ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2011 року < год:хв > Справа № 2а/0370/3143/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Іванчуку О.В.,
за участю прокурора Остапчука С.О.,
представника позивача Мужика Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом виконуючого обов’язки прокурора Горохівського району в інтересах держави в особі Горохівського районний центр зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю “Відродження” про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків та пені,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Горохівського району в інтересах держави в особі Горохівського районний центр зайнятості (далі – Горохівського РЦЗ) звернувся з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Відродження” (далі - ТзОВ “Відродження”) про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 6248,15 грн. та пені у розмірі 240,75 грн. всього на загальну суму 6488,90 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення вимог статей 17, 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» не в повному обсязі сплачує страхові внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Заборгованість ТзОВ “Відродження” перед Фондом за період з 01 квітня 2010 року по 31 грудня 2010 року становить недоїмка зі сплати страхових внесків в розмірі 6248,15 грн. та пені у розмірі 240,75 грн. всього на загальну суму 6488,90 грн. Просить стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить суд стягнути вищевказану заборгованість.
На розгляд справи призначеної на 23.11.2011 року та 02.12.2011 року відповідач не з’явився свого представника не направив, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, заперечення на позов не подав, з клопотаннями про відкладення розгляду справи не звертався.
Відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи проводиться у відсутності відповідача на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ТзОВ “Відродження”, зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 27.11.2001 року за №30101813.
З преамбули Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року №1533-ІІІ (далі – Закон №1533-ІІІ) вбачається, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Частиною 1 статті 2 Закону №1533-ІІІ передбачено, що Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в обов’язковому порядку фінансує витрати пов’язані з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг в обсягах передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 16 Закону №1533-ІІІ, джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників-роботодавців, застрахованих осіб, що сплачують на умовах і в порядку передбачених законодавством.
Частина 2 статті 4 Закону №1533-ІІІ визначає, що роботодавець набуває статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня реєстрації.
Стаття 12 Закону №1533-ІІІ встановлює, що функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості.
У відповідності до частини 1 статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (вищим органом виконавчої влади), створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Частина 2 статті 18 названого вище Закону, постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення» №47 від 24.06.1991 року передбачає, що державна служба зайнятості складається з: державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості АРК, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості тощо.
За таких підстав, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Горохівський районний центр зайнятості, який входить до складу державної служби зайнятості.
В ході перевірки, проведеної прокуратурою в Горохівського районному центрі зайнятості щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходжень до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття встановлено, що ТзОВ “Відродження” не сплачує дані страхові внески. За результатами планової перевірки Горохівським районним центром зайнятості складено акт № 36 від 11.08.2011 року. Актом перевірки встановлено несвоєчасність та неповноту сплати страхових внесків ТзОВ “Відродження” до Фонду, у зв’язку з чим підприємству нараховано страхові внески в розмірі 6248,15 грн. та пені у розмірі 240,75 грн. всього на загальну суму 6488,90 грн. На підставі акта перевірки № 36 від 11.08.2011 року директором Горохівського РЦЗ винесено рішення № 4 від 15.08.2011 року про стягнення з ТзОВ “Відродження” простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), та пені у розмірі 6488,90 грн. Вказане рішення відповідач отримав 20.08.2011 року в установленому законом порядку та у строк не оскаржив, кошти на рахунок центру зайнятості не перерахував.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2001 року № 1533-ІІІ (надалі Закон України № 1533-ІІІ) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 19 Закону України № 1533-ІІІ розміри страхових внесків установлюються на календарний рік для роботодавця - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошове забезпечення військовослужбовців, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Згідно п.2. ч. 2 ст.35 Закону України № 1533-ІІІ роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Частиною 1 ст. 38 Закону України № 1533-ІІІ визначено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до абзаців 3,4 частини 1 вищевказаної статті штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із абзацом 5 частини 7 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Таким чином, застосуванню підлягають зазначені вище Закони в редакції, що діяли до 01 січня 2011 року. Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.11,17,71,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст. 34,35,38 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Відродження” на користь Горохівського районного центру зайнятості недоїмку зі сплати страхових внесків в розмірі 6248 (шість тисяч двісті сорок вісім) гривень 15 копійок та пеню у розмірі 240 (двісті сорок) гривень 75 копійок, всього на загальну суму 6488 (шість тисяч чотириста вісімдесят вісім) гривень 90 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 06 грудня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий
Суддя В.В.Мачульський