Справа № 22ц-3698/11
Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого –судді Шершуна В.В.
суддів: Талалай О.І. , П’єнти І.В.
з участю секретаря: Лапка Ю.В.
прокурора: Параскевича О.Г.
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-3698 за апеляційною скаргою прокурора Летичівського району Хмельницької області на рішення Летичівського районного суду від 03 листопада 2011 року по справі за заявою прокурора Летичівського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Сусловецької сільської ради про визнання спадщини відумерлою.
Заслухавши доповідача, думку прокурора, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, колегія суддів,
в с т а н о в и л а :
Прокурор Летичівського району, звертаючись до суду із вказаною заявою, зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1. Спадкоємців не має. На ім’я ОСОБА_1 був виданий державний акт № 795922 на право приватної власності на земельну ділянку в розмірі 2,71 га вартістю 35035 грн. 68 коп. Перевіркою прокуратури Летичівського району встановлено, що вказаний акт не отриманий ОСОБА_1 і не зареєстрований відповідно до вимог чинного законодавства. Посилаючись вимоги на ст. 1277 ЦК України, прокурор просив визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1, відумерлою та передати її у власність територіальної громади Сусловецької сільської ради Летичівського району.
Рішенням Летичівського районного суду Хмельницької області від 03 листопада 2011 року заяву залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі прокурор Летичівського району, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, просить його скасувати і ухвалити нове рішення, яким заяву задовольнити. Посилається на неповне з’ясування судом
__________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Курнос С.О. Справа № 22ц-3698
Доповідач –Талалай О.І. Категорія № 70
обставини, що мають значення для справи. Право власності на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП) виникає з дня видачі КСП державного акта на право колективної власності на землю.
В засіданні апеляційного суду прокурор апеляційну скаргу підтримав. Представник Сусловецької сільської ради Летичівського району не з’явився, про день, час і місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, рішення суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам рішення суду не відповідає.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підставою для скасування або зміни рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1. Спадкоємців не має. Згідно повідомлення Летичівської державної нотаріальної контори від 15 вересня 2011 року спадкова справа після її смерті не відкривалася. Відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0123376 від 16 грудня 1996 року ОСОБА_1 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Куйбишева розміром 3,33 в умовних кадастрових гектарах. На підставі державного акта на право приватної власності на землю № 795922 від 26 листопада 2002 року ОСОБА_1 передана у приватну власність земельна ділянка площею 2,71 га в межах згідно з планом, що розташована на території Сусловецької сільської ради.
Відмовляючи в задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з того, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації. Рішення про право на земельну частку (пай) і передачу у власність земельної ділянки прийняті після смерті ОСОБА_1 Остання їх не отримала. Державний акт на право приватної власності на землю не зареєстрований у встановленому законом порядку. Відповідно відсутні підстави для визнання спадщини відумерлою.
Проте погодитися з таким висновком суду не можна, оскільки він не відповідає обставинам справи.
Згідно ст. 1277 ЦК України в редакції, що діяла на час подання заяви, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року з послідуючими змінами «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Із матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 включена до списку, що додається до державного акта серії ХМ № 14 на право колективної власності на землю, виданого 24 жовтня 1995 року КСП ім. Куйбишева с. Суслівці Летичівського району Хмельницької області.
За таких обставин спадковим майном після смерті ОСОБА_1 є право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Куйбишева розміром 3,33 в умовних кадастрових гектарах (площею 2,71 га) вартістю 35035 грн. 68 коп. Спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 у зв’язку з відсутністю спадкоємців і спливом одного року з часу відкриття спадщини слід визнати відумерлою та передати її у власність територіальної громади Сусловецької сільської ради Летичівського району Хмельницької області.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу прокурора Летичівського району Хмельницької області задовольнити частково.
Рішення Летичівського районного суду від 03 листопада 2011 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Заяву задовольнити частково.
Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 на право на земельну частку (пай) в розмірі 3,33 в умовних кадастрових гектарах (площею 2,71 га) вартістю 35035 грн. 68 коп. та передати її у власність територіальної громади Сусловецької сільської ради Летичівського району Хмельницької області.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: (підпис) Судді: (підписи)
Вірно:
Суддя: