ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
16.01.08р. | Справа № А23/599 |
За позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Дніпропетровськ
до Приватного підприємства Агрофірми "Степове", с. Поперечне, Павлоградського району, Дніпропетровської області
про стягнення 7664,99 грн.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Бичкова С.І. - дов. від 08.01.08 №03-06/0008, заст. начальника відділу
Від відповідача: Мещеряков В.С.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом та просить стягнути з Приватного підприємства "Агрофірми "Степова" на користь позивача заборгованість в сумі 7664,99 грн., яка складається з суми 7215,71 грн. –адміністративно-господарської санкції, 449,28 грн. –пені, нарахованих за нестворення в 2006 році робочих місць для інвалідів.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на відсутність вини підприємства в не працевлаштуванні інвалідів. На підприємстві було створено 3 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Про незаповнені вакансії робочих місця для працевлаштування інвалідів відповідач сповістив селищну раду с.Поперечне листом від 31.12.05, у відповідь селищною радою в 2006 році було направлено один інвалід. В судовому засіданні представник відповідача підтвердив факт незвернення до органів працевлаштування.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів основними завданнями відділення є участь у реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, а також здійснення на території області контролю за додержанням підприємствами, (об'єднаннями), установами та організаціями нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідач –Приватне підприємство Агрофірма "Степове" зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності - юридична особа, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.
Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
За недотримання підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями зазначеного вище нормативу на останніх статтею 20 зазначеного Закону України покладається відповідальність у вигляді адміністративно-господарської санкції, сума якої визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності із ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач згідно даним поданого позивачеві звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік повинний був створити в 2006 році 3 робочих місця для забезпечення працевлаштування інвалідів (середньооблікова чисельність штатних працівників –70).
Фактично в 2006 році на підприємстві відповідача працевлаштовані 2 особи, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, докази створення відповідачем необхідної кількості робочих місць інвалідів в матеріалах справи відсутні, сторонами не подані.
Діюче законодавство України покладає обов'язок щодо працевлаштування інвалідів, а саме: забезпечення (створення, пристосування) робочих місць для інвалідів та інформування відповідних органів про вільні робочі місця для інвалідів на підприємства.
Згідно з Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 № 314, робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації (далі - підприємство) незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда.
Пунктом 3 зазначеного Положення встановлено, що робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Як вбачається матеріалів справи, зокрема, листа Павлоградського міського центру зайнятості від 03.05.07, листа управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації № 888/д-0331 від 04.05.07 відповідач до центру зайнятості в 2006 році інформацію за формою З-ПН про наявність вільних робочих місць, на яких може використовуватись праця інвалідів протягом 2006 року, не надавав, з проханням надсилати для працевлаштування громадян, яким встановлено групу інвалідності, керівництво підприємства до управління праці та соціального захисту населення не зверталось. Інші заходи, направлені на працевлаштування інвалідів в необхідній кількості, відповідачем не здійснювались.
Таким чином, матеріалами справи підтверджений факт порушення відповідачем наведених вище норм Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", що є підставою для нарахування і сплати відповідачем адміністративно-господарської санкції у встановленому ст.20 цього Закону розмірі, а саме: 7215,71 грн.
Крім того, відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", п.3.4 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.07 № 223, який передбачає, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу) відповідачеві за період з 16.04.07 по 09.11.07 включно нарахована пеня в сумі 449,28 грн.
На момент вирішення спору докази оплати зазначеної вище суми нарахованих штрафних санкцій за нестворення в 2006 році робочих місць для інвалідів та пені в матеріалах справи відсутні.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 7664 грн. 99 коп.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ч.4 ст. 94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства Агрофірми "Степове", с. Поперечне, Павлоградського району, Дніпропетровської області, на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму 7215 грн. 71 коп. - адміністративно-господарську санкцію, суму 449 грн. 28 коп. –пені.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя | І.Ю. Добродняк |
09.04.08
Згiдно з оригіналом |
Помічник судді | Н.Ф. Голов'яшкіна |