2-а-4204/11
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.12.2011 Ленінський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді: Данилюк О.С.
при секретарі: Іншаковій О.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання незаконними дії та рішення, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 14 травня 2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання незаконними дії та рішення, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. В обґрунтування позову зазначив, що отримує пенсію за віком. Крім того, продовжує працювати та отримує заробітну плату. Оскільки набув достатньо страхового стажу для перерахунку пенсії за стажем роботи та заробітній платі він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька за перерахунком пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування». Але в своїй відповіді Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька повідомило, що в даний час до врегулювання питання на законодавчому рівні перерахунки пенсій по заробітній платі проводяться відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530. із застосуванням показника заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).
Не погодившись з умовами нарахування, просив визнати незаконними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо перерахунку призначеної йому пенсії та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» із застосуванням показника Зс –середньої зарплати працівників зайнятих у галузях економіки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, яка склала 1650,43 гривень за період з 07.02 2011 р. по теперішній час.
Ухвалою суду від 14 листопада 2011 року зазначений адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька в частині визнання незаконними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо перерахунку призначеної їй пенсії та зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування»із застосуванням показника Зс –середньої зарплати працівників зайнятих у галузях економіки в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, яка склала 1650,43 гривень за період з 07.02.2011 р по 13.05.2011 рік було залишено без розгляду, у зв’язку з пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.
У судове засідання позивач не з’явилася, просила розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_2, у судове засідання не з’явилася, надала заяву про слухання справи у її відсутність. З наданих до суду заперечень вбачається, що при призначенні пенсій у 2010 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1573,99 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). На підставі наведеного просили в задоволенні вимог позивача відмовити.
Суд, враховуючи те, що клопотання про розгляд справи за їх відсутністю заявили всі особи, які беруть участь у справі, вважає можливим, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України здійснити судовий розгляд і вирішення справи в порядку письмового провадження, та перевіривши матеріали справи, встановила наступне.
Право громадян України на державне пенсійне забезпечення передбачено ст. 46 Конституції України та ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Донецька та відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування»отримує пенсію за віком.
Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька за перерахунком пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування». Однак, листом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька повідомило, що в даний час до врегулювання питання на законодавчому рівні перерахунки пенсій по заробітній платі проводяться відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 із застосуванням показника заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) та вважали перерахунок недоцільним.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв’язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.
Так, частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. У редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп –заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс –середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск –сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К –кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий –шостий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.
Отже, аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це –середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).
Зазначені вище норми впродовж 2006–2008 року зазнавали змін.
Так, згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.
Підпунктом “б” підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-V «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV було викладено в новій редакції.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту “б” підпункту 9, підпункту “б” підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, відповідно до ст. 152 Конституції України з 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у первинній його редакції.
Крім того, 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати.
Так, підпунктом 3 пункту 11 цієї постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та постанова Кабінету Міністрів України), які регулюють спірні правовідносини.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії позивача. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Тому доводи представника відповідача про відсутність врегулювання питання визначення показника заробітної плати на законодавчому рівні, не можуть бути прийняті судом до уваги як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства та є безпідставними і юридично неспроможними.
Крім того, посилання відповідача у наданому запереченні на підпункт 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року № 530 «Про деякі питанні соціального захисту окремих категорій громадян», на підставі якої було проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, який вже склався до винесення рішення КСУ, суд не може також прийняти до уваги, оскільки умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч.1 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003року №1058-IV.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Суд зазначає, що правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії»є різними правовими категоріями.
Вищезазначене узгоджується з листом Вищого адміністративного суду України № 494/11/13-11 від 11 квітня 2011 року, яким визначена правова позиція цієї судової інстанції зі спірного питання наступним чином: «Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при розв’язання таких спорів застосуванню підлягають положення Закону № 1058-ІV, тобто при обчисленні пенсії слід застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІV. Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 1 січня по 22 травня 2008 року. Частина 4 статті 42 Закону № 1058-ІV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії».
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність у позивача правових підстав для перерахунку та виплати пенсії на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування»з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік у сумі 1650,43 грн., з 14 травня 2011р., а тому в позові слід відмовити в повному обсязі.
На підставі ч.1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, керуючись ст. ст. 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання незаконними дії та рішення, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 14 травня 2011 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а особами, які приймали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови у 10-ти денний строк з дня отримання її копії.
Суддя: О. С. Данилюк
- Номер:
- Опис: про нарахування та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги, дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.04.2011
- Дата етапу: 17.05.2011
- Номер: 2-а/2303/2222/11
- Опис: Про визнання дій УПФУ у Драбівському районі незаконними та виплати пенсії по інвалідності, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.07.2011
- Дата етапу: 18.04.2012
- Номер: 2-а-4204/2011
- Опис: прро зобов"язання вчинити дії по перерахунку та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як "Дитині війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.08.2011
- Дата етапу: 04.10.2011
- Номер: 2-а/220/4876/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2011
- Дата етапу: 14.10.2011
- Номер: 2-а/412/5594/11
- Опис: Про скасуваня постанови
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.07.2011
- Дата етапу: 29.08.2011
- Номер: 2-а/224/1124/11
- Опис: перерахунок пенсії особі яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Томашпільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.07.2011
- Дата етапу: 28.04.2014
- Номер: 2-а/1028/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-4204/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Данилюк О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.05.2011
- Дата етапу: 31.05.2011