Судове рішення #20127779


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 26 грудня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/21253/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:  < година > 

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді  Зінченка О.В.

при секретарі          Паращевіній О.О.

з участю:

позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Микитівського відділу реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області про скасування актового запису про смерть № 745 від 19.08.2008 року, -

в с т а н о в и в :

У листопаді 2011 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду із позовом до Микитівського відділу реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області про скасування актового запису про смерть № 745 від 19.08.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він тривалий час без реєстрації мешкав у квартирі своєї матері ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1. У 2007 році переїхав мешкати до  Калінінського району м.Донецька, ніяких стосунків з рідними та знайомими не підтримував, у вересні 2011 року повернувся в квартиру матері. Але від слів матері позивач дізнався що у серпні 2008 року в промисловому кар’єрі с. Металобаза Микитівського району м.Горлівки знайдено труп який за всіма ознаками підходив під опис позивача. На підставі протоколу впізнання трупу та довідки про причину смерті, Микитівським відділом реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області проведено реєстрацію його смерті, актовий запис № 745 від 19 серпня 2008 року. При зверненні до Микитівського відділу реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області про анулювання актового запису про смерть позивачу було відмовлено та рекомендовано звернутись до суду. На даний час позивач не має можливості користуватися своїми особистими документами (паспортом, ідентифікаційним. кодом), так як вважається померлим, у зв'язку з чим просить анулювати відомості про його смерть.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.  

З огляду на положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відповідач діє на підставі Типового положення про відділ реєстрації актів цивільного стану районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 17 квітня 2002 року № 30/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 22 квітня 2008 р. № 643/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.04.2002 року за № 371/6659. Згідно п. 1. зазначеного Положення відділ реєстрації актів цивільного стану районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції (далі - відділ) є місцевим органом Міністерства юстиції України, ним створюється, ліквідується та йому підпорядковується, а також підпорядковується безпосередньо Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Відділ є структурним підрозділом районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції. Згідно п. 10 Положення відділ є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Отже, відповідач у спірних правовідносинах є суб’єктом владних повноважень, до компетенції якого належить державна реєстрація актів цивільного стану.

19 серпня 2008 року керівником державного органу реєстрації актів цивільного стану видано свідоцтво про смерть ОСОБА_1, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 45 років, про що в Книзі реєстрації смертей 19.08.2008 року зроблений актовий запис за № 745 (арк. справи 4).

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням про анулювання вказаного актового запису про смерть,  у зв’язку з тим, що він помилково визнаний померлим.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.   

Вказаним Законом у певних випадках передбачено можливість внесення змін до актового запису, або його анулювання.

Порядок  внесення змін до актового запису цивільного стану регламентовано ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», де передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою:

особи, щодо якої складено актовий запис;

одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини;

опікуна недієздатної особи;

спадкоємців померлого;

представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Згідно ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: рішення суду; висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.

Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.

Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню.

Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Анулювання актових записів цивільного стану (в тому числі й актового запису про смерть) та внесення змін в актові записи провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, які діють на час розгляду справи.

Пункт 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання передбачає, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі – відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п 1.4 цих Правил  анулювання первинного актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду, а у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, - висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України.

Анулювання актового запису про розірвання шлюбу, про смерть у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану, яким було проведено державну реєстрацію цих актів.

Розгляд питання про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану проводиться за заявою заінтересованої особи або з ініціативи відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення поновленого або повторно складеного актового запису.

Поновлені чи повторно складені актові записи цивільного стану в разі виявлення первинних записів анулюються на підставі рішення суду або висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (за місцезнаходженням поновленого або повторно складеного запису).

Пункт 2.13. вказаних Правил передбачає підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, серед яких є  постанова адміністративного суду. Крім того, зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

В цих же Правилах визначені і підстави для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, у тому числі про анулювання та поновлення, до яких віднесені:

- рішення суду про усиновлення (удочеріння), про позбавлення або поновлення батьківських прав, про розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним, поновлення шлюбу після його розірвання у випадку, передбаченому статтею 118 Сімейного кодексу України, анулювання актових записів цивільного стану, у яких зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану, визнання розірвання шлюбу фіктивним;

- висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним та анулювання актового запису про шлюб;

- висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису цивільного стану;

- актовий запис про розірвання шлюбу.

Листом Микитівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції №2962/04-24 від 14.12.2011 року повідомлено, що підстав для внесення змін до актового запису про смерть № 745 від 19.08.2008 року про смерть позивача самим відповідачем  немає, таке анулювання може бути проведено на підставі  рішення суду.

Суд вважає встановленим, що на момент здійснення актового запису про смерть позивача у відповідача були передбачені законом підстави для його проведення.

Також, суд вважає, що у даному випадку у відповідача немає підстав для анулювання цього актового запису самостійно на підставі власного висновку, оскільки такі випадки анулювання самим відповідачем не передбачені нормами діючих нормативних актів.

Разом з тим, судом встановлено, що видача остаточного свідоцтва про смерть ОСОБА_1 та реєстрація смерті у Микитівському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції не відповідають дійсності, оскільки позивач живий, прибув особисто у судове засідання та його особа встановлена судом, а фактично помер інший невідомий чоловік.

Підстав для анулювання  цього актового запису про смерть у повному обсязі суд не вбачає, оскільки факт того, що ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно померла невідома особа чоловічої статі ніким не заперечується, суд вважає, що до вказаного актового запису необхідно внести зміни виключивши відомості щодо ОСОБА_1, як про померлого та записав дані про невідомого чоловіка.

Згідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи встановлені обставини у справі, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Микитівського відділу реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області про скасування актового запису про смерть № 745 від 19.08.2008 року, підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на його користь.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Микитівського відділу реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області про скасування актового запису про смерть № 745 від 19.08.2008 року, - задовольнити частково.

Зобов’язати Микитівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції внести зміни до актового запису, вчиненому Микитівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції за № 745 від 19.08.2008 року, виключивши відомості про ОСОБА_1 як померлого та записав дані про невідомого чоловіка.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеній частині вимог у розмірі 14 (чотирнадцять) грн. 12 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 26 грудня 2011 року.

Повний текст постанови виготовлений 27 грудня 2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

  

Суддя                                                                                      Зінченко О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація