КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-4347/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання : Снісар Я.В.
сторін:
позивача –ОСОБА_1,
представника відповідача –Король Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1
до відповідача: Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції
про зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Кіровоградської ОДПІ у зв’язку з невидачею свідоцтва платника єдиного податку на 2008 рік;
- зобов’язати Кіровоградську ОДПІ видати свідоцтво платника податку на 2008 рік;
- визнати його звільненим від сплати податку на доходи фізичних осіб за 1 квартал 2008 року.
Позивачем вказано, що він у встановленому порядку сплатив єдиний податок за січень 2008 року і 13.12.2007 року, подав до Кіровоградської ОДПІ письмову заяву про видачу свідоцтва про сплату єдиного податку, а відтак він вважає, що самостійно обрав спосіб оподаткування єдиним податком і виконав усі необхідні умови для отримання свідоцтва про сплату єдиного податку на 2008 рік. Податковий орган, згідно чинного законодавства, зобов’язаний був протягом десяти робочих днів безоплатно видати ФОП ОСОБА_1 свідоцтво про сплату єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову. Ні свідоцтва про сплату єдиного податку на 2008 рік, ні відмови податковим органом надано не було.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання прибув та проти позовних вимог заперечив, посилаючись на обставини, які викладені в письмових запереченнях, наданих на адресу суду.
В обґрунтування заперечень зазначено, що заява ФОП ОСОБА_1 до податкового органу не надходила. Відтиск печатки «ДПІ в м. Кіровограді»та дати «13.11.2007»на наданій до суду заяві позивача може бути виготовлено на замовлення будь-якою особою.
Станом на час розгляду справи по суті, у зв’язку з реорганізацією податкового органу у 2010 році, печатка податкового органу була знищена.
Крім того, представником відповідача зазначено, що у 2008 році ФОП ОСОБА_1 здійснював діяльність на загальній системі оподаткування, так як заява про право застосування обліку та звітності на 2008 року, не була подана до Кіровоградської ОДПІ у встановлений законодавством строк.
До Кіровоградської ОДПІ платником подано одночасно як декларацію про доходи, так і звіт суб’єкта малого підприємництва–фізичної особи - платника єдиного податку за І квартал 2008 року /а.с.51-62/, в яких позивачем зазначено, що доходів від здійснення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 у І кварталі 2008 року не отримував.
За таких обставин, відповідач вважає доводи позивача необґрунтованими, а тому в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, ФОП ОСОБА_1 зареєстрований 30.07.1997 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради /а.с. 6/.
Згідно свідоцтв про сплату єдиного податку за 2006 рік, 2007 рік /а.с. 7,80/, позивач перебував у 2006 та 2007 роках на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, вид діяльності "послуги правового забезпечення".
10.12.2007 року платіжним дорученням № НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_1 сплатив до міськфінвідділу в м. Кіровограді єдиний податок за січень 2008 рік /а.с 8/.
Платіжним дорученням №1137618883 від 17.01.2008 року ФОП ОСОБА_1 сплатив єдиний податок за лютий - березень 2008 рік. /а.с. 10/.
ФОП ОСОБА_1 звернувся до податкового органу 13 грудня 2007 року з заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності /а.с. 9/.
Відповідно до службової записи № 839/17-2-45 від 11.11.2011 року відділу адміністрування податків з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб, ФОП ОСОБА_1 в 2008 році здійснював діяльність на загальній системі оподаткування, так як заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2008 рік не була подана до Кіровоградської ОДПІ у встановлений законодавством строк /а.с. 33/.
ФОП ОСОБА_1 28.09.2011 року звернувся до Кіровоградської ОДПІ з вимогою видати йому свідоцтво про сплату єдиного податку на 2008 рік /а.с. 11-13/, проте листом Кіровоградської ОДПІ від 03.10.2011 року йому у цьому було відмовлено, оскільки заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2008 рік не була подана у встановлений законодавством строк /а.с. 14,32/.
Пунктом 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»передбачено, що форма та порядок видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку встановлюються Державною податковою адміністрацією України і є єдиними на всій території України. Для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа обов'язково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період. Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу за календарний рік. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.
Відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності і повернення до раніше встановленої системи оподаткування суб'єкти малого підприємництва можуть здійснювати з початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) у разі подання відповідної заяви до органів державної податкової служби не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу).
В порушення вимог Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»ДПІ в м. Кіровограді не видала фізичній особі–підприємцю ОСОБА_1 в установлений строк свідоцтво про право сплати єдиного податку та не надала письмову мотивовану відмову.
З урахуванням того, що судом у судовому засіданні оглянутий оригінал заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, на якому вбачається відтиск штемпелю ДПІ м. Кіровограда 13.12.2007 року, та згідно акту №2 "Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду" /а.с. 71-74/, пояснень представника відповідача, що на даний час не існує ДПІ м. Кіровограда, тому зазначений штемпель також знищений, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача стосовно невидачі безоплатного свідоцтва про право сплати єдиного податку або ненадання письмової мотивованої відмови на заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, яка надійшла до ДПІ м. Кіровограда 13.12.2007 року.
Також суд зазначає, що необхідною умовою для видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку є сплата всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період, оскільки сторони не надали суду інформацію стосовно наявності або відсутності заборгованості у позивача, в частині позовних вимог щодо видачі свідоцтва платника єдиного податку на 2008 рік слід відмовити.
Поряд з цим, щодо позовних вимог в частині визнання позивача звільненим від сплати податку на доходи фізичних осіб за 1 квартал 2008 року, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011р. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України № 2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Закон України «Про систему оподаткування»втратили чинність.
Проте, у зв’язку з тим, що спеціальним законом з питань оподаткування, на час виникнення спірних правовідносин, був Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-III, Закон України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991, № 1251-XII, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в України" визначено, що завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правовідносини щодо справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, перелік суб'єктів податкових правовідносин регулюються Законом України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991, № 1251-XII, чинного на момент виникнення правовідносин, (надалі Закон № 1251-XII ).
Зокрема, відповідно до преамбули та частин 1, 3 і 4 ст. 1 Закону № 1251-XII, передбачено, що цей Закон визначає зокрема податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюється Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших Законів України про оподаткування. Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільг щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Види податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлені ст. 14 Закону № 1251-XII ( загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі)) та ст. 15 Закону № 1251-XII (місцеві податки і збори (обов'язкові платежі)) цього Закону і їх перелік є вичерпним.
Ставки та порядок справляння податків встановлених Законом України "Про систему оподаткування", врегульовані законами, які поряд з нормами, що за предметом регулювання відносяться до норм інших правових інститутів, або відсилають до підзаконних нормативних актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, зокрема те, що порядок правового регулювання справляння податків не передбачає, з огляду на обставини справи, звільнення від сплати податків, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині не обґрунтовані, так як правомірність заявлених вимог не знайшла свого підтвердження під час судового розгляду, тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції стосовно невидачі безоплатного свідоцтва про право сплати єдиного податку або ненадання письмової мотивованої відмови на заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, яка надійшла до ДПІ м. Кіровограда 13.12.2007 року.
В решті заявлених вимог –відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом