ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" грудня 2011 р. м. Київ К-29805/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Суддів:Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
Бим М.Є.
Харченка В.В.
Гордійчук М.П.
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш»на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2009 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш» до Донецької міської ради та виконавчого комітету Донецької міської ради про визнання права припинення діянь, що порушують права, та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії або утриматись від вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш»звернулось до суду з позовом до Донецької міської ради та виконавчого комітету Донецької міської ради про визнання права, припинення діянь, що порушують права, та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 24 липня 2008 року позов задоволений. Зобов’язано Донецьку міську раду укласти з товариством з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш»відповідний договір оренди земельної ділянки для розміщення автозаправної станції (у складі: одноповерхова будівля операторської, резервуари для зберігання палива, ємність з газом, навіс над паливно-роздавальними колонками), загальною орієнтованою площею 0,3 га, розташованої за адресою: м. Донецьк, Будьоннівський район, вул. Світлого шляху, - строком на 25 (двадцять п'ять) років, у порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»в редакціях, що діяли до 01.01.2008 року та зобов'язано Донецьку міську раду та виконавчий комітет Донецької міської ради не здійснювати будь-яких діянь, які б перешкоджали товариству з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш»в реалізації його права з набуття в оренду земельної ділянки для розміщення автозаправної станції (у складі: одноповерхова будівля операторської, резервуари для зберігання палива, ємність з газом, навіс над паливно-роздавальними колонками), загальною орієнтованою площею 0,3 га, розташованої за адресою: м. Донецьк, Будьоннівський район, вул. Світлого шляху, - шляхом укладення з Донецькою міською радою відповідного договору оренди зазначеної земельної ділянки, строком на 25 (двадцять п'ять) років, у порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»в редакціях, що діяли на 01.01.2008 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2009 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш»звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, скаржник просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2009 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 8 грудня 2005 року ТОВ «Укрдонмаш» звернулося до Донецької міської ради в особі Донецького міського голови Лук'янченка Олександра Олексійовича з клопотанням про надання йому в оренду строком на 25 років земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Донецьк, Будьоннівський район, вул. Світлого шляху.
Вказане клопотання було розглянуто Донецьким міським головою та постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів виконавчого комітету Донецької міської ради у 2006 році. За результатами розгляду цього клопотання позивача зобов'язано підготувати містобудівне обґрунтування розміщення запланованої до будівництва на цій земельній ділянці автозаправної станції, встановлено термін для його підготовки та узгодження.
Скасовуючи постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 24 липня 2008 року та приймаючи нову постанову про відмову у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що суд першої інстанції, визнавши за позивачем право на отримання в оренду певної земельної ділянки, фактично підмінив відповідний орган місцевого самоврядування і порушив вимоги статті 11 Цивільного кодексу України та статей 26 і 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Розділом IV „Набуття і реалізація права на землю" Земельного кодексу України встановлені підстави та порядок надання земельних ділянок в користування, а також межі компетенції державних органів щодо прийняття з цього приводу рішень.
Частинами 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України, у тому числі в редакціях, що діяли до 01.01.2008 року, встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст. 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до представлених позивачем документів у нього визначено наявними містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту та акт вибору земельної ділянки для розміщення об'єкту, встановлено факт позитивного узгодження містобудівного обґрунтування та акту вибору з боку ряду узгоджувальних органів, на підставі чого судом першої інстанції помилково зроблений висновок про фактичне надання згоди відповідачів на оренду позивачем зазначеної земельної ділянки.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки відповідачем не приймалось рішень щодо надання позивачу земельної ділянки в оренду, проект її відведення не затверджувався, а тому позивач не набув права оренди у спосіб та в порядку, передбаченими законодавством України. Крім того, відповідачем не приймалось рішення і про відмову у наданні в оренду земельної ділянки.
Згідно ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, тому касаційна скарга задоволенню не підлягає.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій постановлені законні та обґрунтовані рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України , -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Укрдонмаш»залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 червня 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суддя С.В. Матолич