Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2017407240

Дата документу 01.05.2025

Справа № 334/2528/25

Провадження № 2-о/334/133/25


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2025 року Дніпровський районний суд м.Запоріжжя в складі:

головуючого - судді Коломаренко К.А..

за участю секретаря: Цілінко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2025 року до Ленінського районного суду міста Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, в якій заявниця просить суд: встановити факт народження дитини громадянки України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Василівка Василівського району Запорізької області, Україна, матір`ю якої є громадянка України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та на підставі ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України зазначити батьком дитини - ОСОБА_4 .

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що у зв?язку з агресивними діями Російської Федерації на території України, заявниця була вимушена покинути своє постійне місце проживання у м.Василівка і переїхати до м. Запоріжжя. Донька заявниці, ОСОБА_3 , залишилася проживати на тимчасово окупованій території в м. Василівка. ІНФОРМАЦІЯ_1 донька заявниці, не перебуваючи у шлюбних відносинах із ОСОБА_4 , у пологовому будинку в м.Василівка Василівського району Запорізької області, народила дочку ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 07.03.2024. Вказаний факт також підтверджується медичними документами, а саме: довідкою про народження, виписним епікризом (з акушерського стаціонару), медичним свідоцтвом про народження, довідкою про постановку на облік у ранні строки вагітності, фотознімком новонародженої онуки та фотознімком та дочки з онукою. Крім того зазначає, що свідоцтво про народження дитини видане органом, який не визнається на території України. Вказувала на те, що встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини. Крім того зазначила, що отримати свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством України зразка не можливо, оскільки медичний документ про народження дитини не може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до законодавства України. На підставі викладеного вона змушена звернутись до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 28.03.2025 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; витребувано у Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), інформацію про наявність або відсутність актового запису про народження дитини - ОСОБА_2 , уродженки міста Василівка Василівського району Запорізької області, Україна, матір`ю якої є громадянка України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 23.04.2014 року Василівським РВ УДМС України в Запорізькій області.

15.04.2025 року від Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на виконання ухвали суду надійшла витребувана інформація, згідно якої станом на 10.04.2025 року за результатами перевірки у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, актових записів про народження дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у громадянки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виявлено.

На підставі Закону України № 4273-IX від 26.02.2025 року «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни найменувань місцевих загальних судів», який набрав чинності 25.04.2025 року, відбулася зміна найменування Ленінського районного суду міста Запоріжжя на Дніпровський районний суд міста Запоріжжя.

Заявник у судове засідання не з`явилась. 01.05.2025 року подала через канцелярію суду заяву, в якій просить розгляд справи провести за відсутності заявника, на задоволенні заяви наполягає..

Представник заінтересованої особи: Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені завчасно та належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного документа до електронного кабінету 11.04.2025 року о 05:49 годині. Причини неявки суду не відомі.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у засідання усіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що заява підлягає задоволенню, так як обставини, викладені в ній знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

Так, у відповідності до ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.

Пунктом сьомим ч.1 ст.315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Статтею 317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Частиною 1 ст.317 ЦПК передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана, зокрема членами сім`ї.

Частиною 2 ст.3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Як було встановлено судом, ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Василівка Василівського району Запорізької області. Її батьками згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 13.08.1993 року є батько - ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_8 . Згідно сідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 28.03.2014 року, ОСОБА_6 внаслідок реєстрації шлюбу змінила прізвище " ОСОБА_9 " на " ОСОБА_10 ", яке залишила після розірвання шлюбу.

Заявниця ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , що підтверджується: Свідоцтвом про народження ОСОБА_6 , відповідно до якого її батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ; Свідоцтвом про одруження, відповідно до якого ОСОБА_11 одружився із ОСОБА_6 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_10 »; Свідоцтвом про розірвання шлюбу, укладеного між заявницею та ОСОБА_7 ; Свідоцтвом про шлюб, відповідно до якого заявниця одружилася із ОСОБА_12 та взяла прізвище чоловіка « ОСОБА_13 ».

ОСОБА_3 є громадянкою України, що підтверджується копією її паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Василівським РВ УДМС України в Запорізькій області.

Згідно Довідки №8 від 11.08.2022 року про постановку на облік на ранніх термінах вагітності, ОСОБА_3 стала на облік в (далі-мовою оригіналу) «ГБУЗ «Василевськая ГБ» на сьомому тижні вагітності.

Відповідно до медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_6, виданого 27 листопада 2023 року, ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 00 год. 57 хв. народила дівчинку, вагою 3400 грамів, доношену, на 39 тижні вагітності, 3-ю вагітністю, 3-ми пологами.

Крім того, на підтвердження факту народження дитини ОСОБА_2 , заявник надала копію довідки про народження №Р-00093 та свідоцтва про народження, які видані установою, яка розташована на території непідконтрольній українській владі (далі- мовою оригіналу) «свидетельство о рождении серия НОМЕР_5 , место государственной регистрации: 99000005 Территориальный отдел ЗАГС Васильевского района Управления ЗАГС Запорожской области». У вказаних документах відсутні відомості про батька дитини.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який наступними Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.

Як визначено у ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Предметом даного судового розгляду являється питання реєстрації народження дитини в особливих умовах, що регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р., а також деякими міжнародними правовими актами.

Станом на день звернення до суду із заявою про встановлення факту народження дитини місто Василівка Запорізької області є тимчасово окупованою територією згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Відтак ОСОБА_3 позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановленого законом зразка.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2017 року, тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч. 2 та ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.


Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.

Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту народження дитини на тимчасово окупованій території, що унеможливлює державну реєстрацію народження дитини в позасудовому порядку.

Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно з положеннями ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини.

Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_6, виданого 27 листопада 2023 року, ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 00 год. 57 хв. народила дівчинку, вагою 3400 грамів, доношену, на 39 тижні вагітності, 3-ю вагітністю, 3-ми пологами.

Встановлення факту народження дитини жіночої статі, необхідне заявниці для того, щоб зареєструвати його народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Згідно з підпунктом «в» пункту 12 глави 1 розділу III Правил № 52/5 у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.

Наведені положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» доводять, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факт народження.

Водночас Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила № 52/5 не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.

У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Зазначений висновок враховував також ЄСПЛ у справах «Лоізіду проти Туречини» (Loizidou v. Turkey, рішення від 18 грудня 1996 року), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, рішення від 10 травня 2001 року), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, рішення від 23 лютого 2016 року).

Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо народження дитини, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.

При наданні оцінки, зокрема, довідці медичного характеру, як доказам потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території зафіксувала факт народження дитини.

Правова оцінка документам, поданим заявником на підтвердження факту народження на тимчасово окупованій території України, зокрема документам, виданим органами, які розташовані на окупованій території України, надається судом в сукупності з іншими доказами під час розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в порядку статті 317 ЦПК України, а не органами державної реєстрації актів цивільного стану. Саме рішення суду про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду.

Зазначене узгоджується зі змістом частини другої статті 319 ЦПК України, відповідно до якої рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Заявниця на підтвердження факту народження її донькою ОСОБА_3 дитини жіночої статі надала копію її паспорта громадянки України, копію медичного свідоцтва про народження, копію довідки про народження та копію свідоцтва про народження, яке видане органом який не визнається на території України.

Враховуючи, що реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, оскільки заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини встановленого законодавством України зразка, а зібрані у справі докази та їх належна оцінка підтверджують наявність підстав в судовому порядку встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_3 дитини - дівчинки, заява про встановлення факту народження є обґрунтованою та в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо вимоги заявника про встановлення факту народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від батька ОСОБА_4 , суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.125 СК України передбачено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини.

Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану (ч.1 ст.126 СК України).

Відповідно до ч.1 ст.135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Проте, до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території звернулася бабуся дитини, а не мати дитини, яка відповідно до вимог Закону не є особою, за вказівкою якої може бути здійснений запис про батька дитини. Тому підстави для задоволення вимог заяви в цій частині - відсутні.

Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.15, 16 ЦК України, ст.ст.4, 76, 293-294, 317, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини жіночої статі, дівчинки, громадянки України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Василівка Василівського району Запорізької області, Україна, матір`ю якої є громадянка України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

В іншій частині вимог заяви - відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення .

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.






Суддя: Коломаренко К. А.


  • Номер: 2-о/334/133/25
  • Опис: встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 334/2528/25
  • Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
  • Суддя: Коломаренко К.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2025
  • Дата етапу: 28.03.2025
  • Номер: 2-о/334/133/25
  • Опис: встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 334/2528/25
  • Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
  • Суддя: Коломаренко К.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2025
  • Дата етапу: 01.04.2025
  • Номер: 2-о/334/133/25
  • Опис: встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 334/2528/25
  • Суд: Дніпровський районний суд міста Запоріжжя
  • Суддя: Коломаренко К.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2025
  • Дата етапу: 01.05.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація