Судове рішення #19810981

     Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області    

                            Справа № 2-1487/11

РІШЕННЯ

Іменем України

 12.12.2011 р.                                                                                                                м. Жмеринка         

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

                    при секретарі Буга Р.М.,

                    з участю:  помічника прокурора Багрія Є.А.,

                    представників позивача: ОСОБА_1,

                    представників відповідача: ОСОБА_2,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жмеринка справу за позовом Жмеринського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СХК Вінницька Промислова група»про розірвання договору оренди,

В С Т А Н О В И В:

Жмеринський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах ОСОБА_3 з цим позовом, в якому просив розірвати договір оренди земельної ділянки № 10 від 10.08.2010 року укладеного між ОСОБА_3, жителькою с. Демидівка Жмеринського району Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «СХК Вінницька Промислова група»,  зареєстрованого в Вінницькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2010 року.

Позов аргументував тим, що  10.08.2010 року ОСОБА_3  було укладено договір оренди земельної ділянки № 10 з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група», згідно якого орендодавець – ОСОБА_4 передала орендарю строком на п’ять років земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 2,5541 га, яка знаходиться на території Демидівської сільської ради Жмеринського району і належить їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку.

Прокурор вказав, що при проведенні розрахунку з ОСОБА_3 за орендований земельний пай, вона поставила свій підпис у невідомих їй документах. Проте, через деякий час ОСОБА_3 стало відомо, що це був договір оренди  землі із  ТОВ «СХК Вінницька Промислова група».

Прокурор зазначає, що дії посадових осіб ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» носять ознаки шахрайства, що виражається у отриманні ним права на земельну ділянку шляхом омани.

Вказав, що спірний договір оренди був укладений з порушенням вимог ст. 15 Закону України «Про оренду землі»,  адже у ньому відсутня одна із істотних умов договору оренди - передача у заставу та внесення до статутного фону права оренди земельної ділянки.

Помічник Жмеринського міжрайонного  прокурора Багрій Є.А.  позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник позивача за довіреністю  ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та пояснив, що на загальних зборах спілки громадян-співвласників ПСП «Мрія», яка на підставі статуту наділена правом задоволення та захисту спільних економічних інтересів, пов’язаних з розпорядженням спільним майном і передаючою в оренду землі, отриманими в результаті реструктуризації КСП «Мрія» с. Могилівка, яка є місцевим об’єднанням громадян на території Демидівської сільської ради Жмеринського району, до якої також входить і позивачка ОСОБА_3, рішення про надання в оренду належних членам спілки земельних ділянок СХК «Вінницька Промислова група» не ухвалювало.  

Першочергово договори оренди землі,  членами спілки, в тому числі і позивачкою були укладені з приватним сільськогосподарським підприємством ПСП «Мрія», яке в силу певних економічних обставин, стало фінансово не спроможним, перестало обробляти землю та розраховуватись за договорами оренди землі з її власниками, в зв’язку з чим вони були розірвані.

Позивач ОСОБА_3 просить розірвати підписаний нею договір оренди землі з ТОВ СХК «Вінницька Промислова група» в зв’язку з тим, що її не проінформували, які  саме документи вона підписує, не роз’яснили умови договору, вона – позивачка, особисто договір не читала, вважала, що підписує документи для отримання заборгованості за договором оренди землі з  ПСП «Мрія».

Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 проти позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити в зв’язку з тим, що у позивачки відсутні підстави розірвати договір оренди землі з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група», адже він виконується належним чином, орендна плата сплачується вчасно та в повному розмірі,  шкода земельній ділянці внаслідок її використання орендарем не завдається.

В письмових запереченнях проти позову вказав, що ОСОБА_3 розуміла, що укладає договір оренди землі з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група», на яких умовах і на який термін, адже вона його підписала власноручно в трьох екземплярах, та власноручно підписала акт приймання-передачі об’єкта оренди, підписала угоду про розірвання попереднього договору оренди землі з ПСП «Мрія», для цього надала паспорт, ідентифікаційний номер, державний акт на право власності на земельну ділянку, з яких були зроблені копії (а.с.23-25).

Допитана за клопотанням представника відповідача як свідок позивачка ОСОБА_3 пояснила, що договір оренди з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» підписувала власноручно, але хоче його розірвати, так як їй не роз’яснили його умов. Претензій щодо невиконання умов договором оренди орендарем, в неї не має. Орендну плату вона отримала  – зерном та готівкою. Також пояснила, що в розписку (а.с.21) про те, що в неї немає претензій  до СХК «Вінницька промислова ОСОБА_5», за неї підписав її син, у якого також СХК орендує землю. Проте вона розписку підтверджує, з нею дійсно ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» по орендній платі за земельну ділянку розрахувалось, претензій по виконанню договору оренди землі у неї немає.

Свідок ОСОБА_6 пояснила, що працює в ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» інженер з охорони праці. Так, ОСОБА_3  разом із сином, який також уклав даний договір оренди підійшла в бухгалтерію ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» для того, щоб поцікавитися, чи дійсно можна заключити договір оренди з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група». ОСОБА_3 власноручно підписала договір оренди з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група».

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що працює бухгалтером в ТОВ «СХК Вінницька Промислова група».  ОСОБА_3 було роз’яснено головним бухгалтером ТОВ СХК «Вінницька Промислова група» ОСОБА_5, яка вже нині покійна,  про умови та порядок укладення договору оренди з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група». Також  пояснила, що ОСОБА_3 сама, з власної волі надала відповідні документи для їх копіювання для укладення даного договору оренди.

Свідок ОСОБА_8 пояснила, що працює в ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» завідуючим складом.  З ОСОБА_3 по договору оренди землі був зроблений повний розрахунок по орендній платі, а саме вона видала останній зерно. При отриманні зерна ОСОБА_3 розписалась в відомості. Претензій з приводу договору оренди та розрахунку по ньому до ТОВ СХК «Вінницька Промислова група» у позивачки не було.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_3  на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку ЯА 808219 є власником земельної ділянки площею 2,5541 га, яка розташована на території Демидівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с11).  

10.08.2010 року між ОСОБА_3 (як орендодавцем) та ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» (як орендарем) було укладено договір оренди землі № 10, згідно якого орендодавець – ОСОБА_3 передала орендарю строком на п’ять років земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2,5541 га, яка знаходиться на території Демидівської сільської ради Жмеринського району, з орендною платою 4% від визначеної нормативної вартості  земельної ділянки (а.с.8-9). Згідно пункту Договору «зміна умов договору і припинення його дії» - п.п. 37. Дія договору припиняється у разі:  закінчення строку на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності в порядку встановленому законом; ліквідації юридичної особи  - орендаря. Договір припиняється і в інших випадках передбачених законом.  - п.п. 38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін;   рішенням суду, на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов’язкові передбачених договором та внаслідок  випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.  - п.п. 39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умов розірвання договору в односторонньому порядку немає. Передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки не передбачено (а.с.9). Вказаний договір зареєстрований у Вінницькій філії ДП «Центр ДЗК» 14 вересня 2010 року.

Вказана земельна ділянка була передана орендодавцем – ОСОБА_3 орендарю ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» за актом приймання-передачі об’єкта оренди 10 серпня 2010 р., який додається до договору (а.с.10). До договору також додається: вищеописаний державний акта на право власності на земельну ділянку ЯА 808219 з описом меж (а.с.11); копія паспорту громадянина України ОСОБА_3 та її ідентифікаційний номер (а.с.12); викопіювання із проекту організації  земельних часток (паїв) Демидівської сільської ради з описом меж (а.с.13); акт визначення меж земельної ділянки (на місцевості), яким передбачено, що власник земельної ділянки приступає до користування земельною ділянкою з часу встановлення земельної ділянки в натурі та отримання державного акта на право власності на земельну ділянку (а.с.14).

Згідно розписки від 19 жовтня 2011 року ОСОБА_3 розрахунок по орендній платі отримала повністю, претензій до договору оренди землі підписаного нею з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» немає (а.с.21). Вказане підтвердила в судовому засіданні.

У відповідності до вимог частини 3 ст.  640 ЦК України договір,   який  підлягає  нотаріальному  посвідченню  або державній реєстрації,  є укладеним з  моменту  його  нотаріального посвідчення або  державної  реєстрації,  а  в  разі необхідності і нотаріального посвідчення,  і державної  реєстрації  -  з  моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.  Як встановлено вище договір оренди землі від 10.08.2010 року № 10 був зареєстрований в ДЗК.

Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено бо розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

У відповідності до частини 2 ст.  792 ЦК України відносини щодо   найму   (оренди)   земельної   ділянки регулюються законом.

Згідно частини 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

В статтях 24 та 25 зазначеного Закону визначають права та обов’язки орендодавця та орендаря. Як було встановлено в с удовому засіданні позивачка до відповідача претензій по виконанню своїх обов’язків по договору оренди землі немає. Відповідач шкоди об’єкту оренди не завдає.

У відповідності до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди   (місце   розташування   та  розмір  земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням  її  розміру,  індексації,  форм платежу,   строків,   порядку   її   внесення   і   перегляду   та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної  ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження  (обтяження)  щодо  використання  земельної ділянки; визначення сторони,  яка несе ризик  випадкового  пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови  передачі  у  заставу  та  внесення до статутного фонду права  оренди  земельної  ділянки.

Відсутність у  договорі  оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору   оренди,   а   також  для  визнання  договору  недійсним відповідно до закону.

За згодою  сторін  у договорі оренди землі можуть зазначатися інші  умови,  зокрема  якісний  стан  земельних   угідь,   порядок виконання зобов'язань сторін,  порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони  і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з  відображенням  обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення   меж   земельної   ділянки   в   натурі   (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект  відведення  земельної ділянки у випадках передбачених цим Законом.

Як було  встановлено в судовому засіданні в договір оренди землі від 10.08.2010 року № 10 зазначені усі істотні умови, передбачені ст. 15 Закону України «Про оренду землі», в тому числі і  умови  передачі  у  заставу  та  внесення до статутного фонду права  оренди  земельної  ділянки (п.п.39 Договору). Разом з тим до договору додано усі необхідні документи, які є його невід’ємною частиною.  

В статті 16 вищезазначеного Закону, передбачено порядок укладення договору оренди землі, а саме укладення договору  оренди  земельної   ділянки   із   земель приватної  власності  здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно  із  законом  вправі  набувати  право  оренди  на  таку земельну ділянку. Судом встановлено, що орендодавець ОСОБА_3  добровільно надала згоду на укладення договору оренди землі з ТОВ «СХК Вінницька Промислова група», адже договір підписала та надала усі необхідні документи для його укладення та державної реєстрації.

Разом з тим, основною підставою для розірвання договору оренди землі, позивач зазначає відсутність однієї із істотних умови, передбаченої в ст. 15 ЗУ «Про оренду землі», хоча законодавець в цій же статті чітко зазначає, що в такому випадку слід ставити питання перед судом про визнання договору оренди недійсним. Таким чином, з підстав зазначених у позовній заяві в судовому порядку договір оренди землі розірваний бути не може, а інших підстав та доказів, які б давали суду підстави розірвати договір оренди землі, прокурор, позивач та представник позивача суду не представили.  

Суд, на підставі ст. 58 ЦПК України відхиляє як неналежні докази, які не стосуються предмету доказування, а саме статуту спілки об'єднання громадян-співвласників ПСП «Мрія» (а.с.33-37); Протоколу № 1 зборів власників майнових і земельних паїв Демидівської сільської ради Жмеринського району Вінницької (а.с.38-42); вимоги якими повинен володіти Інвестор агропромислового комплексу Демидівської сільської ради (а.с.43);  лист голови ініціативної групи власників земельних паїв ОСОБА_9 (а.с.44); лист засновника ПСП «Мрія» ОСОБА_10 (а.с.45); витяг з протоколу №4 зборів власників майнових і земельних паїв по Демидівській сільській раді  Жмеринського району (а.с.46-49); лист ОСОБА_9 адресований в.о. ТОВ «СХК Вінницька Промислова група» ОСОБА_11 (а.с.50-51); лист засновника ПСП «Мрія» ОСОБА_10 керівнику ДЗК (а.с.52-53); заяву-повідомлення голови зборів ОСОБА_12 адресовану директору Вінницької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» (а.с.55, 56); лист ОСОБА_9  до Жмеринського міжрайонного прокурора (а.с.57); лист-відповідь Жмеринського міжрайонного прокурора адресований депутату Вінницької обласної ради (а.с.59-60); протокол зборів уповноважених спілки-співвласників майна від 19.02.2011р. (а.с.61-69); звернення до прокурора вінницької області ОСОБА_13 (а.с.70-77); лист-відповідь ОСОБА_13 (а.с.78); протокол зборів уповноважених спілки громадян-співвласників майна від 21.05.2011р. (а.с.79-82); лист заступника прокурора Вінницької області адресований ОСОБА_9 (а.с.83).

Згідно ст.ст. 10, 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Відповідно до ст.ст. 58, 60 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Доказування не може ґрунтується на припущеннях. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі, щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Прокурор, який діє в інтересах позивача, позивач та його представник суду не надали належних та допустимих доказів про в обґрунтування своїх позовних вимог, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 10, 11, 27, 58, 60, 61, 147,  208, 209, 213- 215 ЦПК України, ст. 125 ЗК України, ст. 15, 16, 24, 25, ч.1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ч. 3 ст.  640, ст. 651, ч. 2 ст.  792 ЦК України, суд  

       

ВИРІШИВ:

 

В задоволенні позову Жмеринського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СХК Вінницька Промислова група» про розірвання договору оренди – відмовити.

          Рішення суду набирає законної сили  після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу  протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд  за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.


Суддя:ОСОБА_14


  • Номер: 6/213/1/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1487/11
  • Суд: Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Заярний А.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.12.2015
  • Дата етапу: 06.01.2016
  • Номер: 6/133/66/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1487/11
  • Суд: Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
  • Суддя: Заярний А.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.05.2016
  • Дата етапу: 23.05.2016
  • Номер: 6/489/181/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1487/11
  • Суд: Ленінський районний суд м. Миколаєва
  • Суддя: Заярний А.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.07.2017
  • Дата етапу: 23.08.2017
  • Номер: 6/133/3/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1487/11
  • Суд: Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
  • Суддя: Заярний А.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.01.2021
  • Дата етапу: 25.01.2021
  • Номер: 6/133/7/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1487/11
  • Суд: Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
  • Суддя: Заярний А.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.12.2020
  • Дата етапу: 04.01.2021
  • Номер: 6/133/7/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1487/11
  • Суд: Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
  • Суддя: Заярний А.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.12.2020
  • Дата етапу: 04.01.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація