Судове рішення #20303390

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        27.12.2011 року                                                                      Справа №18/3154/11

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", бул. Т.Шевченка, 18,        м. Київ, 01601, в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", вул. Жовтнева, 33, м. Полтава, 36000

до Приватного акціонерного товариства "Видавництво Полтава" корпоративного підприємства ДАК "Укрвидавполіграфія", вул. Котляревського, 38/40, м. Полтава, 36020

про стягнення 9 697, 52 грн.

                                                                                     Суддя Білоусов С.М.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, дов. №198 від 30.06.2011р.;

від відповідача:  не з'явився.

У судовому засіданні 27.12.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про дату складення повного тексту рішення згідно ст.85 ГПК України.

Суть справи: Розглядається позовна заява про  стягнення 9 697,52 грн., у тому числі 8679,83грн. заборгованості за послуги зв'язку, надані згідно договору про надання послуг електрозв'язку №28 від 18.10.2002р., 208,33грн. пені, 613,14грн. інфляційних, 196,22 грн. –3% річних.

Представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягає.

Відповідач явку повноважного представника у засідання не забезпечив, хоча про час та місце його проведення повідомлений судом належним чином (повідомлення про вручення ухвали від 08.12.2011р. - арк.29 справи), відзив на позов та витребувані судом документи не подав.

Згідно ст.69 ГПК України, спір має бути вирішено протягом двох місяців з дня надходження позовної заяви. В даному випадку цей строк закінчується, а тому суд не може більше відкладати розгляд справи.

Відповідно до ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися  належними  їм процесуальними  правами,  виявляти  взаємну  повагу  до  прав    і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів  до всебічного, повного  та  об'єктивного  дослідження  всіх  обставин справи.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Оскільки явка у судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатися без їх участі, якщо це не перешкоджає вирішенню спору. Стаття 77 ГПК України передбачає, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо, господарський суд двічі повідомляв належним чином відповідача про дату, час і місце судового розгляду, а неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, то  справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами  на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Між Відкритим акціонерним товариством «Укртелеком», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Укртелеком»(підприємством зв'язку, позивачем) та Відкритим акціонерним товариством «Видавництво Полтава»(правонаступником якого є приватне акціонерне товариство «Видавництво Полтава»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія") (споживачем, відповідачем) укладено договір про надання послуг електрозв'язку № 28 від 18.10.2002 року (копія договору - арк.8-11 справи, оригінал оглянуто судом у судовому засіданні). Договір набирає чинності з дня підписання і діє п'ять років. Якщо за місяць до закінчення терміну договору жодна із сторін не повідомила про його припинення, договір вважається дійсним на той же термін (п.7.1, п.7.2 договору).

Відповідно до умов договору, підприємство зв'язку зобов'язане надавати послуги електрозв'язку та безплатні послуги, перераховані в додатках до договору №1 та №2; забезпечувати безперебійне та якісне надання послуг зв'язку; усувати пошкодження телефонного зв'язку та радіомережі в контрольні технологічні терміни тощо (розділ 2 договору). Розділ 3 договору визначає права та обов'язки споживача, зокрема - своєчасно вносити плату за користування телефоном, міжміські та міжнародні телефонні розмови, подані в кредит телеграми та інші послуги (п.3.2.8).

Порядок розрахунків визначений розд.4 договору. Так, споживач оплачує послуги електрозв'язку за встановленими тарифами за спільною погодженою авансовою системою оплати: споживач для одержання послуг електрозв'язку проводить щомісячно, до 20 числа поточного місяця, попередню оплату їх вартості у розмірі не менше суми послуг, наданих у попередньому розрахунковому періоді, з подальшим перерахунком (до 10 числа місяця, що настає після розрахункового періоду), виходячи з фактично наданих послуг; споживач  повинен своєчасно оплачувати надані послуги.  

Як вказує позивач,  впродовж всього строку дії договору він своєчасно та якісно надавав телекомунікаційні послуги.

Відповідач, в порушення взятих на себе зобов'язань, не оплатив телекомунікаційні послуги в повному обсязі, а саме:

за період користування телекомунікаційними послугами з 01.06.2009 року  по 20.10.2011 року відповідач оплату наданих послуг проводив частково, внаслідок чого станом на 20.10.2011 року за ним рахується  заборгованість в розмірі 8679,83 грн. Вказане вбачається з Виписки з оборотної відомості за період 04/2009-10/2011, наданої позивачем (арк.12-13 справи).

Саме цю суму основного боргу позивач просить стягнути з відповідача.

Крім того, з посиланням на норми Закону України "Про телекомунікації" та положення укладеного договору, позивач просить стягнути з відповідача 208,33 грн. пені, а на підставі ст.625 ЦК України - 613,14 грн. інфляційних та 196,22 грн. - 3% річних.

Згідно ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України). Відповідно до ст.631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов'язки відповідно до договору.

Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог , що звичайно ставляться.

Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникли зобов'язання з договору про надання послуг, згідно якого, в силу ст. 901 ЦК України, виконавець зобов'язується за завданням замовника надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

 У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій. а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

          Згідно ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням  умов, встановлених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

          Згідно ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконане у встановлений строк (термін).

          Відповідно до ст.33 Закону України «Про телекомунікації», споживачі повинні виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.

          Згідно з п.32 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2005 року № 720, споживач повинен своєчасно оплачувати отримані телекомунікаційні послуги.

          Суд на підставі матеріалів справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення основного боргу є правомірними, обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами та підлягають задоволенню.

 Частиною 1 статті 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку,  передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

          Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової  суми (неустойка,  штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним  правил  здійснення  господарської  діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

 Згідно ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштів  сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Відповідно до ст.2 цього закону, розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

          У відповідності до ст.ст. 547-548 ЦК України правочин щодо забезпечення   виконання зобов'язання вчинюється у письмовій формі. Виконання зобов'язання     (основного  зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

             Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник   повинен  передати  кредиторові  у  разі  порушення боржником зобов'язання. Пенею  є  неустойка,  що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно  виконаного  грошового  зобов'язання  за  кожен   день прострочення виконання (ст.549 ЦК).

  З огляду на ч.6 ст.232 Господарського кодексу, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

          Згідно ст.36 Закону України "Про телекомунікації", споживачі     телекомунікаційних      послуг несуть відповідальність за порушення норм цього Закону, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг відповідно до закону. У  разі  затримки плати за надані оператором,  провайдером телекомунікаційні   послуги   споживачі   сплачують   пеню, яка обчислюється  від  вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного банку України,  що діяла в  період,  за  який нараховується пеня.

         Сплата   споживачем   пені,  правомірне   припинення   чи скорочення  оператором, провайдером  переліку  телекомунікаційних послуг  не  звільняє  споживача від обов'язку оплатити надані йому телекомунікаційні послуги.

      Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

          Судом перевірено  розмір пені, річних та інфляційних (з урахуванням приписів листа Верховного Суду України від 03.04.1997р. №62-97р "Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при  розгляді судових справ"),  заявлених до стягнення, з використанням калькулятора ІПС "Законодавство". За результатами розрахунку, суд дійшов до висновку, що позивачем правомірно заявлено до стягнення 208,33грн. пені, 613,14грн. інфляційних, 196,22 грн. –3% річних, та позовні вимоги у цій частині також підлягають задоволенню.

          Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується  на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).

Відповідно до вимог ст.82 ГПК України, рішення приймається судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками процесу, а також доказів, витребуваних  судом, у нарадчій кімнаті.

На підставі матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є  правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідач правами, наданими йому чинним процесуальним законодавством, не скористався, жодних заперечень проти позову не надав.

Судові витрати, понесені позивачем, відповідно до ст.49 ГПК України підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача .

На підставі матеріалів справи, керуючись ст.ст.33,43,49,75,82-85 ГПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

          1.    Позовні вимоги задовольнити повністю.

          2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Видавництво Полтава" корпоративне підприємство ДАК "Укрвидавполіграфія" (36020, м.Полтава, вул.Котляревського, 38/40, код ЄДРПОУ 05905711, р/р 26006710194770 в ПОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 331014) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (м.Київ, бул.Т.Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" (36000, м.Полтава, вул.Жовтнева,33, р/р 26005133001419) в ПОД ПАТ "Райффайзен банк Аваль" м.Полтава, МФО 331605, код ЄДРПОУ 01186975) - 8679,83грн. основного боргу,  208,33грн. пені, 613,14грн. інфляційних, 196,22 грн. – 3% річних, 102,00 грн. державного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

  

  Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

          

                 Суддя                                                                      С.М.Білоусов


Повне рішення складено 28.12.2011р.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація