Судове рішення #1976967
КОПІЯ

КОПІЯ

                                                                                                                      Справа № 2-A-303/07

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2007 року Суворовський районний міста Одеси в складі:

головуючого судді          Катаєвої Е.В.

при секретарі                  Юзефович Ю.А.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправним рішення,  а також його скасування,

 

ВСТАНОВИВ:

 

До суду з позовом звернувся ОСОБА_1. у якому зазначив,  що 01.11.2006 року йому стало відомо,  що ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області прийнято рішення від 07.08.2006 року,  яке 09.08.2006 року затверджено заступником начальника ГУ УМВС України в Одеській області,  про вилучення у нього паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 та оформленого на його підставі паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 та направлення інформації стосовно визначення недійсним паспорту громадянина України для виїзду за кордон серіїНОМЕР_3 та паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 в Державну прикордонну службу України для вилучення у випадку їх встановлення. Вказане рішення позивач вважає незаконним та просить його скасувати,  посилаючись на те,  що він був громадянином колишнього СРСР та з 1990 року,  тобто на момент проголошення незалежності України (24.08.199 1року) та на момент вступу в силу Закону України „Про громадянство'' 08.10.1991 року (13.11.1991року)   постійно   проживав   на  території  України   (зареєстрований   був   з

29.01.1991 року за адресою АДРЕСА_1) і відповідно до  ст. 2 Закону України „Про

громадянство'' від 08.10.1991 року діючого на той час,  він набув громадянство України

і мав право на отримання паспорту громадянина України,  у зв'язку з чим йому в

паспорті громадянина СРСР серії НОМЕР_2  який був виданий 12.11.1990 р. в

Гульріпшським РВВС АР Абхазія було проставлено на підставі Розпорядження

Президента України „Про прискорення реалізації Закону України „Про громадянство

України" напис „ Україна",  України". У 1996 році він звернувся в Саратський РВ

УМВС України в Одеській області,  оскільки на той час проживав та був

зареєстрований у АДРЕСА_1,  з

заявою про обмін паспорту громадянина СРСР серії НОМЕР_2  який був

виданий 12.11.1990 р. Гульріпшським РВВС АР Абхазія,  у якому проставлено напис

„ Україна",  України" на паспорт громадянина України нового зразку. 01.07.1996 року

йому був виданий паспорт громадянина України серіїНОМЕР_1,  а паспорт

громадянина СРСР серії НОМЕР_2 був ним зданий в Саратський РВ УМВС

України в Одеській області. На підставі паспорту громадянина України він отримав

паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2.

Крім того,  позивач вважає рішення відповідача про вилучення у нього паспортів громадянина України незаконними,  оскільки відповідно до  ст.  5 Закону України „Про громадянство" паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документами,  які підтверджують громадянство України особи. При прийнятті рішення про вилучення у нього паспортів відповідач фактично припиняє його громадянство України,  але це не відповідає вимогам  ст. 22-25 Закону України „Про громадянство",  які регулюють повноваження державних органів,  які беруть участь у вирішенні питань громадянства та визначають їх коло. Відповідач не відноситься до особи,  яка може припинити його громадянство.

Позивач посилається також на те,  що відповідно до п.23 Положення про паспорт громадянина України,  затвердженого постановою Верховної Ради України від

26.06.1992           року,    забороняється вилучення у громадянина паспорта,  крім випадків,

 

передбачених законодавством.  Положення про паспорт громадянина України,  яке затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року (п.п.21, 22),  Інструкція щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  яка затверджена наказом МВС України від 17.08.1994 року №311 та яка діяла на момент отримання ним паспорту (п.33-37),  Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України,  яка затверджена наказом МВС 15.06.2006 року за №600 та дії на теперішній час (п.36-40) містять виключний перелік випадків,  в яких паспорт громадянина України може бути вилучений. В рішенні відповідача вказано,  що підставою для вилучення у нього паспортів громадянина України та громадянина України для виїзду за кордон є встановлення порушень вимог наказу МВС України №316 від 17.08.1994 року „ Про затвердження Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  але законодавство України такої підстави для вилучення паспорту України не передбачає.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2. підтримав позовні вимоги,  посилаючись на обставини викладені у заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав,  та зазначив у зв'язку з тим,  що суд не продовжив йому строк для надання доказів,  він пояснення дати не може.

Вислухав пояснення представників позивача та позицію відповідача,  проаналізував надані ним докази,  суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1. проживав на території колишнього СРСР в с 1-Варча Гульріпшського району Абхазької АРСР,  де отримав паспорт громадянина СРСР серії НОМЕР_2  який був виданий йому 12.11.1990 р. Гульріпшським РВВС АР Абхазія. 29.11.1990 року ОСОБА_1. був знятий з реєстрації та прибув на постійне місце проживання в Україну. Проживав та був зареєстрований з 29.01.1991 року за адресоюАДРЕСА_1 Ці обставини підтверджуються адресними листками вибуття (а.с. 52, 59),  адресною довідкою (а.с. 54),  довідкою ГПРФО Компаніївського РВ УМВС в Кіровоградській області (а.с. 56),  копією домової книги (а.с. 57, 58).

08.10.1991 року був прийнятий Закон України „Про громадянство'',   ст. 2 якого було встановлено,  що громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР,  які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України та які на момент набрання чинності Законом України „Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) постійно проживали в Україні і які не були на цей момент   громадянами інших держав.

Відповідно до розпорядження Президента України „Про прискорення реалізації Закону України „ Про громадянство України" від 18.04.1992 року Кабінету Міністрів України було доручено забезпечити початок видачі паспорта громадянина України і обміну на них чинних документів у 4 кварталі 1992 року,  а Міністерству внутрішніх справ України протягом 1992 року внести в чинні паспорти громадян України,  які проживають на її території ,  написи „Україна",  „України" - замість „СРСР",  „Союзу Радянських Соціалістичних Республік" відповідно. Такі паспорти старого зразка,  до яких органами внутрішніх справ у встановленому порядку внесено напис „Україна",  згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1993 року „Про першочергові заходи щодо забезпечення видачі паспортів громадянина України" чинні до їх обміну на паспорти громадян України.

У 1996 році позивач ОСОБА_1. звернувся в Саратський РВ УМВС України в Одеській області,  оскільки на той час проживав та був зареєстрований у АДРЕСА_1,  що підтверджується адресним листком вибуття (а.с. 59, 60),  заявою ОСОБА_3 (а.с. 62),  копією паспорту з реєстрацією за вказаною адресою (а.с. 48, 49),  з заявою про обмін паспорту громадянина СРСР серії НОМЕР_2  який був виданий 12.11.1990 р. Гульріпшським РВВС АР Абхазія,  у якому проставлено напис „Україна",  України" на паспорт громадянина України нового зразку. 01.07.1996 року позивачу був виданий паспорт громадянина України серіїНОМЕР_1. На підставі паспорту громадянина України він отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2.

Та обставина,  що ОСОБА_1. отримав паспорт громадянина України серіїНОМЕР_1 в порядку загального обміну не оспорюється і самим відповідачем в рішенні від 07.08.2006 року,  яке є предметом оскарження позивача.

 

Таким чином,  судом достовірно встановлено,  що ОСОБА_1. 01.07.1996 року отримав паспорт громадянина України серіїНОМЕР_1,  який був йому виданий Саратським РВ УМВС України в Одеській області.

Відповідно до п. 1 Положення про паспорт громадянина України,  затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року,  паспорт громадянина України є документом,  що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Статтею 5 Закону України „Про громадянство України" встановлено,  що документами,  що підтверджують громадянство України є паспорт громадянина України,  паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до  ст. 25 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України згідно  ст. 4 Конституції України визначаються законом.  Повноваження державних органів,  які беруть участь у вирішенні питань громадянства,  регулюються Законом України „Про громадянство України" ( ст.  ст. 22-24),  відповідно до якого приймає рішення і видає укази про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України лише Президент України на підставі пропозицій,  які вносяться комісією при Президентові України з питань громадянства. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства і підпорядковані йому органи,  крім іншого,  лише готують подання на втрату особами громадянства України і разом з документами надсилають на розгляд Комісії при Презентові України з питань громадянства. Крім цього,  ці органи мають право вилучати паспорти громадянина України та паспорти громадянина України для виїзду за кордон,  але лише у осіб,  громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України.

Відповідачем не доведено у судовому засіданні наявність вищеназваних підстав для вилучення паспорту у громадянина України ОСОБА_1.

Інші випадки вилучення паспорту громадянина України передбачені Положенням про паспорт громадянина України,  яке затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року (п.п.21, 22),  Інструкцією щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  яка затверджена наказом МВС України від 17.08.1994 року №311 та яка діяла на момент отримання позивачем паспорту (п.33-37),  Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України,  яка затверджена наказом МВС 15.06.2006 року за №600 та діє на теперішній час (п.36-40). Ці законодавчі акти містять виключний перелік випадків,  у яких паспорт громадянина України може бути вилучений,  без припинення його громадянства України.  ст. 23 Положення про паспорт громадянина України забороняє вилучати у громадянина паспорт,  крім випадків,  передбачених законодавством.  В рішенні відповідача вказано,  що підставою для вилучення у нього паспортів громадянина України та громадянина України для виїзду за кордон є встановлення порушень вимог наказу МВС України №316 від 17.08.1994 року „Про затвердження Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  але вищезазначене законодавство України такої підстави для вилучення паспорту України у громадянина України не передбачає.

Розглянувши справу в межах позовних вимог,  на підставі наданих сторонами доказів,  з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів суд вважає,  що ОСОБА_1. довів суду ті обставини,  на які він посилався в обґрунтування своїх позовних вимог і адміністративний позов підлягає задоволенню.

Крім того,  згідно ч.2  ст.  11 КАС України суд вважає необхідним для повного захисту порушених прав позивача вийти за межі позовних вимог і визнати незаконним також рішення Головного управління МВС України в Одеській області від 10.10.2005 року щодо вилучення паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 та оформленого на його підставі паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 та направлення інформації стосовно визначення недійсним паспорту громадянина України для виїзду за кордон серіїНОМЕР_3 та паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 в Державну прикордонну службу України для вилучення у випадку їх встановлення,  на правомірність якого посилається відповідач у рішенні від 07.08.2006року про вилучення паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 та оформленого на його підставі паспорту   громадянина України для виїзду за кордон   серії НОМЕР_3на

 

ім'я ОСОБА_1 та направлення інформації стосовно визначення недійсним паспорту громадянина України для виїзду за кордон серіїНОМЕР_3 та паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 в Державну прикордонну службу України для вилучення у випадку їх встановлення.

Суд вважає,  що Головне управління МВС України в Одеській області є належним відповідачем за позовом ОСОБА_1.,  оскільки ВГіРФО діє у складі і підпорядковується ГУ УМВС України в Одеській області,  обов'язок вчинити певні дії на виконання рішення суду лежить саме на відповідачі,  а не на іншій установі або посадовій особі.

Крім того,  суд не прийняв до уваги позицію представника відповідача,  оскільки при розгляді справи суд керувався принципом верховенства права,  відповідно до якого,  зокрема,  людина,  її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності Держави та згідно статті 2 КАС України при прийняті рішень суб'єкт владних повноважень,  якими його наділила Держава повинен діяти у межах повноважень та у спосіб,  що передбачені Конституцією та законами України з дотриманням принципу рівності перед законом,  запобігаючи несправедливій дискримінації.

На підставі викладеного,   ст. 4,  25 Конституції України,   ст. 2 Закону України „Про громадянство" від 08.10.1991 року,   ст.  5, 22-25 Закону України „Про громадянство" від 18.01.2001року,  розпорядження Президента України „Про прискорення реалізації Закону України „Про громадянство України" від 18.04.1992 року,  п. 1, 21, 22, 23 Положення про паспорт громадянина України,  затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року,  п.33-37 Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  яка затверджена наказом МВС України від 17.08.1994 року №311,  п.36-40 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  яка затверджена наказом МВС 15.06.2006 року за №600,  керуючись  ст.  ст.  2,  7,  8,  9,  11,  86,  159 -163 КАС України,  суд,

 

ПОСТАНОВИВ:

 

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправним рішення - задовольнити.

Визнати рішення Головного управління МВС України в Одеській області від 07.08.2006 року про вилучення паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 та оформленого на його підставі паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 та направлення інформації стосовно визначення недійсним паспорту громадянина України для виїзду за кордон серіїНОМЕР_3 та паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 в Державну прикордонну службу України для вилучення у випадку їх встановлення - незаконними.

Визнати рішення Головного управління МВС України в Одеській області від 10.10.2005 року щодо вилучення паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1та оформленого на його підставі паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3на ім'я ОСОБА_1 та направлення інформації стосовно визначення недійсним паспорту громадянина України для виїзду за кордон серіїНОМЕР_3 та паспорту громадянина України серіїНОМЕР_1 в Державну прикордонну службу України для вилучення у випадку їх встановлення - незаконними.

Зобов'язати Головне управління МВС України в Одеській області скасувати рішення Головного управління МВС України в Одеській області від 07.08.2006 року та від 10.10.2005 року.

Постанову може бути оскаржено до Апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Суворовського районного суду міста Одеси заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови,  а також подання апеляційної скарги до Суворовського районного суду міста Одеси протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація