Судове рішення #1989325282

 





Справа № 412/15586/2012

Провадження 2а/412/568/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ


14 грудня 2012 року суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Трещов В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська про перерахунок пенсії та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська про перерахунок пенсії та зобов`язання вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона є пенсіонеркою за віком, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська з 17 червня 2005 року на підставі заяви, наданих документів та відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Посилається в своєму позові на те, що відповідач ухиляється від вчинення перерахунку пенсії з застосуванням середнього заробітку по Україні за 2008 рік, тобто календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Просила зобов`язати Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська усунути порушення її прав й здійснити перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, а також зобов`язати відповідача виплатити на користь позивача різницю між перерахованою та отриманою пенсією з 01 серпня 2009 року і до моменту ухвалення постанови суду по даній справі.

14 грудня 2012 року представник відповідача подав заперечення на позов, в якому зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивачу проводилися відповідно до вимог чинного законодавства України.  

У відповідності до положень ст. 1832 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Оцінивши обставини у справі, приходжу до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська з 17 червня 2005 року, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 22 липня 2005 року (а.с. 8) та отримує пенсію за віком.

Також судом встановлено, що у серпні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до управління з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру. 02 вересня 2011 року управлінням було прийнято рішення щодо перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія позивача, тобто з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, виходячи з наступного.

Ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(у редакції, що діяла до 31.12.2007 р.) передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України`було внесено зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування`та передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування`були визнані неконституційними.

Таким чином редакція статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», дія якої відновлена з 22.05.2008 р. не передбачає застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, як на цьому наполягає заявник, а навпаки передбачає застосування заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, тобто для позивача - це заробітна плата (доход) за 2004 рік (524,14 грн.).

Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається.

Крім того, як зазначено вище, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.

Аналіз норм Закону (статей 42- 45) свідчить про те, що поняття «призначення`та «перерахунок`пенсії не є тотожними, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовуються Законом.

За таких умов відсутні правові підстави застосування для проведення перерахунку пенсії норми, не призначену для цього.

При проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01 лютого 2011 року управлінням застосовувалась методика, визначена в спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01. Відповідно до цієї методики перерахунки пенсій відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рук (1197, 91 грн.).

Зазначена вище правова позиція знайшла відображення і в листі Вищого адміністративного суду від 19.07.2011 №1049/11/13-11 щодо застосування судами статей 40, 42 закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при розгляді справ за позовами пенсіонерів про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком та постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №4 від 20.06.2011.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що діями відповідача не порушуються права позивача на пенсійне забезпечення, а рішення є законним та таким що не суперечить вимогам діючого законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6, 19, 21, 22, 46, 55, 57, 58, 68  Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, п. 11 Постанови КМУ “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28.05.2008 року, ст. ст. 6 –11, 71, 99, 1832 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:


          У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська про перерахунок пенсії та зобов`язання вчинити певні дії –відмовити.

          

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя :                    В.В. Трещов


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація