Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
Справа № 22-6476/11 Головуючий у 1 інстанції: Шудрик А.А.
Суддя-доповідач: Давискиба Н.Ф.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2011 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Давискиби Н.Ф.
Суддів: Осоцького І.І.
Мануйлова Ю.С.
При секретарі: Бурима В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 31 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про надання додаткового строку для прийняття спадщини, - ВСТАНОВИЛА :
У вересні 2011 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 про надання додаткового строку для прийняття спадщини.
В позові зазначала, що 03 вересня 2011 року вона отримала листа від приватного нотаріуса Оріхівського районного нотаріального округу Запорізької області за вих. №612/02-14 від 31.08.2011р. про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року відкрилася спадщина після смерті її батька - ОСОБА_5. Спадщина складається з земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Новотавричеської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, право власності на яку підтверджено державним актом серії 311 №085910. Вона являється рідною донькою ОСОБА_5, підтвердженням чого є свідоцтво про народження серії 11-ЖС № 431573. виданою 16.01.1982 року Новотавричеською сільською радою Оріхівського району Запорізької області.
06 вересня 2011 року вона звернулась до приватного нотаріуса Оріхівського районного нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_6 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого батька, однак отримати на своє ім'я свідоцтво про право на спадщину не може, так як нотаріус відмовляє їй у його видачі через пропущення визначеного законодавством шестимісячного терміну (постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії №628/02-31 від 06.09.2011 р.). який вона пропустила у зв'язку з тим, що не знала про смерть батька, так як останній час вона з ним не спілкувалась.
З цих підстав просила суд визначити їй додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року
Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 31 жовтня 2011 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції установлено, що позивачка ОСОБА_3 є рідною дочкою ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Новотавричеської сільської ради Оріхівського району Запорізької області.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини без поважних причин і немає підстав для продовження строку на прийняття спадщини, оскільки вона не цікавилась життям батька та станом його здоров»я, незважаючи на те, що він був тяжко хворий, вимушений був проживати у своєї сестри –відповідачки ОСОБА_4
Проте з таким висновком суду погодитися не можна.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.1,3 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз’яснень, що містяться в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Обгрунтовуючи поважність причин пропуску установленого законом строку ОСОБА_3 посилалася на те, що про смерть батька довідалася тільки із листа приватного нотаріуса Оріхівського районного нотаріального округа Запорізької області - 31.08.2011 року. До нотаріуса із заявою про прийняття спадщини звернулася 06.09.2011 року, проте їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Крім того, із матеріалів справи видно, що про смерть батька позивачку ніхто із родичів не повідомив.
На вказані обставини справи суд першої інстанції уваги не звернув та не врахував те, що позивачка є рідною дочкою ОСОБА_5 і за правилами ст. 1261 ЦК України має право на спадщину батька, як спадкоємець першої черги за законом, а рідна сестра ОСОБА_5 –відповідачка ОСОБА_4, згідно ст. 1262 ЦК України за законом має право на спадкування лише у другу чергу, та дійшов помилкового висновку про відсутність доказів про поважність причини пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини після смерті батька.
Крім того, при вирішенні спору, суд першої інстанції вдався до з»ясування обставин, щодо виникнення у позивача права на спадкування, тоді як ці обставини не є предметом розгляду даної справи.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до вимог п.1ч.1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову ОСОБА_3 з визначенням їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом терміном у два місяці з дня набрання рішенням апеляційного суду Запорізької області законної сили.
Керуючись ст. ст.307,309,313,314,316,317 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 31 жовтня 2011 року у цій справі скасувати та ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про надання додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_3 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті її батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, терміном у два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте воно може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: