Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017459792


ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м  У к р а ї н и


06 травня 2025 року м. Дніпросправа № 215/369/25


 Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

  головуючого - судді  Семененка Я.В. (доповідач),

  суддів:  Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,     

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року (суддя Савченко А.В.) в адміністративній справі №215/369/25 за позовом   ОСОБА_1  до  Криворізької міської ради  про встановлення компетенції,-


                                                            в с т а н о в и В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- встановити наявність компетенції (повноважень) Криворізької міської ради організувавати роботу свого комунального підприємства теплових мереж “Криворіжтепломережа” таким чином, щоб виконувалася дія правової позиції ст.7 ЗУ “Про звернення громадян” при розгляді заяви від 17.11.2024р. і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю та зобов`язати надати запрошення    для повторного розгляду заяви, а після розгляду її, висновки викласти в ненормативному правовму акті (індивідуальний акт).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі з підстав, передбачених п.1 ч.1  ст.170 КАС України, оскільки позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем заявлено позов про встановлення наявності компетенції (повноважень) у відповідача, вирішення якого, з урахуванням його суб`єктного складу, перебуває поза межами юрисдикції адміністративних судів.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати, а позов направити до суду за територіальною підсудністю згідно ч.8  ст.29 КАС України.

Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на те, що суд першої інстанції не був позбавлений можливості відкрити провадження у справі та вже під час розгляду справи по суті встановлювати суб`єктивний склад сторін і можливість пред`явлення позивачем вимог такого змісту. За позицією скаржника юрисдикція адміністративних судів поширюється на спір у цій справі, оскільки цей спір стосується управлінської діяльності відповідача.

Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що

апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства

Згідно пунктами 1 та 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір;

Публічно-правовий спір – спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої  статті 4 КАС України).

Згідно з пунктом 3 частини першої  статті 19 КАС України  юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов`язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов`язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань.

Водночас під компетенційними спорами розуміються спори між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб`єкти владних повноважень. Тобто, позивачем у компетенційних спорах є суб`єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб`єкт владних повноважень - відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію, або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Отже, суд першої інстанції в цілому правильно зазначив те, що компетенційний спір може існувати лише між суб`єктами владних повноважень.

В той же час, суд першої інстанції не звернув увагу на зміст заявленого позову, який стосувався порядку та результатів розгляду відповідачем звернення позивача від 17.11.2024 року; не визначив предмет спору між сторонами та дійшов необгрунтованого висновку про те, що переданий на вирішення суду спір є компетенційним спором.

Із заявленого позивачем позову можливо дійти висновку про те, що останній не лише просив встановити компетенцію відповідача щодо розгляду заяви позивача від 17.11.2024, а і не погоджувався з порядком та результатами її розгляду, внаслідок чого просив зобов`язати відповідача вчинити певні дії.

Таким чином, оскаржувану ухвалу суду першої інстанції не можливо визнати законною та обгрунтованою, як того вимагає ст.242 КАС України, у зв`язку з чим ухвала суду підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.320, 321, 322, 325 КАС України, суд, -


    У Х В А Л И В:


Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити.

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі №215/369/25 – скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.


          Повний текст судового рішення складено 06.05.2025

   

Головуючий - суддя                                                                      Я.В. Семененко


                               суддя                                                                      Н.А. Бишевська


                               суддя                                                                      І.Ю. Добродняк



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація