СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
10 квітня 2008 року | Справа № 2-3/1437-2008 |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Латиніна О.А.,
суддів Антонової І.В.,
Фенько Т.П.,
за участю представників сторін:
позивача: не з`явився;
відповідачів: не з`явились;
розглянувши апеляційну скаргу Гурзуфської селищної ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Соколова І.О.) від 21 лютого 2008 у справі № 2-3/1437-2008
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Морська зірка" (вул. Леніна, 41, м.Ялта, АР Крим, 98600)
до Гурзуфської селищної ради (вул. Подвойського, 9,смт.Гурзуф,98640)
до Державного підприємства "Гурзуф" (вул. Привітна, 4, смт.Гурзуф, м Ялта, АР Крим, 98640)
про визнання недійсним рішення, припинення права на земельну ділянку та визнання права на оренду
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Морська зірка” звернулось до господарського суду АВ Крим з позовом до Гурзуфської селищної Ради про визнання недійсним рішення Гурзуфської селищної ради від 25.12.2007 року № 42 „Про розгляд клопотання ДП „Гурзуф” та ТОВ „Морська зірка” про вилучення та передачу в оренду земельної ділянки”, а також просить припинити права землекористування ДП „Гурзуф” земельною ділянкою площею 1,8145 га (кадастровий номер 0111946800:01:003:0275), розташованої за адоесою: м. Ялта, смт. Гурзуф, вул. Ялтинська район дома № 25 (СГПЧ-23), визнати недійсним Державний Акт серія ЯЯ № 0000171 від 28.02.2007 року.
Позивач також просить суд визнати за ТОВ „Морська зірка” право на складення проекту відводу земельної ділянки для передачі її в оренду та право ТОВ „Морська зірка” на оренду земельної ділянки площею 1,8145 га, розташованої за адресою: м. Ялта, смт. Гурзуф, вул. Ялтинська 27, з цільовим призначенням - для будівництва та благоустрою комплексу багатоквартирних будинків терасного типу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що товариством з обмеженою відповідальністю „Морська зірка” на підставі рішення суду було отримано дозвіл на будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків терасного типу, здійснено будівництво вказаних будинків, в результаті чого, в силу статті 377 Цивільного кодексу України, позивач набув право користування відповідною земельною ділянкою. Позивач вважає, що прийняття вказаного вище Гурзуфською селищною радою рішення порушує його права, як власника об'єкта незавершеного будівництва.
Рішенням господарського суду АР Крим від 21.02.2008 року у справі № 2-3/1437-2008 позов товариства з обмеженою відповідальністю „Морська зірка” задоволено. Суд взнав недійсним рішення Гурзуфської селищної ради від 25.12.2007 року № 42 „Про розгляд клопотання ДП „Гурзуф” та ТОВ „Морська зірка” про вилучення та передачу в оренду земельної ділянки”, припинив права землекористування ДП „Гурзуф” земельною ділянкою площею 1,8145 га (кадастровий номер 0111946800:01:003:0275), розташовану за адресою: м. Ялта, смт. Гурзуф, вул. Ялтинська район дома № 25 (СГПЧ-23), визнав недійсним Державний Акт серії ЯЯ № 0000171 від 28.02.2007 року на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,8145 га розташованою: смт, Гурзуф, вул. Ялтинська, 25, а також визнав за позивачем право на складення проекту відводу земельної ділянки для передачі його в оренду та право ТОВ „Морська зірка” на оренду вказаної вище земельної ділянки з цільовим призначенням - для будівництва та благоустрою комплексу багатоквартирних будинків терасного типу.
Не погодившись з цим судовим актом, Гурзуфська селищна рада звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю „Морська зірка” відмовити.
Відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що, відповідно до положень Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальної громади відносяться до повноважень селищних рад та посилається на відсутність правових підстав для надання позивачеві дозволу на складання проекту відведення спірної земельної ділянки.
Від позивача та ДП „Гурзуф” надійшли клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників. Гурзуфська селищна рада заявила клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги у зв’язку з неможливістю забезпечення явки представника у судове засідання з причини зайнятості. Однак, суд апеляційної інстанції не вважає таку причину поважною та зазначає, що представництво юридичної особи в суді не обмежується колом певних осіб. До того ж, сторона у справі у разі неможливості забезпечення явки представника у судове засідання не позбавлена права подавати свої вимоги і заперечення у письмовому вигляді.
На підставі викладеного, судова колегія визнала можливим розглянути справу за відсутності представників сторін у даній справі.
Повторно розглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції виходячи з наступного.
Рішеннями господарського суду АР Крим від 27.08.2007 року у справі № 2-29/10582-07 та від 11.12.2007 року у справі 3 2-11/16734-2007 було визнано недійсним рішення виконавчого комітету Гуруфської сільської ради від 25.10.2007 року № 414 „Про відмову у наданні дозволу ТОВ „Морська зірка” дозволу на будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків терасного типу за адресою смт. Гурзуф, вул. Ялтинська в районі будинку № 25 (СГПЧ-23). Вказаним рішенням суд також спонукав виконавчий комітет Гуруфської сільської ради прийняти рішення про видачу ТОВ „Морська зірка” дозволу на будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків терасного типу за вказаною адресою.
Вказаними рішеннями був встановлений факт укладення між ДП радгосп завод „Гурзуф” (правонаступником якого є ДП „Гурзуф”) та ТОВ „Морська зірка” контракту про сумісну господарську діяльність від 01.07.2004 року, в рамках якого ТОВ „Морська зірка” виступає забудовником та власником комплексу багатоквартирних житлових будинків терасного типу за адресою: смт. Гурзуф, вул. Ялтинська району –в районі будинку № 25 (СГПЧ-23).
На підставі зазначених вище рішень господарського суду АР Крим, 20.09.2007 року Гурзуфською селищною радою було прийнято рішення № 377 про надання дозволу ТОВ „Морська зірка” на здійснення робіт підготовчого періоду комплексу багатоквартирних житлових будинку терасного типу за адресою смт. Гурзуф, вул. Ялтинська району будинку № 25 (СГПЧ-23) (а.с.21).
На підставі звернення позивача до КП „Ялтинське бюро технічної інвентаризації” від 02.11.2007 року, комплексу багатоквартирних житлових будівель терасного типу по вул. Ялтинська в районі будинку № 25 у смт. Гурзуф, який належить ТОВ „Морська зірка”, було привласнено поштову адрес: смт. Гурзуф, вул. Ялтинська, 27 (а.с.).
Згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, за товариством з обмеженою відповідальністю „Морська зірка” зареєстровано право власності на об’єкти назавершеного будівництва, розташовані за адресою: смт. Гурзуф, вул. Ялтинська, 27 (а.с.22-23). При цьому, цільове призначення земельної ділянки площею 1,8145 га (кадастровий номер 0111946800:01:003:0275), яка розташована по адресі: м. Ялта, смт. Гурзуф, вул. Ялтинська район дома № 25 (СГПЧ-23) визначено, як будівництво та благоустрій комплексу багатоквартирних житлових будинків терасного типу, на підставі державного акту на право постійного користування земельної ділянки серія ЯЯ № 0000171 від 28.02.2007 року.
Згідно зі статтею 377 Цивільного кодексу України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Статтею 120 Земельного кодексу України передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Статтею 16 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що розгляд заяви і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до частини 3 статті 123 Земельного кодексу України, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відноситься до виключеної компетенції сільських, селищних, міських рад на пленарних засіданнях.
Пункт 1 статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” встановлює, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
При цьому, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що, відповідно до пункту 3 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом права власності на землю і землекористування” № 02-5/743 від 27.06.2001 року, обов'язок рад відвести земельну ділянку у власність або у користування необхідно відрізняти від їх обов'язку оформити право на земельну ділянку, якщо воно виникло у зв'язку з переходом права на будівлю і споруду, приватизацією об'єктів незавершеного будівництва або внаслідок укладення передбачених законом цивільно-правових угод (міна, дарування, купівля і под.), а також коли земельну ділянку було надано підприємству чи організації до введення в дію Земельного кодексу України.
У разі ухилення ради від оформлення права на земельну ділянку заінтересована особа відповідно до статей 74 і 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вправі звернутись до господарського суду з заявою про спонукання ради видати державний акт чи укласти відповідну угоду.
У зв’язку з викладеними обставинами, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними доводи відповідача про порушення його права на розпорядження землями територіальної громади та відсутність правових підстав для надання позивачеві дозволу на складання проекту відведення спірної земельної ділянки.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про необґрунтованість доводів апеляційної скарги, вірність висновків господарського суду АР Крим, та як наслідок, обґрунтованість та відповідність винесеного оскаржуваного рішення нормам чинного законодавства. Тому, підстави для скасування рішення господарського суду АР Крим відсутні.
Керуючись статтями 101, 103 п.1, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Гурзуфської селищної ради залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Автономної республіки Крим від 21 лютого 2008 року у справі № 2-3/1437-2008 залишити без змін.
Головуючий суддя О.А.Латинін
Судді І.В. Антонова
Т.П. Фенько