Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017441921

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


05 травня 2025 року  м. ПолтаваСправа № 440/3255/25


Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В.  розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,


В С Т А Н О В И В:    


ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду в Полтавській області від 25.12.2024 №22288-20114/Т-02/8-1600/24 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, з врахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсій, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від  21 квітня 2025 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області докази.

          У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 , отримує пенсію за віком на пільгових умовах як водій міського пасажирського транспорту відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з дотриманням умов, передбачених пунктом “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 23.11.2019, продовжує працювати. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 35 років 11 місяців 5 днів (враховано по 31.12.2019), коефіцієнт стажу — 0,35917. Заробітну плату враховано з 01.06.1993 по 31.05.1998 та згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати — 1,52146. Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону ОСОБА_1 проводились масові перерахунки по стажу і заробітку з 01.04.2022, з 01.04.2024, внаслідок яких страховий стаж склав 40 років 1 місяць 5 днів. Стаж та заробіток враховано по 29.02.2024, коефіцієнт стажу — 0,40083, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати — 1,56306. Наступний перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону можливо здійснити на підставі заяви не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку або без додаткового звернення особи після 01 квітня 2026 року..

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

           ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Полтавській області та отримує пенсію за віком. Останні три роки безперервно працюю в тролейбусному управлінні водієм, що підтверджується довідкою від 2024.11.25 №87, тому маю право на перерахунок пенсії.

           26 листопада 2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ України в Полтавській області щодо проведення перерахунку пенсії.

          Листом  від 25.12.2024 №22288-20114/Т-02/8-1600/24 ГУ ПФУ України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону проводились масові перерахунки по стажу і заробітку з 01.04.2022, з 01.04.2024, внаслідок яких страховий стаж склав 40 років 1 місяць 5 днів. Стаж та заробіток враховано по 29.02.2024, коефіцієнт стажу — 0,40083, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати — 1,56306. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.04.2024 збільшився з 5045,94 грн. до 5385,93 грн. Наступний перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону можливо здійснити на підставі заяви не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку або без додаткового звернення особи після 01 квітня 2026 року.

Вважаючи протиправним рішення від 25.12.2024 №22288-20114/Т-02/8-1600/24 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов`язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788.

Закон України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 цього Закону).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

          З 1 квітня 2021 року впроваджено нову технологію екстериторіального призначення/ перерахунку пенсії та ухвалено Постанову правління Пенсійного фонду України “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України” від 16.12.2020 року № 25-1, зареєстровану в Міністерстві Юстиції України 16.03.2021 за №339/35961, згідно з якою внесено, зокрема, відповідну низку змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до

органів Пенсійного фонду України.

          Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

          Страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").

          Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальним органом Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.

          Частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

          Частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

          Частиною 1 статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

          Згідно норм частини 4 статті 42 Закону №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

          За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення

(попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

          Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для  обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

          Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

          Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

          Згідно із п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

           1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

          Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

           2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії. Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

           ОСОБА_1 , отримує пенсію за віком на пільгових умовах як водій міського пасажирського транспорту відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі — Закон) з дотриманням умов, передбачених пунктом “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 23.11.2019, продовжує працювати. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 35 років 11 місяців 5 днів (враховано по 31.12.2019), коефіцієнт стажу — 0,35917. Заробітну плату враховано з 01.06.1993 по 31.05.1998 та згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати — 1,52146.

          Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону ОСОБА_1 проводились масові перерахунки по стажу і заробітку з 01.04.2022, з 01.04.2024, внаслідок яких страховий стаж склав 40 років 1 місяць 5 днів. Стаж та заробіток враховано по 29.02.2024, коефіцієнт стажу — 0,40083, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати — 1,56306. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.04.2024 збільшився з 5045,94 грн. до 5385,93 грн.

          Наступний перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону можливо здійснити на підставі заяви не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку або без додаткового звернення особи після 01 квітня 2026 року.

Отже відповідач був проведений перерахунок пенсії позивача.

В той же час згідно мотивувальної частини позовних вимог позивач просить суд

"Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, з врахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення суду".

Пенсія ОСОБА_1 призначена ще 23.11.2019, що також не заперечується позивачем.

Таким чином відсутні підстави для зобов`язання відповідача повторно призначити пенсію позивачу.

          Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

          Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

          За умовами частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

          Враховуючи встановлені судом обставини, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, за результатами з`ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв`язку з відмовою у позовних вимогах, суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 241, 243, 244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:


У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.          


Головуючий суддя Г.В. Костенко





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація