Судове рішення #2017416897



Справа № 682/128/25

Провадження № 2/682/299/2025


ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


       01 травня 2025 року

Славутський міськрайонний суд

Хмельницької області у складі:

головуючого судді                                                Мотонок Т. Я.,

за участю секретаря судових засідань                        Мелашенко О.В.,

позивача                                                                 ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Славута цивільну справу № 682/128/25 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дружини,

в с т а н о в и в:

До суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дружини.

В обґрунтування поданого позову вказано, що з 10 червня 2023 року позивач ОСОБА_1 перебуває в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 . Від даного шлюбу сторони мають двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Як вказує позивач, діти проживають із нею та перебувають на її утриманні. Позивач з відповідачем проживають окремо, спільне господарство не ведуть. Останнім часом відповідач не проявляє турботу про сім`ю та дітей, належної матеріальної допомоги не надає. Позивач, окрім соціальної допомоги, інших доходів не має, тому самостійно не може забезпечити належний рівень життя дітей. За таких обставин, оскільки відповідач є здоровим, працездатним, інших осіб на утриманні не має, отримує стабільний щомісячний дохід, позивач звернулась до суду та просила: стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на її утримання у розмірі 1/6 частини від усіх видів його доходів, щомісячно, починаючи стягнення із дня подання позову до суду, тобто з 17.01.2025, і до досягнення дітьми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трьох років.

Ухвалою суду від 20.01.2025 у даній справі відкрито провадження та призначено судове засідання на 17.02.2025.

17.02.2025 розгляд справи було відкладено у зв`язку із неявкою відповідача до суду.

01.04.2025 розгляд справи було відкладено за клопотанням відповідача та у зв`язку із витребуванням доказів.

01.05.2025 в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 поданий позов підтримала з викладених у ньому підстав. Повідомила, що вона перебуває у зареєстрованому шлюбі із відповідачем ОСОБА_2 . Від даного шлюбу вони мають двох малолітніх дітей. На даний час вона не проживає разом із відповідачем, шлюбні відносини фактично припинені, на розгляді в суді перебуває справа за її позовом про розірвання шлюбу. Оскільки малолітні діти проживають із нею та перебувають на її утриманні, вона не має змоги працювати, окрім соціальної допомоги інших джерел доходу не має. Судом було видано судовий наказ про стягнення із ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей, однак відповідач добровільно їй матеріальної допомоги не надає.

Відповідач ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи, до суду не з`явився та про причини неявки не повідомив, відзив на позов не подавав, у зв`язку із чим протокольною ухвалою суду від 01.05.2025 було постановлено проводити заочний розгляд даної справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 10.06.2023, про що свідчить копія свідоцтва про шлюб, видана Славутським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 132 від 10.06.2023 (а.с. 4).

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать копії свідоцтв про народження дітей серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2 (а.с. 5, 6).

Діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровані та проживають разом із матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить витяги з реєстру територіальної громади (а.с. 9, 10, 11).

Згідно ч. 1 ст. 75 СК України, дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 84 СК України, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

Згідно з ч. 1 ст. 79, ч. 1 ст. 80 СК України, аліменти одному з подружжя присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви. Аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

Як зазначено в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при вирішенні питання щодо стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, суд бере до уваги стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; стан здоров`я та матеріальне становище отримувача аліментів, відсутність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних дружини, батьків, повнолітніх дітей; сімейний стан платника аліментів, наявність у платника аліментів зобов`язань зі сплати аліментів на дитину за рішенням суду, наявність нерегулярного, мінливого, невизначеного доходу.

Право на аліменти у дружини-матері може виникнути лише у разі достатнього матеріального забезпечення чоловіка, наявності у чоловіка достатніх коштів для надання дружині - матері спільної дитини матеріальної допомоги та стягуються за умови, що чоловік, до якого пред`явлено вимоги про надання утримання, спроможний надавати матеріальну допомогу (постанова Верховного Суду від 27 травня 2020 року у справі № 712/4702/19).

В постанові Верховного Суду по справі № 750/9224/16-ц (провадження № 61-16837св18) від 13 червня 2018 року суд касаційної інстанції звернув увагу на те, що відповідно до частин другої та шостої статті 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років і в разі розірвання шлюбу. Згідно з частиною четвертою статті 84 СК України право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

Таким чином, положення сімейного законодавства України визначають право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитиною трирічного віку незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Подання суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов`язковим, оскільки право на аліменти належить дружині-матері незалежно від цієї обставини.

Зважаючи на вищевикладене, а також враховуючи майновий стан відповідача, який, як встановлено судом, є військовослужбовцем, отримує стабільний дохід (а.с. 20-21, 58-59), знаючи про наявність позову до нього доказів на спростування доводів позовної заяви до суду не надав, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача аліментів на утримання дружини в розмірі 1/6 частини з усіх видів заробітку відповідача щомісячно, починаючи стягнення з дня подачі заяви до суду та до досягнення дітьми трирічного віку, що, на переконання суду, буде достатнім та пропорційним.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів.

Тому, згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь держави судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі, встановленому Законом, – 1211,20 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Керуючись ст.ст. 12, 14, 76, 81, 141, 247, 263-265, 274, 352-355 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов – задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на її утримання у розмірі 1/6 частини від усіх видів його доходів, щомісячно, починаючи стягнення із дня подання позову до суду, тобто з 17.01.2025, і до досягнення дітьми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трьох років.

Допустити негайне виконання рішення в межах стягнення суми аліментів за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 1211,20 грн. судового збору.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 )

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_2 )

Повний текст рішення складено: 06.05.2025.


Суддя                                                                        Мотонок Т. Я.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація