КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-4227/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі колегії: головуючого - судді Петренко О.С.,
суддів - Могилан С.В., Нагібіної Г.П.,
за участю секретаря судового засідання : Снісар Я.В.
сторін:
позивача –клопотання без участі,
представника відповідача - Попової В.В.,
представника третьої особи –клопотання без участі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до відповідача: Державної судової адміністрації України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Апеляційний суд Кіровоградської області
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Апеляційний суд Кіровоградської області, в якому просить, з урахуванням уточнення позовних вимог, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи виконуючої обов’язки народного судді Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області з 17 жовтня 1991 року по 20 лютого 1992 року до стажу роботи, що дає право на відставку та отримання щомісячного грошового утримання судді; зобов'язати відповідача повторно розглянути лист апеляційного суду Кіровоградської області від 20 липня 2011 року № 0-698 щодо призначення судді ОСОБА_2 щомісячного грошового утримання як працюючого судді з урахуванням обставин, встановлених у судовому рішенні.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Державна судова адміністрація України своїм листом відмовила їй у наданні погодження для призначення щомісячного грошового утримання, оскільки тимчасове виконання обов’язків народного судді, при перебуванні, відповідно до трудової книжки, на посаді помічника голови Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області, до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання не зараховано. Зазначену відмову вважає протиправною та такою, що порушує її права.
У судове засідання позивач та представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача–Апеляційний суд Кіровоградської області не з’явилися, були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи, про що є підтвердження у матеріалах справи, надали клопотання про розгляду справи у їх відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, обґрунтовуючи тим, що щомісячне довічне грошове утримання –це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх матеріального утримання, в тому числі після їх звільнення від виконання обов’язків судді.
Так, відповідачем зазначено, що в українському законодавстві зроблено розмежування відповідного законодавства, яке регулює пенсійне забезпечення осіб, які займались певним видом діяльності. Тобто в кожному конкретному випадку спеціальним законодавством встановлюються свої умови та порядок призначення пенсій і тому необхідною умовою для нарахування стажу суддям стосовно роботи на посаді виконуючого обов’язки народного судді необхідна вказівка про це у спеціальному законі.
Законом України «Про статус суддів»передбачено умови та підстави, за наявності яких суддя може подати у відставку та отримувати щорічне грошове утримання. При цьому Указ Президента України № 584 доповнює даний Закон з даного питання і зазначає, що судді, які мають право на відставку та продовжують працювати на посаді судді, одержують заробітну плату і 100 % передбаченого законом щомісячного довічного грошового утримання, належного їм у разі виходу у відставку.
Крім того, відповідачем зазначено, що будь-які підстави для зарахування позивачу до стажу роботи судді, що дає право на відставку та отримання щомісячного грошового утримання, часу роботи виконуючого обов’язки народного судді відсутні.
Колегія суддів, розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшла висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
ОСОБА_2, відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 /а.с. 11-14/, з 01.06.1991 року призначена на посаду помічника голови Олександрійського міського народного суду /а.с. 17,18/.
Відповідно до рішення сесії Кіровоградської обласної ради народних депутатів ХХІ скликання від 21.02.1992 року за № 139, ОСОБА_2 обрано народним суддею Олександрійського міського народного суду /а.с. 21/.
Згідно наказу начальника управління юстиції від 22.02.1992 року за № 24-к, суддю ОСОБА_3 звільнено з посади народного судді Олександрійського міського народного суду. З 21.02.1992 року незакінчені справи передано народному судді ОСОБА_2 /а.с. 19,20/.
Указом Президента України «Про призначення суддів»від 27.06.1996 року № 484/96 призначено суддею Кіровоградського обласного суду ОСОБА_2 /а.с. 22/.
Позивач з 2 вересня 1996 року працює на посаді судді апеляційного суду Кіровоградської області (до липня 2001 року –обласний суд Кіровоградської області).
Відповідно до рішень народного суду м. Олександрії Кіровоградської області від 18.12.1990 року, від 31.05.1989 року, від 31.01.1991 року, від 30.04.1991 року ОСОБА_2 приймала участь у розгляді справи в якості народного засідателя /а.с. 35-40/.
Колегією суддів встановлено, що 12.11.1991 року, 25.11.1991 року, 30.12.1991 року, 17.01.1992 року, 17.02.1992 року, 20.02.1992 року Олександрійським міським народним судом Кіровоградської області прийнято рішення, в яких в складі суду в якості головуючого судді зазначено ОСОБА_2 /а.с. 23-34/.
Листом начальника головного управління юстиції від 21.10.2009 року за № 5-223-2 повідомлено апеляційний суд Кіровоградської області про те, що особової справи ОСОБА_2 в архіві в наявності немає /а.с. 15/.
В листі начальника Головного управління юстиції у Кіровоградської області від 30.06.2011 року за № 18-946-8, зазначено, що з 10.10.1991 року позивач заміняла ОСОБА_3 на час його хвороби з 17.10.1991 року по 19.10.1991 року /а.с. 16/ та надано копії особових рахунків типової форми ф-267 від 01.06.1991 року /а.с.17-18/.
Питання призначення щомісячного грошового утримання регулюється статтею 43 Закону України "Про статус суддів", постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 N 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" та Положенням про призначення і виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 24 липня 2009 р. N 81, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 листопада 2009 р. за N 1065/17081 /далі Положення/.
Відповідно до ч. 43 Закону України «Про статус суддів»кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов'язків за власним бажанням або у зв'язку з закінченням строку повноважень. Суддя також має право на відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків.
До стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
На підставі вищезазначеного, голова апеляційного суду Кіровоградської області звернувся листом за вих. №0-698 від 20.07.2011 року до ДСА України, надіславши при цьому перелік документів, для вирішення питання про виплату передбаченого законом щомісячного грошового утримання як працюючій судді ОСОБА_2, належного їй у разі виходу у відставку, розрахунок стажу роботи, в якому вказано, станом на 16.10.2011 року складає 20 років /а.с. 7,8/, в доповнення до якого листом за вих. №0-763 від 08.08.2011 року надіслано копії рішень та ухвал Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області (постановлених від головуванням ОСОБА_2 за період з жовтня 1991 року по лютий 1992 року) /а.с. 9/.
13 вересня 2011 року ДСА України надіслала до апеляційного суду Кіровоградської області лист за № 11-5534/11, яким відмовила у наданні погодження для призначення щомісячного грошового утримання з тих підстав, що тимчасове виконання обов’язків народного судді, при перебуванні, відповідно до трудової книжки, на посаді помічника голови Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області, до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання не зараховано /а.с. 6/.
Відповідно до Положення, після оформлення усіх необхідних документів про призначення щомісячного грошового утримання, не пізніше ніж за один місяць до виникнення у судді права на його отримання, територіальне управління, апеляційні, спеціалізовані та військові суди надсилають їх до ДСА.
Матеріали про призначення щомісячного грошового утримання повинні містити:
копію паспорта;
копію диплома;
копію військового квитка (за наявності);
довідку про обчислення стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання судді (додаток 2);
розрахунок щомісячного грошового утримання судді (додаток 3);
копії наказів, що підтверджують встановлення індивідуальних доплат, надбавок та премій, які включені в розрахунок щомісячного грошового утримання;
копію трудової книжки;
копію послужного списку (за наявності);
копію рішення виконавчого комітету районної (міської) Ради народних депутатів (про покладання виконання обов'язків судді) або довідок з органів юстиції з посиланням на відповідні рішення та накази;
інші документи, які підтверджують трудовий стаж;
проект наказу про призначення щомісячного грошового утримання судді, зразок якого наведено в додатку 4.
Колегією суддів встановлено, що відповідно до листа Головного управління юстиції у Кіровоградській області, позивачка заміняла ОСОБА_3 на час його хвороби з 17 жовтня по 19 листопада 1991 року.
Також до матеріалів про призначення щомісячного грошового утримання були надані копії рішень та ухвал Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області /постановлених під головуванням ОСОБА_2 за період з жовтня 1991 року по лютий 1992 року/, що, відповідно до Положення, є іншими документами, які підтверджують виконання позивачем обов’язків судді на даній посаді.
Відповідно до розділу ІV Положення, при розгляді документів ДСА:
перевіряє правильність оформлення документів про призначення щомісячного грошового утримання, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів.
Також ДСА має право вимагати дооформлення прийнятих і подання додаткових документів.
Право особи на одержання щомісячного грошового утримання установлюється на підставі всебічного, повного й об'єктивного розгляду всіх поданих документів.
Після розгляду поданих документів ДСА погоджує призначення щомісячного грошового утримання або у випадках безпідставного зарахування певного стажу роботи відмовляє в його призначенні, про що готує вмотивовану відповідь установі, яка здійснювала підготовку документів.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що до стажу роботи позивача, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного грошового утримання, має зараховуватись час виконання обов’язків народного судді Олександрійського міського народного суду позивачкою з 17 жовтня 1991 року по 20 лютого 1992 року. З врахуванням цього стажу позивач набув права на відставку та отримання щомісячного довічного утримання, починаючи з 17 жовтня 2011 року, тобто, відповідач помилково дійшов висновку про не зарахування позивачу стажу з 17 жовтня 1991 року по 20 лютого 1992 року, про що зазначено в листі.
За таких обставин, приймаючи до уваги повноваження відповідача, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача можуть бути відновлені шляхом зобов'язання Державної судової адміністрації України повторно розглянути звернення апеляційного суду Кіровоградської області від 20 липня 2011 року № 0-698 з урахуванням листа апеляційного суду Кіровоградської області від 08.08.2011 року № 0-763 щодо призначення судді ОСОБА_2 щомісячного грошового утримання як працюючого судді з урахуванням обставин, встановлених у судовому рішенні.
Керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної судової адміністрації України щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи виконуючої обов’язки народного судді Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області з 17 жовтня 1991 року по 20 лютого 1992 року до стажу роботи, що дає право на відставку та отримання щомісячного грошового утримання судді.
Зобов'язати Державну судову адміністрацію України повторно розглянути звернення апеляційного суду Кіровоградської області від 20 липня 2011 року № 0-698 з урахуванням листа апеляційного суду Кіровоградської області від 08.08.2011 року № 0-763 щодо призначення судді ОСОБА_2 щомісячного грошового утримання як працюючого судді з урахуванням обставин, встановлених у судовому рішенні.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд
шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Головуючий суддя підпис Петренко О.С.
Суддя підпис Могилан С.В.
Суддя підпис Нагібіна Г.П.
Згідно з оригіналом