 23.07.2011 року.

          Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в місті Стрию та Стрийському районі Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 28.04.2011 року по 23.07.2011 року включно із врахуванням вимог ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та проведених виплат за вказаний період.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Стрийський міськрайонний суд, протягом десяти днів з дня отримання її копії.






Суддя           ОСОБА_3




  • Номер:
  • Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гулкевич О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2011
  • Дата етапу: 14.03.2011
  • Номер: 2-а/1047/11
  • Опис: Про визнання неправомірними дій органу Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі щодо перерахунку пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Гулкевич О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.03.2011
  • Дата етапу: 04.05.2011
  • Номер: 2-а/1506/2646/11
  • Опис: Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гулкевич О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.07.2011
  • Дата етапу: 27.07.2011
  • Номер: 2-а-1004/2011
  • Опис: про зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гулкевич О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.04.2011
  • Дата етапу: 11.05.2011
  • Номер: 2-а/1714/1715/11
  • Опис: визнання протиправними дій та про зобов"язання Управління пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гулкевич О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.11.2011
  • Дата етапу: 26.12.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Сквирський районний суд Київської області
  • Суддя: Гулкевич О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.03.2011
  • Дата етапу: 21.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація